Kogemus üle-eelmisest nädalast algusega Puerto Rico rannal. Nuputasin parajasti palmi all, kui suur on tõenäosus kookospähkliga piki pead saada.. Samal ajal nuputas keegi X kuidas minu kõrval lebav kott pihta panna – välja nuputas 🙁
Jäin ilma oma tutikast biomeetrilisest passist, mille vahel oli ka ühendriikidest väljumisel täidetav “departure record” lipik (selle põhjal teab hiljem USA piirivalve, et persoon on riigist lahkunud). See et ID kaart oli mul alles jäänud, andis lootust et ju õnnestub suuremate sekeldusteta reisi jätkata. Läks alljärgnevalt..
Puerto Rico politsei andis mulle esimese hooga jaoskonna visiitkaardi, kus hispaania keelsed viited juhtunule ning minu juhtumi number. Kuna aimasin et sellest võib edasi reisimisel väheseks jääda, siis otsisime üles politseijaoskonna. Seal laiutati käsi ja öeldi, et raporti vormistamine võtab 2 nädalat. Mul oli saareriigist lahkumiseni aega alla 24h, seega ei võtnud ma taolist vastust liiga tõsiselt. Õnneks leidus mõistev ja keeleoskaja “ingel”, kes mu aitamise oma südameasjaks võttis. Mõned telefonikõned ja ca 20 min hiljem oli mul olemas “Policia de Puerto Rico, Informe de incidente” ja tegevusplaan edasiseks.
Võtsin kõne American Airlines’ile, selgitasin olukorda. Kahjuks ei osatud mulle öelda, kas nad saavad mind järgmisel päeval lennule võtta. Seejärel kontakteerusin Eesti Konsulaadiga New York’is, kust sain rahustava info. Mulle öeldi, et saan San Juanist NYC’i lennata ID kardi alusel ja seejärel tuleb mul külastada sealset konsulaati uue dokumendi vormistamiseks. Vastas tõele.
NYC’is täitsin konsulaadis avalduse ja üle tänava asunud marketis tegin kiiresti 2 passipilti. Väljastati Eestisse tagasipöördumise tunnistus. Ühtlasi pandi südamele, et riigist väljumisest kindlasti märk maha jääks. JFK Lennujaamas ei õnnestunud mul ometi märki maha jätta. Nimelt suunas Check-in mind täitmiseks sobivat vormi küsima lennuväravasse. Seal aga väideti, et ainus viis kuidas nemad piirivalvele riigist lahkujatest teada annavad on just selle “departure record” paberi alusel, mis minu valdusest koos passiga lahkus (asendada polevat võimalik). Öeldi veel, et tulevikus tuleb mul probleeme USAsse sisenemisel ja olgu ma valmis selgitustööd tegema. Teavitasin oma kodumaale naasmisest USA Saatkonda tagantjärgi emaili teel.
Kaasnenud kulud olid mõõdukad. Telefonikõned American Airline’si ja konsulaati 343 kr + passipildid 140 kr = 483 kr. Lisaks sekeldusteks kulunud aeg ja uue passi soetamine tulevikus. Palju hullemini oleks võinud minna, minul ei tulnud õnneks oma reisiplaane muuta.
Reisides hoidkem oma asjadel hoolikalt silm peal! Kui ometi kurikaelte ohvriks juhtutakse, siis soovitan jääda rahulikuks, küsida abi kohalikelt (näiteks hotelli personalilt) ja kontakteeruda lähima Eesti Vabariigi esindusega. Lahendamatuid olukordi ei ole!
Teemad