Liigu sisu juurde

24/7 klienditeenindus

(+372)626 6266

Küsi reisikonsultandilt

Otsi Estraveli lehelt
Populaarsed otsingud
Tagasi blogisse

Aastavahetus välismaal? Miks mitte!

12. november 2024
Lugu on ilmunud reisiajakirja Traveller 2023 sügis-talv numbris

Estraveli turundusspetsialist Sandra Puusepp on veetnud 12 aastavahetust välismaal ja jagab nõuandeid, kuhu tasub uute elamuste jahile aasta viimasel ööl siirduda.

Kus oled aastavahetusi välismaal veetnud?

Aastavahetusi olen alates 2007. aastast veetnud kaheteistkümnes välismaa linnas – Londonis, Riias, Vilniuses, Helsingis, Münchenis, Amsterdamis, Oslos, Viinis, Varssavis, Frankfurdis, Peterburis ja Dublinis. Vahepeal olen kaks last ka ilmale toonud ning neli aastavahetust seepärast Eestis veetnud. Sihtkoha valikul oleme siiani lähtunud sellest, mis otselennu või lühema auto-, bussi-, laevasõidu kaugusele jääb. Kindlasti tahaks tulevikus ka kaugemaid sihtkohti avastada.

Miks aastavahetuseks ära minna?

Kõik sai alguse 2007. aasta sügisel, kui sõpradega tekkis idee minna aastavahetuseks Londonisse. Ma täpselt ei mäletagi, miks just London valituks osutus, aga ilmselt oli see seotud Easyjeti soodsate lennupiletitega. Kogu toonane reis ja aastavahetuse öö Londonis oli nii meeleolukas ja äge, et otsustasime elukaaslasega luua endale uue traditsiooni ning hakata iga uut aastat kuskil välismaal vastu võtma. Sellest ajast saati olemegi peaaegu kõik aastavahetused välismaal veetnud, mõned kahekesi, mõned koos sõpradega.

Dublin 2022, kuulus Temple Bar pubi jõulukaunistustes
Dublin 2022, kuulus Temple Bar pubi jõulukaunistustes
Viin 2016, Wiener Riesenrad vaateratas
Viin 2016, Wiener Riesenrad vaateratas

Millised sihtkohad on olnud parimad, millised mitte nii head?

Parimad sihtkohad on siiani olnud London, Amsterdam, Peterburi ja Dublin. London on üks mu lemmiklinnu Euroopas ja seal olen käinud korduvalt. Ma ei teagi miks, aga Londonis on mingi vaib, mida ma ühestki teisest linnast veel leidnud ei ole.
Peterburi jättis samuti ülipositiivse mulje ning ka seal on käidud rohkem kui korra. Uut aastat võeti seal küll meile üllatuseks väga tagasihoidlikult vastu.

Kindlasti tahaks tagasi minna Amsterdami, aga siis soojemal perioodil kevadel või suvel. Pettumust pole ükski sihtkoht otseselt valmistanud, küll aga sain kindla veendumuse, et Varssavisse südatalvel jutti autoga ma enam sõita küll ei soovi. See oli Varssavi aastavahetusreisi ainuke negatiivne kogemus – pimedal ja külmal ajal sõita ligi tuhat kilomeetrit mööda suhteliselt igavat maanteed. Vähemalt reisiseltskond oli suurepärane.

Veidi pettumust on valmistanud ka mitmes linnas ilutulestiku puudumine, aga tundub, et see ongi vähemalt Euroopas tõusev trend.

Kirjelda mõnd toredamat seika.

Kindlasti üks meeldejäävamaid seiku oli Münchenis, kus mu elukaaslane mulle abieluettepaneku tegi. Kahjuks ei läinud tal see päris plaanitult, aga lõppkokkuvõttes oli see väga armas ja romantiline. Nimelt plaanis ta ettepaneku teha täpselt aastavahetuse hetkel uhke ilutulestiku saatel, aga kuna peaväljakul, kuhu olime ilutulestikku vaatama läinud, läks olukord kohati päris kaootiliseks – rahvast oli meeletult palju ja väiksemaid “paugukaid” lasti ka rahva sees. Nii pidi ta kauni žesti edasi lükkama ja põlvele laskumine toimus alles hotellitoas. 

Kuidas planeerida aastavahetusreisi – pigem varakult ette või viimasel hetkel?

Pigem tasub aastavahetusreisi planeerida varakult ette, sest viimasel hetkel on nii lennupiletite kui majutuse hinnad väga kõrged ja saadavust ei pruugi enam olla. Enamiku oma lennureise olen ikka vähemalt kolm kuud ette planeerinud ja broneerinud. Lühikeseks linnapuhkuseks on parem planeerida minek mõned päevad enne aastavahetust, et sihtkohaga ka veidi tutvuda. Aasta algul võivad paljud kohad suletud olla ja tegevused on siis piiratud. Minu arvates parim kuupäeva vahemik lühemaks aastavahetuse linnareisiks on 29. detsembrist 2. jaanuarini.

Kas lähed edaspidigi aastavahetuseks välismaale?

Jah, kindlasti planeerin ka järgmisel aastavahetusel välismaale minna. Sihtkoht pole veel paigas, aga ilmselt jääb see endiselt veel Euroopa piiresse ja otselennu kaugusele.

Kui lapsed veidi suuremad, siis tahame kindlasti aastavahetuseks minna Austraaliasse Sydneysse, mis on olnud meie ammune unistuste sihtkoht ainuüksi oma suurejoonelise ilutulestiku pärast. 

Amsterdam 2012, Hollandi puukingas
Amsterdam 2012, Hollandi puukingas

Millega tuleb arvestada aastavahetusreisi puhul?

Nagu mainitud, lennupiletid ja majutus tuleks varakult ette broneerida, vähemalt kolm kuud. Reisi pikkus (lähemate sihtkohtade puhul) võiks olla vähemalt kolm ööd ning majutuse asukoht võiks olla võimalikult keskuses, et vaatamisväärsused, vanalinn, restoranid ja poed oleksid jalutuskäigu või siis paari trammi-, bussi- või metroopeatuse kaugusel.

Kui 31. detsembri õhtu soovid veeta kuskil restoranis, siis tuleks kindlasti laud mõned nädalad enne reisi ära broneerida. Paljudes restoranides ja baarides on aastavahetusel eraldi meelelahutusprogramm ja mitmekäiguline erimenüü. Ja kui rahvamasse ei pelga, tasub enne keskööd seada sammud n-ö linna aastavahetuse üritusele, mis enamasti toimub kuskil peaväljakul või linna läbiva jõe ääres. Tavaliselt on püsti pandud lava, on esinejad, on countdown ning muidugi ilutulestik. Tõsise huvi korral tasub ürituse kohta ette uurida internetist, enamasti on selle kohta info kergesti leitav. Selleski osas võib ette tulla pettumust, et taolist üritust ega ilutulestikku üldse ei olegi.

Ette soovitan osta ka populaarsemate muuseumide ja külastuskeskuste piletid ning nende külastuse planeerida pigem detsembri lõppu, sest 1.–2. jaanuaril võivad paljud kohad olla suletud. Ja poodlemiseks on see aeg samuti väga hea, sest igal pool on suured allahindlused. Kindlasti tuleb igal pool arvestada ka suurema koguse turistidega.

Londoni aastavahetus
Lennupiletid Leia sobivad lennupiletid mugavalt Estraveli lennupiletite e-poest!

Teemad