Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi.
Kui öeldakse Inglismaa, siis enamasti mõeldakse London, aga vaid paari rongisõidu tunni kaugusel metropolist asub Northumberland maakond dramaatilise ranniku, viikingi ajaloo ja linnusaartega. Kuigi siinne loodus on pigem kultuurmaastik, on siin sellegipoolest palju avastamist, nagu rannavallidel paiknevad vanad kindlused või sisemaa pool algavad voored ja mäed, mis õigupoolest on ajaloolised oti klannide maad.
Väikeste kalurikülade sadamatest asuvad hommikuti teele kaluripaadid, et heitlikust merest värsked annid välja tuua, nii saab siin kohalikes külapubides Inglismaa parimaid merande. Kes väikest lainetust ei pelga, võtab kindlasti ette retke linnusaartele, kus saab lunnikoloonias aega veeta ja hüljestega koos loiba sirutada.
Kalapaadid on traditsioonilised ja värvilised. Meri on siin äärmiselt heitlik, tuleb arvestada äkiliselt pöörduva ilmaga, suure tõusu ja mõõnaga ning kiiresti ja ootamatult saabuva uduga, mille puhul kärtsudes värvides paadid pisutki paremini silma paistavad. – Kaupo KikasHüljestest on siin esindatud nii hall- kui ka randalhülged ja parim viis nende vaatlemiseks on ette võtta väike paadiretk Farne saartele. – Kaupo KikasKindlused ja lossid on Northumberlandi eriline uhkus, need katsid võrgustikuna kogu rannikut. Kindluses viibides on eelmine ja järgmine alati silmapiiril näha. Pildil uhke Bamburgi kindlus, mis on üks võimsamaid. Siit ca 10km edasi paikneb kuulus Holy Island Lindisfarnei kindlusega, mis on mõõna ajal mandriga ühendatud, tõusu ajal aga üksik saar. Muide, just siit rannikult algas viikingite pealetung Inglismaale. Lindisfarneis aset leidnud esimesest rüüsteretkest ja sellele järgnevast räägitakse ka TV6s linastuvas telesarjas Viikingid. – Kaupo KikasPõhjalunnid, kes kannavad inglise keeles tabavat nime puffin, pakuvad naljakate pooside ja ilmetega vaatajatele terveid etendusi. Mina olen kõige ilusam, mõtleb põhjalunn ning poseerib fotograafile. – Kaupo Kikas
Täispikk galerii on ilmunud ajakirja Estraveller numbris 2/2015.