Hanna Miller: tahan tagasi Floridasse
line

Päikest, päikest ja ainult päikest, januneb eestimaalane siin sageli kümme kuud aastas halli taevast näitavas Eestis. Ka Hanna Miller, keda paljud inimesed Eesti Televisioonist mäletavad, on päikesest puudust tundnud nii Tallinnas kui Strasbourgis elades. Päikesenälg sundis teda abikaasaga ette võtma kauge puhkusereisi Floridasse, mille muljeid ta allpool jagab Estravelleri lugejatega.

Tõeline Sunshine State
USAs on kena tava, et igal osariigil on lisaks oma pärisnimele veel "hellitusnimi", mis ka autode ametlikul numbrisildil kirjas. Nii näiteks on New Jersey Garden State ehk siis arvatavalt ilusate aedade osariik ja Florida Sunshine State. Päikeseline on Florida tõepoolest - ja seda aastaringselt. Kunagi olevat isegi üks Floridasse investeeringuid taotlev ettevõtlik daam saatnud USA presidendile keset põhjaosariikides valitsenud karmi talve õitsva apelsinipuu oksa, tõestamaks, et Florida on tõeliselt päikeseline, olgu ilm põhjapool Ameerika mandril milline tahes. Toonast presidenti apelsiniõis igatahes veenis.

Florida kõrghooaeg kattub meie talveperioodiga. Siis ei ole karta reeglina augustis esilekerkivaid orkaane ja subtroopilisi torme ja ilm pole liiga kuum. Just siis lendavad Floridasse "lumelinnud" - snowbirds. Nii kutsuvad kohalikud Floridasse talvituma saabuvaid põhja-ameeriklasi ja eurooplasi, endal kaunid villad ja luksuslikud apartmendid just selleks puhuks ootel.

Suvine kuumus hõlpsasti talutav
Florida kuum ja niiske suvi ei ole kõigile meeltmööda, mistõttu enamus villasid on suvekuudeks suletud ja võimalike orkaanide vastu spetsiaalsete aknakatetega kaetud. Mõistagi ei tähenda see, et elu suvel Floridas seisma jääks. Lihtsalt rahvast on vähem ja õhk nagu sauna eesruumis. Kuigi 35-kraadine niiske kuumus just kutsuvalt ei kõla, on see tegelikkuses ka eestlasele talutav. Atlandi ookeani tuuled panevad õhu liikuma ja annavad kergendust. Ja mõistagi on kõik siseruumid ning autod ja ekskursioonibussid konditsioneeritud. Samas on järsk temperatuurimuutus sise- ja välisõhu vahel kerge nohu tekitama ja kurku kinni hakkama. Meid sundis see peaaegu et loosi tõmbama, kes seekord külmkapist (umbes 20 kraadise sisetemperatuuriga toidupoekesest) läbi astub.

Ookeanivesi on soe kui kuumas vannis ja tugevad meresoolased lained välistavad igasuguse vajaduse massaazhikuuride järele. Kui end iga päev niimoodi ookeanilainetel voolida saaks lasta! Ujumisliigutuste tegemiseks on aga etem hotelli bassein, sest ookeanilainete tõmme on ka hea ujumisoskuse juures ülitugev. Küll sobib ookeanikallas õhtuseks romantiliseks jalutuskäiguks, kust korjatud korallitükid ja merekarbid osutusid parimateks suveniirideks.

Florida vaatamisväärsus on Florida
Mida Floridas vaadata, sõltub huvidest ja varasematest kogemustest. Kel Florida reis esmaseks kokkupuuteks Põhja-Ameerikaga, see avastab enda jaoks Ameerikat sõna otseses mõttes. Mida enam on varasemaid reisikogemusi Euroopast või iidsetest India ja Egiptuse kultuuridest, seda enam tõdetakse, et Ameerikas saab rääkida American lifestyle´ist, aga mitte Ameerika kultuurist. Ka Florida elavam ajalugu algab umbes aastast 1850, kuigi esimesed hispaanlastest meresõitjad jõudsid rannikule juba 16.sajandi keskel. Olles Euroopas ja kaugemalgi harjunud vaatamisväärsustega, mis pärinevad aastatuhandest x enne Kristust, tundub Ameerika kultuurikiht eurooplasele väga õhukese ja pindmisena. Kui just mitte ühes maailma metropolis New Yorgis, siis kindlasti oma supelrandade ja päikeselise kliimaga meelitavas Floridas. Ameerikat on loomulikult võimalik kogeda erinevatest aspektidest ja ainuüksi selle maa suurust arvestades ei saa ükski üldistus olla päris lõplik.

Kuid samas eks ole ka praegused ameeriklased endised eurooplased. Vahe on vaid selles, mitmenda põlvkonnaga Ameerikas tegu. Euroopas sündinud noored ameeriklased ütlevad, et peavad aastas vähemalt korra tegema nn eurocheck´i ehk siis Euroopa-reisi, et mitte kaotada euroopalikku mõttelaadi. Kuigi meie puutusime kokku ameeriklastega, kes isegi juhuvestluses teadsid paigutada Eestit Venemaa naabrusse, oli ka huvitav kogemus ühe kinnisvaraagendiga, kes püüdis meile oma teeneid pakkuda. Ta teatas uhkusega, et tema firmal on pakkuda kinnisvara all “over the world”. Lähemal vaatlusel selgus aga, et lumised mäenõlvad ei asunud mitte Shveitsis, vaid ühes USA põhjapoolses osariigis. Selle kinnisvaramaakleri maailm just seal piiril lõppeski. Aga sealsed kinnisvarahinnad tundusid muide üllatavalt soodsad. Lisaks tavapärasele eramu kohta kasutatavale villa või residentsi mõistele on kasutusel mõiste condominium ehk lühidalt condo, mida Euroopas teatakse kui apartment house´i. Luksuslike korterite pakkumine condo´des, kõrgetes kortermajades, on väga levinud. Tihtipeale kuuluvad maja juurde ka bassein, tenniseväljak ja mõistagi parklahoone. Ka kõik see on üks osa Florida vaatamisväärsusest.

Millionaires' Mile: Florida Veneetsia
Nii nimetatakse üht Fort Lauderdale´i kanaliäärset villaderajooni. Ja üks parimaid viise saada ettekujutust kuulsuste kodusest elust, kuigi küll vaid väljastpoolt vaadatuna, on minna kaatrisõidule mööda Fort Lauderdale´i või Miamit. Fort Lauderdale'i läbivad lugematud, kunagisse soisesse pinnasesse käsitsi kaevatud kanalid, mis ühinevad Florida idakallast läbivasse suurkanalisse Intracostal Waterways. Fort Lauderdale´i ei nimetata asjata Florida Veneetsiaks. Põnev on taoline ekskursioon aga liialdamata - kaldaid kaunistavaid villasid, nende arhitektuuri ja kaunilt kujundatud ümbrust muudkui klõpsutaks pildile. Enamasti seisab privaatse kai ääres ka kogukas kaater, mõnel peal ka veel oma helikopter. Kuigi enamasti on tegu poolsaarekestega, kuhu pääseb autodega, leidub siin arvukalt ka eravalduses saari, omanikeks maailmakuulsad nimed. Et Miamis tähelepanu äratada, ei piisa miljonäriks olemisest. Siin peab selleks olema miljardär, nentis meie reisijuht. Igatahes on kuulsuste maailm Floridas käeulatuses. Võib pildistada end Gianni Versace'i villa väraval, juua kohvi Gloria Estefanile kuuluvas kohvikus, astuda sisse Madonna või Clintoni lemmikhotelli, sõita mööda Julio Iglesiasele kuuluvast saarest või Barbara Streisandile kuuluvast villast, või astuda sisse kirikusse, kus laulatati Elisabeth Taylor (kuigi keegi ei tea täpselt öelda, mitmenda tema laulatusega parasjagu tegu oli). Võib imetleda Florida rikkaima mehe Wayne Hyzenga villat ja Florida kalleimat muruplatsi ühe sealse kirurgi villa ees või hoopis jalutada surnuaial, kus filmiti Michael Jacksoniga maailma kalleim muusikavideo. See kõik ongi Florida vaatamisväärsus. Nagu ka Little Havanna - linnaosa, kus inglise keelt ei kuulegi - või mustanahalise keskklassi elurajoon, mis ei mõjunudki pelutavalt, või hiiglaslikud kaubakeskused Mall´id, kus võib kulutada terve päeva ainuüksi kiirkäigul sellest läbi jalutades, või bussisõit igati tip-top linnaliinibussiga, mille piletihind vaid 1 dollar. Mõistagi on ka paiku, kuhu minna ei soovitata, ja seda soovitust tasub võtta tõsiselt. Üldiselt on aga Florida igati turvaline.

Autodemaal ilma autota?
Ameerika on mõeldud autoga liikumiseks. Ka kaugustest ei räägita miilides või kilomeetrites, vaid autosõiduks kuluvates tundides-minutites. Kui öeldakse, et mingi paik on lausa ümber nurga 10 minuti teekonna kaugusel, siis jalgsi võite sinna "matkata" terve tunni. Dimensioonid ja vahemaad on Ameerikas lihtsalt teised. Auto rentimisel kohapeal on igati abiks reisifirmade esindajad ja bensiinihinnad on soodsad. Ometi on siingi oma ohud. Kui näiteks põhjustate avarii ja teises autos istub pianist, kelle käed on miljonite eest kindlustatud, ning tema väike sõrm saab viga, siis seda kahju ei korva ilmselt seni ükski Euroopa kindlustusfirma. See on küll äärmuslik näide, kuid reaalne. Teisalt ei soovi igaüks puhkusel olles veeta päevi autoroolis, ekselda võõras teederägastikus ning otsid (tasulisi) parkimisplatse. Kuigi liiklus on sujuv ja range kiirusepiiranguga, võivad kolmetasemelised ristmikud ja neljarealised kiirteed mõjuda üpriski väsitavalt. Autost loobumine ei sea aga piiranguid ringiliikumiseks. Turismifirmad pakuvad arvukaid ekskursioone kõikidesse vaatamist väärivatesse paikadesse, olgu see siis Everglades´i rahvuspark, Disney World Orlando´s, Kennedy Space Center, Universal Studios, Miami Beach, Key West, arvukad muuseumid, indiaanikülad, sukeldumine või laevaretked kasvõi Bahamale. Kõike ei jõua üles lugedagi. Kindel on vaid see, et mõnus ja muretu on istuda mugavas bussis ning näha kõike, kuulates giidi huvitavaid ja asjatundlikke kommentaare. Ekskursiooniteenus ja hind dollarites on igati adekvaatses suhtes.

A propos, hinnad. Ameerikas ei pruugi poes hinnasildil olev hind olla lõpphind, vaid sellele lisandub veel maksuprotsent. Floridas on see näiteks 6%. Ka on teenindussfääris jootraha lausa kohustuslik. Tavapärasest 10-15 protsendist kõrgem jootraha on aga juba tunnustuseks hea teeninduse eest.

Key West: USA lõunapoolseim punkt ja tuntud party-island
Üks väljasõit, millest Floridas kindlasti loobuda ei tasuks, on reis Key Westi. Ekskursioon algab küll kella 5-6 paiku hommikul, kuid asi on seda väärt. Maismaa läbitud, jõutakse kõigepealt John Pennekampi korallrihvile ja edasi Key Largole. Ja nii aina edasi, mööda väiksemaid ja suuremaid korallsaari, üle 42 silla, mille hulgas ka üks maailma pikimaid, nn 7-mile-bridge ehk siis 11 kilomeetri pikkune sild. Vaated on kaunid, ookean imeline, tee-äärsed hotellid-pansionaadid ahvatlevad pikemalt pidama jääma. Kui Key´de jada läbitud, ootab lõpus tõelise pärlina Key West. Key Westi linnakest tuntakse ennekõike tänu Ernest Hemingwayle, kelle maja tänaseni muuseumina avatud. Ja täies elujõus on ka Hemingway lemmikbaar Sloppy Joe´s.

Key West ei ole autodelinn, vaid on jalutamiseks. Sealjuures mõistagi veepudel pidevalt käepärast. Kuumas kliimas on see lausa kohustuslik. Key West on imearmas väikelinnake, täis maaligaleriisid, pisihotelle ja pansionaate, hubaseid kohvikuid-baare. Majad on puidust, ühe-kahe-korruselised, pitsiliste rõdude ja rinnatistega, nagu kokkulepitult heledates toonides, mattunud subtroopilisse taimestikku. Ja loomulikult "kohustuslik" pildistamispaik - USA lõunapoolseim punkt, mis ka vastavalt tähistatud. Ei ole vist päeva, mil üksteist sõbralikult pildistavatest turistidest ei moodustuks seal väikest järjekorda. Siin on kõik USA lõunapoolseim - alustades imearmsast hotellikesest, villast, tänavaristmikust, valgusfoorist. Ja kõik need kohad on mõistagi ka vastavalt uhke sildiga tähistatud - the southernmost of the USA. Päev Key Westis möödus linnulennul ning laevasõidule klaaspõhjaga kaatris, imetlemaks kirevat veealust elu ja korallrihve, lihtsalt ei jõudnudki. Tagasi Miamisse jõutakse Key Westist kesköö paiku - lisandub "tasuta ekskursioonina" Miami by Night. Ilus oma tuledesäras ja rannarajoonis alles kihama hakkavas ööelus.

Huvipakkuvat mitme reisi jaoks
Florida on kindlasti vähemalt üht reisi väärt, kuid vaatamist jätkub enamakski. Ja seal olles ei tohiks unustada proovimast üht kohalikest "rahvusroogadest" - ribi! Ühest portsjonist saab kõhu täis vähemalt kaks inimest ja maitsev on see lihtne roog tõepoolest. Või läheks hoopis õhtusele ringsõidule mööda kanaleid ahvatlevalt rikkaliku õhtusöögi-buffet' ja elava muusikaga jõelaeval Jungle Queen, mis oma avatud tekkide ja pitsiliste reelingutega on kui välja võetud mõnest vanast filmist Amazonase avastamise aegadest. Ainult et dzhungli asemel ehivad kaldaid õhtuhämaruses valgustatud luksusvillad. Ahvatlevast puuviljaboolist hirmsuure vahukrooni all pole mõtet parem rääkidagi, eriti kui pea kohal sahisevad ööhämaruses kookospalmid ja kõrval mühab Atlandi ookean, mustanahaline lauljatar käib lauast-lauda ning küsib teilt kui vanadelt tuttavatelt, kas on mõnd lugu, mida ta just nüüd ja just teile esitada võiks.