Liigu sisu juurde

24/7 klienditeenindus

(+372)626 6266

Küsi reisikonsultandilt

Otsi Estraveli lehelt
Populaarsed otsingud
Tagasi blogisse

Laura reisimuljed Atlandi äärsest Gambiast

13.12.2024
24/7 Tellimiskeskuse vanemreisikonsultant Laura Kõrgvee

Estraveli 24/7 Tellimiskeskuse vanemreisikonsultant Laura Kõrgvee käis novembri alguses Novatoursi poolt korraldatud Gambia õppereisil.

Külastasin Gambiat esmakordselt, Aafrika mandrit alles teist korda. Gambias on ilusad liivarannad, palmid ning soe ookean, kuid mitte ainult. Mul on väga hea meel, et sain kogeda ühe Aafrika väikseima riigi ehedat kultuuri ning näha, kuidas elavad kohalikud inimesed erinevates elutingimustes. Külastasime nii kodu, millel puudusid aknad-uksed ning magati põrandal madratsil, kui ka sellist kodu, kus põrandal oli vaip, seinal konditsioneer ning maja ümber valvekaamerad. Minu meelest sobiks Gambia eelkõige Aafrika külastamise mõttes “edasijõudnutele” ehk enne antud riiki oleks soovitav külastada ka mõnda põhjapoolsemat Aafrika riiki (Egiptus, Tuneesia, Maroko).

Gambias on peamine sissetulekuallikas põllumajandus, turism on teisel kohal. Turismihooaeg kestab novembrist märtsini. Kohalikud on väga sõbralikud, kuid näevad turistides sageli “liikuvat rahakotti”, kellele tuleb kohe midagi päris intensiivselt müüma hakata või on lihtsalt soov raha saada. Seda oli eriti tunda meie reisi ajal, kuna hooaeg alles algas ja turiste oli veel vähe. Vihmaperiood on juunist septembrini. Meie külastuse ajal oli õhutemperatuur päeval üle 30 kraadi, õhtul veidi vähem. Ookeanivesi oli väga soe. Novatoursi reiside toimumise ajal on õnneks temperatuur juba talutavam ja jääb päeval veidi alla 30 kraadi. 

Gambia on Euroopast ikka täiesti erinev ning hotellide taset ei saa võrrelda Euroopa omadega. Näiteks, hotelli seina üle värvimisel olid sama värvi osaliselt peale saanud ka põrandaliistud, lüliti, pildiraam jne, seda eriti just madalama tasemega hotellides. Mõni hotell oli novembri alguses avatud olnud alles paar päeva ning mõni alles tegeles avamisega. Mõnel pool oli ka teenindamisega segadus, aga selle võib panna vast hooaja alguse arvele. Toitude valik hotellides ei olnud nii suur kui on Egiptuses ja Türgis, kuid kõik mida sõime, oli väga maitsev. Meeldiva üllatusena oli hotellide territooriumidel palju lopsakat loodust ning need olid üldiselt hoolitsetud ja puhtad. Sama ei saa öelda hotellide territooriumitest väljaspool olevate alade kohta – seal vedeles kahjuks väga palju prügi (tänavatel, turul, teede ääres). Hotellide sihtgrupiks on peamiselt täiskasvanud. Pere väiksematele liikmetele on üldiselt olemas ainult bassein ja paaris hotellis lisaks tilluke mänguväljak. Kõikides hotellides lastebasseini paraku ei ole. 

Hinnatase on kohapeal pigem soodne. Suured supermarketid puuduvad, kuid minimarketitest saab vajaliku kätte. Rahana on käibel dalasi, mida on soovitav vahetada kohapeal (eurod dalaside vastu). Enamjaolt saab kohapeal tasuda ainult sularahas, mõni väga üksik koht võtab vastu kaardimakseid ja sellisel juhul lisandub arvele väike lisatasu. Turgudel tasub kaubelda, sageli saab toote kätte algsest hinnast kuni poole soodsamalt.

Gambia

Lennutransport

Lennud toimusid Turkish Airlines’iga. Tallinnast Istanbuli lendab ca 3 h 30 min ja Istanbulist edasi Banjuli ca 7 h 50 min.

Tallinn-Istanbul lennuk oli uuem, pakuti ühe korra süüa-juua (sh Tallinn-Istanbul suunal kergeid alkohoolseid jooke). Lennukis istusime suurema jalaruumiga istekohtadel. Istanbulist Banjuli viis meid vanema väljanägemisega lennuk, küll aga kaks korda pakuti süüa-juua (v.a alkohoolseid jooke) ning lisaks varustati meil veel kahe söögikorra vahel snäkipaki ja veepudeliga. Seda kõike siis öisel lennul! Lennukis oli istmete vahe päris kitsas, aga siin mängivad põhirolli ka minu pikad jalad. Kõikidel istmetel oli padi ning küsimise korral jagati soovijatele ka tekid. Lennu alguses anti Turkish Airlines’i kotike, mis sisaldas sokke, silmaklappe ja kõrvatroppe.

Istanbuli lennujaam on päris suur, kuid umbes 2 tundi oli ümberistumiseks antud juhul täitsa piisav aeg ning jäi veidi aega ülegi. Banjuli lennujaam on tunduvalt väiksem. Pärast check-ini ja turvakontrolli on üks konditsioneeritud ootesaal, kus on paar poekest ning võimalik minna ka välikohvikusse (kus on suures osas suitsetajad) lendu ootama. Meie ootasime tagasilendu koos Brussels Airlines’ile suunduvate reisijatega ning mahtusime kõik kenasti istuma.

Millega arvestada?

  • Gambiasse sisenemisel ja lahkumisel tuleb tasuda Gambia lennujaamas 20 € / suuna kohta (sularahas).
  • Eesti kodanikud Gambiasse sisenemisel viisat ei vaja.
  • Vaktsiinidest on soovituslikud kollapalavik ja A-hepatiit. Kohustuslikke vaktsiine Gambiasse reisimisel ei ole.
Gambia, kohalikes riietes koos kohalikuga
Kohalikes riietes koos kohalikuga

Transfeer

Kohapeal ootas meid lennujaamas partnerfirma konditsioneeritud väikebuss, millega kogu reisi aja ringi liikusime. Pagas paigutati bussi katusele.

Kuurordid

Kõige kaugem Novatoursi valikus olev hotell asub umbes 25 km lennujaamast (umbes 1 tund bussiga sõitmist). Kõige elavamad kuurordid on Kololi (Senegambia tänav) ning ka Kotu. Bakau on rahulikum.

Ekskursioonid

Osalesime seitsmel erineval ekskursioonil, mida Novatoursi kohapealne partner pakub. Kõik ekskursioonid ei olnud päris 100% Novatoursi lehel kirjeldatuga vastavuses. Kõige täpsema info saab siiski kohapeal infotunnis.

  • 4 x 4 South Gambia Safari

Antud ekskursioon meeldis mulle pakututest kõige rohkem, kuna sai väga hea ülevaate kohalikust eluolust – külastasime turgu, ühe kohaliku pere elamist, mekkisime palmiveini, külastasime kohalikku kooli, käisime kalatööstuses. Pärast lõunat oli väikene vaba hetk ranna- ja ookeanimõnudeks. Ekskursioon toimus neljaveolistes vanades sõjaväeautodes, millega sõit oli omaette tore kogemus.

  • Makasutu Cultural Forest

Ekskursioon hõlmab väikest paadisõitu mangroovidest ümbritsetud jõel, seejärel jalutuskäiku palmide ja muude kohalike taimedega metsas, kus võib kohata erinevaid linde ja ahve. Samuti näidatakse, kuidas ronida palmi otsa ning julgemad saavad seda ka ise proovida. Ekskursiooni lõpetab lõuna.

  • Lazy Day Cruise

Tegemist on väikese laevakruiisiga Gambia lisajõel. Laeval on võimalus ka päevitamiseks. Pakuti ujuma mineku võimalust, kuid meie grupp sellest loobus. Hinnas sisaldub ka lõuna laevas. Meie grupile (koos giididega kokku u 20 inimest) oli antud laev just paraja suurusega. Kui ekskursioonile soovijaid peaks rohkem olema, siis ei kujuta ette, kuidas nad kõik laeva ära mahuvad.

  • Kayaking

Umbes tunniajane kajakisõit Gambia lisajõel, erilist füüsilist aktiivsust ei nõua. Sõit on kahekohalistes kajakkides. Jõel oli näha mangroove ja prügi. Minus see ekskursioon erilist vaimustust ei tekitanud.

  • Gambian Home Cooking

Teine ekskursioon, mis mulle enim meelde jäi. Külastasime ühe pere kodu, kus esmalt riietati meid kohalikesse värvilistesse kleitidesse ning seejärel saime koos kõik endale Gambia tüüpilise lõuna valmistada. Lisaks esitati kohalike poolt tantsu ning sai lisatasu eest sai lasta valmistada endale sobivas värvitoonis ehteid. Soovijatel oli võimalik ka kleite ja suveniire omale kohapealt osta.

  • Senegal Fathala Park

Antud juhul külastasime naaberriigis Senegalis asuvat Fathala loomaparki. Bussisõit, laevasõit üle Gambia jõe (u 30 min), Senegali piiri ületus võtsid kokku ühel suunal umbes 3 tundi. Tuleb arvestada, et laevas oli minekul reisijatest vähem istekohti ning kõik istuma ei mahtunud. Seega tasub laevale minnes koha saamiseks kiirustada. Piiriületusel tuleb seista mõningase aja lauspäikese käes ning käia ühest järjekorrast teise, näidata mitmes kohas passi, anda sõrmejälgi ning vastata erinevatele küsimustele, mis võtab jällegi päris palju aega. Kui on olemas kollane vaktsineerimispass koos kollapalaviku vaktsiiniga, siis on mõistlik seda piiril näidata. Vastasel juhul küsitakse 600 dalasit ehk see teeb umbes 8 €. Vaktsineerimise kohustust siiski ei ole ja antud summa makstes saab piirilt üle. Kohapealse rahvuspargi osas olid minu ootused paraku suuremad, lootsin näha rohkem loomi. Nägime eemalt paari sebrat, kaelkirjakut, antiloopi ja ühte ninasarvikut. Pärast pargi külastust oli lõuna, mis kuulus hinna sisse. Väikeste lastega võib antud ekskursioon olla päris väsitav.

  • City Tour

Esmalt käisime Serrekundas (suurima rahvaarvuga linn Gambias) vaatamas, kuidas tehakse batika tehnikas riideid, mida sai ka kaasa osta. Seejärel suundusime pealinna Banjuli, kus külastasime kohalikku turgu (seal oli ka väike vaba aeg). Lisaks kuulusid ekskursiooni sisse ka väikese muuseumi ning krokodillifarmi külastused. 

Laura TOP 5 hotelli

Coco Ocean Resort and Spa 5*
Kõige luksuslikum hotell, mida nägime. Asub vaiksemas piirkonnas, ookeani ääres. Hotell on stiililt nii väljast kui seest toonides valge+must+puit, lobby’s mõnusad pehmed toolid. Suurem, rohelust täis territoorium, asub mitmel tasandil, palju on treppe. Mitu basseini, ilus liivarand, mille juures pehmed mõnusad rannatoolid, rannarestoran. Deluxe suite oli kena. Antud hotell sobib pigem täiskasvanutele.

Tamala Beach Resort 4*
Hotell majutab ööbijaid vanuses 16+. Suurema territooriumiga modernne hotell, asub vaiksemas piirkonnas, kohe rannas. Kõik toad on ühesugused, ilusad ja modernsed, ainus erinevus on aknast avanevas vaates, swim-up tubadel siis lisaks ka otsepääs terrassilt basseini. Territooriumil on piisavalt rohelust, olemas suurem bassein, täitsa korralik jõusaal, merevaatega a la carte restoran, toimuvad erinevad teemaõhtud (barbeque jne), lai rannaala. Hotellis toimuvad erinevad aktiivsed tegevused (nt vesiaeroobika jm). Minu lemmik!

African Princess Beach 4*
Ööbisin siin hotellis paar ööd. Asub aktiivses piirkonnas, läheduses minimarket, söögikohad. Kompaktne hotelliala. Ööbisin upper floor toas, mis oli üldjoontes korralik, ruumikas, toas oli olemas ka pudelivesi. Meeldis, et konditsioneer oli nurga taga ja ei puhunud otse voodi suunas. Vannituba samuti piisavalt avar, olemas pesemisvahendid. Rõdul istumiseks mõnusad pehme madratsiga korvtoolid. Tegemist U-kujulise hoonete kompleksiga, kus kõikidest tubadest avanevad vaated siseaeda või basseinile. Esimesel korrusel peaaegu kõik toad swim-up, terrassil lamamistoolid. Wifi hotelli territooriumil kõikuv, mõnes toas oli olemas, teises mitte. Infinity bassein kohe ranna juures, samuti restoran. Mõnus liivarand. Söögid piisava valikuga ja maitsvad.

Balafon Beach Resort 4*
Hotell majutab ööbijaid vanuses 18+. Asub vaiksemas piirkonnas, kohe rannas. Kompaktsele territooriumile on lisaks rohelusele mahutatud veel sopiline bassein ning omapärase ümara stiiliga kahekorruselised majad. Sissepääs hotelli toimub läbi teise hotelli territooriumi. Standarduba on kena, ruumikas. Eriti meeldis ookeanivaatega swim-up tuba. Olemas on ka mõnus rannabaar.

Sunset Beach 3*
Asub vaiksemas piirkonnas, kohe ookeani ääres. Hotelli kompaktsel ja hubasel territooriumil on väikesed majakesed, mis on ümbritsetud rohelusse uppuva aiaga. 4* saamiseks ehitavad hetkel tube juurde. Apartement: elutuba + heledates toonides magamistuba + kööginurk on mõnusalt veidi elutoast eraldatult nurga taga. Standardtuba on väiksemapoolne, kuid kena. Territooriumil merevaatega bassein ja restoran. Sõime siin lõunat, valik oli piisav ja maitsev. 3* hotellidest minu lemmik!

Kui sooviksid samuti Gambiat minna avastama, siis vaata meie näidispakkumisi.

Teemad