Liigu sisu juurde

24/7 klienditeenindus

(+372)626 6266

Küsi reisikonsultandilt

Otsi Estraveli lehelt
Populaarsed otsingud
Tagasi blogisse

Luksuskruiisi katsumas

23. märts 2003
Piret Siim, Tiiu-Tuuli Sulg / Estraveller
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi.

Estraveli äriklienditeeninduse osakonnajuhatajad Tiiu-Tuuli Sulg ja Piret Siim käisid testimas laevakompanii “Princess Cruises” Kariibi mere kruiisi. Reisikava algas Floridas asuvast Fort Lauderdalest, viis Bahama ja Kaimani saartele, Mehhikosse ja siis jälle tagasi Ameerikasse.

Ees ootas seitse päeva elamusi

Meie kruiisilaev “Grand Princess” väljus Fort Lauderdale’i Port Everglades’i sadamast aeglaselt ja suurejooneliselt, taustaks mängimas igihaljas meloodia “Time To Say Goodbye”. Reisijad olid ülevas meeleolus, lehvitati saatmatulnud tuttavatele ja väiksemates veesõidukites olevatele inimestele, sõlmiti esimesed tutvused. Ees ootas seitse päeva uusi elamusi hiigelsuurel ookeanilaeval ja Kariibi mere saartel.
Kajutis tervitas meid personaalne stjuuard Niilo Filipiinidelt, kes hoolitses kajuti eest kogu reisi vältel, poetas õhtuti padjale kommi ja varustas meid igal hommikul värske kruiisiajalehega.

Päevitamine ja söömine kõige tähtsamad tegevused

Mitut korrust läbivast uhkest aatriumist avanes vaade päikesetekkidele, kus oli lugematul hulgal lamamistoole, basseinid, jacuzzid, mitmed baarid ja erinevad meelelahutusprogrammid. Väga mõnus oli oma toolil lebada, raamatut lugeda või niisama elust rõõmu tunda ja ümberringi keevat elu jälgida. Kui liiga palavaks läks, võis end jahedas basseinivees jahutada. Samas oli mitu mullivanni, kus sai end soojadel veejugadel masseerida lasta. Loomulikult sebisid ümberringi teenistusvalmid
baarmenid, kes suurima rõõmuga suvitajatele baarist külmi jooke ette kandsid.

Spetsiaalsel sporditekil sai harrastada tervisejooksu, mängida golfi, tennist, teha jõusaalitrenni või osaleda aeroobikatundides. Basseini ääres toimus kohaliku misteri valimine. Misterikandidaadid võistlesid selles, kes suudab kõht ees basseini hüpates kõige suurejoonelisema plärtsatuse tekitada. Hindajateks oli neljaliikmeline zhürii, kellest üks oma ihnsuse pärast misterite hindamisel korraks isegi basseini lennutati. Basseini juures nägime ka jääskulptuuride tegemise võistlust – poole tunni jooksul vormisid kaks laevakokka neljakandilistest jääkamakatest suurejoonelised kujud luikede järve teemadel.

Restoranides kogesime personaalset teenindust

Süüa võib laeval põhimõtteliselt ööpäevaringselt, sest buffet-restoran Horizon on alati avatud ja menüü vahetub vastavalt kella-ajale. Päevasel ajal võib basseini ääres ameeriklastele harjumuspäraselt pizzat ja friikartuleid süüa (meie jätsime selle võimaluse küll vahele).

Princess Cruises on ainuke kruiisifirma, kes pakub oma klientidele kahte õhtusöögivalikut: traditional fixed seating (valida saab kella 18.15 ja 20.30 vahel) ning anytime eating (valida kahe restorani vahel kella 17.30st 22.00ni endale sobival ajal). Kui restoran soovitud momendil juhuslikult täis on, antakse reisija kätte piipar, mis laua vabanedes piiksuma hakkab. A la carte restoranis pakutakse iga päev erinevat menüüd, mis koosneb neljast valikust igaks söögikorraks (isutekitaja, eelroog, pearoog ja magustoit), lisaks kolm-neli rooga, mis on alati saadaval.

Restoranides kogesime väga toredat personaalset teenindust – põhiliselt Ida-Euroopast, Filipiinidelt ja Mehhikost pärit kelnerid tundsid huvi meie kodumaa vastu, jagasid koos meiega päevamuljeid ning kui kellelgi juhtus sünnipäev olema, siis laulsid kelnerid hingestatult sünnipäevalaulu ja tõid lauale küünlaga minitordi. Esimesel õhtul tõi ungarlasest kelner (ikkagi sugulasrahvas) meile lisaks tellitud roogadele veel köögist lisahõrgutisi, muidu menüü vahetuvat iga päev ja meil jäävat olulised asjad maitsmata! Vahva mehhiklane küsis algul luba, kas ta võib meie lauda teenindades ka laulda – talle nii meeldivat muusika, et ei saa töödki ilma ümisemata teha.

Gala-õhtuks saab peoriideid ka laenata

Kõik söögid on kruiisi hinna sees, välja arvatud mõned erirestoranid, kus einestamise eest tuleb lisaraha maksta. Lisateenuste eest (joogid, ilusalong, jäätis, laevakaupluste sisseostud jm) tasumine toimub kruiisile registreerimisel saadud magnetkaardiga, mis on ühtlasi nii kajutivõti, krediitkaart laeval kui ka ID-kaart maale ja laevale pääsuks. Kruiisi lõppedes võib lõpparve tasuda juba alguses antud krediitkaardiga või sularahas. Princess Cruises kogub ka jootraha antud kaardi peale, nii et reisijatel ei ole laeval vaja sularahaga sehkendada, piisab vaid kruiisikaardist.

Kahel õhtul oli laeval tõeliselt pidulik meeleolu, enamik reisijatest oli täpselt järginud palutud formal dress code’i. Õhtukleite ja ülikondi saab soovi korral ka laevalt laenutada. Prouade õhtukleidid olid suurejoonelised, ehitud kulla-karra ja sulgedega. Oma kaunist välimust ja säravat meeleolu aitasid jäädvustada laeva fotograafid, kelle loominguga sai lounge’ides tutvuda ja pilte hiljem lunastada. Pidulikku gala-õhtu programmi, intervjuusid kapteniga ja reisijatega võis jälgida ka oma kajutis televiisori vahendusel. Restoranides oli tavalisest pidulikum meeleolu, pakuti spetsiaalset gala dinner menüüd, mängis vastav muusika.

Meelelahutust igale maitsele

Kruiisilaeval kohtab reisijaid igas vanuses alates lastega peredest, noorpaaridest ja sõpruskondadest kuni eakate vanapaarideni. Abielluda soovijate jaoks on laeval spetsiaalselt kujundatud romantiline kabel abielutseremoonia läbiviimiseks. Lapsi ei kohta laevadel väga palju, aga nende jaoks on spetsiaalsed basseinid, mängutoad ja kruiisiprogramm.

Meelelahutust pakutakse kruiisi ajal igale maitsele. Kavas on varieteeprogrammid, kino, tsirkus, teater, muusikalid ja palju muud. Mõned muusikalid olid mõnusalt ja professionaalselt esitatud, rahvale meeldis väga ja esinejaid kutsuti plaksutades tagasi.

Teatrisaalides sai etendust vaadates endale kokteile või jooke tuua lasta. Hommikust õhtuni liikusid laeval kruiisijuhid, kes reisijatele erinevaid võistlusi korraldasid ja kaasa elama kutsusid. Muusikavalikusse kuulusid särtsakad aafrikapärased rütmid basseini ääres, kitarri- või klaveriõhtud lobby-baaris, diskomuusika laeva diskoteegis ning valsirütmid erinevates baarides ja lounge’ides.
Meie kruiis langes kokku Halloweeniga. Seda tähistati laeval suurejoonelise karnevaliga, kus kohtasime lõbusat Miki ja Minni hiirest koosnevat vanapaari, seitset puseriti ja lõhkiste hammastega missikandidaati, Elvist ja väikest Lisa Mariet, kuninganna Elisabethi ja hilistes 70ndades õekesi, kes olid riietunud roosade nokkade ja baleriinikleidikestega flamingodeks.

Vahva oli ka laeva reisijate seas korraldatud talentide show, kus oma andeid demonstreerisid anekdoodivestja, igas kategoorias karaoke-artistid ja teised julged noored. Nalja sai palju ja rahvas elas üritustele rõõmsalt kaasa.
Meil oli eriline au külastada laeva silda kapten Romano juhtimisel. Kapten rõhutas, et kogu meeskond teeb kõik endast oleneva, et reisijad maksimaalselt rahule jääksid. Näiteks just enne meie külastust oli laev teinud mitme miili pikkuse kõrvalepõike kursist, et vältida Jamaica poolt lähenevat vihmasadu, mis võinuks pärastlõuna päikestekkidel ära rikkuda.

Rida põnevaid sadamaid

Nädala jooksul oli meie programmis mitmete sadamate külastusi: Princess Cays Bahama saartel, Grand Cayman Kaimanisaartel, Majahual ja Cozumel Mehhikos. Ekskursioonid oli võimalik ette tellida kruiisilaevalt või sadamasse saabudes osta kohalike pakkujate käest, samuti oli populaarne mitme peale takso võtta ja nii omal käel saareeluga tutvuda.

Iga päev ilmuv kruiisileht pakkus teavet ürituste, hetke sooduspakkumiste kohta laeva erinevates kauplustes, samuti toimusid laeval infoõhtud ja kruiisitelevisioon näitas vastavaid saated. Informatsiooni sihtpunktide kohta sai ka kajutitesse valmis pandud broshüüridest.
Princess Cays Bahama saartel on kruiisifirma Princess Cruises kuurort. Kohalikest elanikest lubatakse siia vaid piiratud arvul kaupmehi ja teenindajaid, enamus teenindajaid on pärit laevalt. Rannal on arvukalt päikesetoole, pood ja mõned suveniiriletid, baarid ja lihtne grillrestoran, kus pakutakse lõunat. Ja kuigi seal vaatamisväärsusi ega ehedat kohalikku elu ei ole, on ujumis- ja rannavõimalused suurepärased. Kes ei soovi endale päris sukeldumisvarustust hankida, võib ka sealses kristallpuhtas vees palja silmaga erinevaid kalu ja vee-elanikke uurida. Kruiisilaevalt saarele viisid spetsiaalsed umbes 150 reisijat mahutavad väiksed laevad ning et 2600 reisijat korraga ei peaks oma maalepääsu järjekorda ootama, jagati eelnevalt piletid, mille numbrite ja värvide järgi paluti reisijaid laevale. Kõik oli hästi organiseeritud – maalepääsu oodates tutvustati Bahama saareelu, korrati üle kellaaeg, millal viimane laev saarelt lahkub ja anti muid reisivihjeid.

Grand Caymani sadam asub Georgetownis. Linnas on hulgaliselt suveniiri-, juveeli- ning kohaliku rummi ja rummikookide (Tortuga Rum Cake) poode. Kaunisse Seven-Mile-Beach nimelisse randa saab sõita taksoga, ekskursioonidest on populaarsemad sukeldumisretked korallkaljudele.
Elevust tekitab koht nimega Hell (inglise keeles põrgu), mille postkontorist on võimalik kodustele vastava templiga postkaart saata.
Grand Cayman on paljude kruiisifirmade lemmiksihtkohaks, nii on vahva vaadata, kuidas kruiisilaevad end üksteise kõrvale kenasti pargivad.

Majahual Mehhikos tuleb osata hispaania keelt

Costa Maya sadamasse Majahual on ehitatud suur turistikeskus – kruiisilaevadelt saabujaid võetavad vastu rahvariietes kohalikud koos vastava taidlusprogrammiga, turiste ootavad bassein, päikesetoolid, lugematul hulgal suveniirimüüjaid ning uhkemaid juveeli- ja alkoholipoode. Osta tasub kulda, hõbedat (80 protsenti maailma hõbedatoodangust tulevat Mehhikost) ja kalliskive, käsitööst vaipu ja võrkkiikesid. Ja tingimine on Mehhikos kohustuslik! Taksoga saab ka lähimasse linna, umbes 10 minuti kaugusel asuvasse Majahuali – see on ka ainuke (veel) ehe sihtkoht kogu reisi vältel. Linna peatänav on ookeaniäärne kruusatee, linnas on juba üks korralik hotell ja kaks kämpingut.

Kohalikud teevad kõik, et turiste mingigi raha eest lõbustada – pakutakse ratsutamist, ATV-de renti, muidugi suveniire ja ehteid, rannal on palju söögikohti.

Sattusime itaalia noortele kuuluvasse rannabaari, kus sai istuda puidust kiikedel, nautida merevaadet ja mõnusaid kokteile. Itaalia noormees rääkis pikalt, kuidas ta otsis sobiva hinnatasemega, aga turistide poolt veel avastamata maatükki, et sinna kohvikut ja hotelli rajada. Hotelli ehitamine on veel mõtte tasandil, aga baar oli esimest päeva avatud.

Majahuali külastamise päeval hakkas vahepeal päris kõvasti troopiliselt sooja ja niisket vihma sadama. Eemalt paistis üks kollase presentkattega telk ja läksime sinna vihmavarju. Suur oli aga üllatus, kui telgike hoopis mehhiklase koduks osutus – parasjagu kattis pereema lauda, et pisiperega sööma hakata. Kuigi me omavahel suhelda ei saanud, kuna pere ei osanud inglise, meie jälle hispaania keelt, olid nad väga lahked, pakkusid istumiseks tooli ja vaatasid sõbralikult silma. Ilmselt on nad nende äraeksinud ja üllatunud turistidega juba harjunud. Pereisad tegelevad samal ajal turistide meelitamisega enda või sugulase käsitöölettideni. Ja Mehhikos tuleb kaubelda, esimese väljaöeldud hinnaga ei tohi mingil juhul osta, kuna siis on kindel, et oled liiga palju maksnud ja tõenäoliselt ka müüja suhtlemislõbust ilma jätnud. Meie ei jätnud võimalust kasutamata ning ostsime suure kauplemise pealemõnusa võrkkiige ja imekauneid hõbeehteid.

Ole see, kes sa oled

Cozumel on saar Mehhiko ranniku lähedal. See on eelmiste sihtkohtadega võrreldes suurem ja elavam koht oma arvukate kaupluste ja söögikohtadega, kus loomulikult ka rand ja sukeldumisvõimalused. Käisime ekskurisoonil Tulumis, maiade templite varemeid vaatamas. Selleks tuli Cozumelilt katamaraaniga mandrile Playa del Carmeni (umbes 45 min) ja sealt edasi bussiga Tulumi (umbes tund) sõita. Bussis ja Tulumis rääkis kohalik giid maiade kultuurist, hiljem sai kaunis türkiissinises vees ujuda ja rannamõnusid nautida.

Kokkuvõttes tuleb öelda, et kruiis on tõeliselt mõnus puhkus. Kruiisil on mugav reisida, ei mingit hotelliotsingut ega kohvrite pakkimist, laev sõidutab sind ühelt kaunilt saarelt teisele ja seitsme päeva jooksul näeb tunduvalt rohkem kui tavapäraselt reisides. Laeval ei jõua kordagi igav hakata, pigem on pidevalt kiire, et kõigest osa saada. Tänapäeva ookeanilaevad on turvalised ja varustatud stabilisaatoritega, nii et isegi suurema tuulega laev ei kõikunud ja merehaigust ei pidanud ka põdema. Põhiliselt ameeriklastest reisikaaslased olid väga sõbralikud ja suhtemisaltid ning päris kompleksivabad – oled see, kes oled, peaasi et sul hea ja mõnus oleks.

Kui sul tekkis tunne, et tahaksid ka kruiisile minna, leiad kruiisipakkumised CruiseCentre lehelt.

Teemad