Merle õppereisi muljed Dubrovnikust
Estraveli Tartu büroo vanemreisikonsultant Merle Kullamaa käis mai lõpus airBalticu ja Dubrovniku Turismiameti poolt korraldatud õppereisil Dubrovnikus, Horvaatias. Loe lähemalt tema reisimuljetest ja külastatud hotellidest.
Mul oli meeldiv võimalus mai lõpus külastada airBalticu kutsel imekaunist Dubrovniku linna ja Aadria mere äärset lähipiirkonda.
Lendasime mugavalt airBalticuga – minnes lendasime äriklassis, mis tähendab ühte tühja istekohta oma koha kõrval ja muidugi ka head sööki-jooki.
Dubrovnik ja selle lähiümbrus
Kohalik turismiamet oli meile kokku pannud väga mitmekesise ja huvitava programmi. Saabudes külastasime kaunist rohelusse uppuvat Cavtati linnakest, mis on end sopiliselt paigutanud Aadria merre. Cavtat asub Dubrovnikust umbes 20 km lõuna pool ja on vaid 22 km kaugusel Montenegro piirist. Väga mõnusa atmosfääriga linnake keset loodust, igast küljest meri ja purjekatega lahesopid kristallselge sinise veega. Külastasime kohalikku pisikest etnograafia muuseumit – väga toredad giidid ja soe vastuvõtt. Cavtatist saab lühikese laevasõiduga otse Dubrovniku vanalinna. Linnakese ümber lookleb mereäärne matkarada, mis pakub nii sportlikku liikumist, rahulikku kulgemist kui ka imelisi vaateid. Sobib ideaalselt baasiks aktiivsele puhkajale ja ka mõnusat rahulikku puhkust nautivale reisijale. Mina tuleksin just siia ja teeksin päevaseid väljasõite nii Dubrovnikusse kui mujale.
Dubrovnikus saime kohaliku giidi saatel väga põhjaliku ülevaate Dubrovniku vanalinnast ja linnamüüridest. Dubrovniku ajalugu ulatub 7. sajandisse ja sellest ajast on säilinud ka kuulsad Dubrovniku müürid, mis on olnud pika ajaloo vältel kaitseks linnale. Müüridel jalutades avanevad hingematvad vaated punaste katustega majakestele, vanalinna kitsastele tänavatele, jahisadamale ja Aadria merele. Ilm oli palav ja päike lõõskas, seega läbisime poole müürist umbes tunni ajaga. Teisest poolest loobusime ja tulime alla tänavatele, kus oli veidi jahedam.
Lõunasöök toimus sadamavaatega restoranis Arsenal, kus oli suurepärane valik ja teenindus. Sealsed kalaroad viisid lihtsalt keele alla ning seda tegelikult kõikjal nii.
Peale lõunasööki tegime väljasõidu Lokrumi saarele – pisike roheline saareke, kuhu saab 20-minutilise laevasõiduga otse Dubrovniku vanalinnast ning mis on igati väärt külastamist. Saarel on botaanikaaed, kus lisaks troopilistele taimedele jalutavad ka paabulinnud vabalt ringi. Lokrumil asub ka 11. sajandil ehitatud klooster. Mõnus koht, kus veeta päikseline päev või isegi mõned tunnid sest laevaliiklus on tihe ja saarele pääseb kiirelt. Meie seltskonnale meeldis, soovitan väga!
Õhtusöök oli lihtsalt oivalises Panorama restoranis. Sõitsime köisraudteega kõrgele Dubrovniku linna kohal asuva mäe otsa, kus asub hunnitute vaadetega restoran. Päikeseloojang, vaated vanalinnale ja Aadria merele ning Lokrumi saarele. Toit ja teenindus olid samuti tase omaette. Vaatamata keskmisest oluliselt kõrgemale hinnatasemele on koht peaaegu igaks õhtuks fully booked, seega tasuks siin kindlasti teha broneering ette.
Külastasime ka veidi metsikut ja lopsaka loodusega Trsteno Arboreetumit, kus kunagi toimusid filmi “Troonide mäng“ võtted.
Järgmine peatus oli meil Ston’i linnake, kus asuvad suured soolaväljad ja toodetakse soola alates 14. sajandist. Saime põhjaliku ülevaate ajaloost ja ka tänapäevast, mil tootmine toimub jätkuvalt sajandite taguste arhailiste meetoditega. Matkasime kohaliku giidi saatmisel ka pikal Stoni kaitsemüüril, mis pidi olema üks Euroopa pikimaid müüre.
Õhtul viis väike parvlaev meid Korcula saarele, mis on tuntud oma kauni looduse ja rikkaliku kultuuripärandi poolest. See on Horvaatia suuruselt kuues saar. Korcula saare pealinn kannab samuti nime Korcula aga seda nimetatakse ka väikeseks Dubrovnikuks. Vanalinn on pisike ja põnev, kitsad tänavad moodustavad kala skeleti kuju ja viivad alati mere äärede, seega ära eksida ei ole võimalik. Linna peetakse ka kuulsa maadeavastaja Marco Polo sünnikohaks. Tegemist on nii väikese linnaga, et 15-minutilise jalutuskäiguga jõuab linnas kõikjale. Korcula saar on väga mõnusa atmosfääriga, sinna võiks jääda kauemaks rahulikku puhkust nautima. Saarel kasvatatakse ka viinamarju ja toodetakse veini. Käisime lõunatamas õdusas külarestoranis La Tache ja selle kõrval asuvas veinitehases Tasovac. Kõik see kuulub ühele perele – on tunda kogu hingega asjale pühendumist. Kõige kuulsamad viinamarjasordid on Grk ja Pošup, mis maitsesid mahedalt.
Merle hotellimuljeid
Valamar Lacroma Dubrovnik Hotel
Linna servas asuv suur hotellikompleks. Toad avarad ja korralikud, erinevate vaadetega. Sobiv nii ärireisijale kui ka puhkajale. Lähedal on kena suur park, palju rohelust ning rand jalutamise kaugusel.
Hotel Croatia Cavtat
Suur 5 tärni hotelli kompleks, mis on tuntud konverentsikeskus, aga sobib ka tavalisele puhkajale. Asub Dubrovniku lennujaamast 5 km kaugusel kaunil männimetsaga kaetud Cavtati poolsaarel. Hotellist on juurdepääs kahele rannale, kaunid vaated nii Cavtati lahele kui ka Aadria merle. Toad on väga korralikud, mitmed basseinid, restoranid, baarid, lisaks ka konverentsisaalid.
Hotel Sheraton Dubrovnik Riviera
Veidi Dubrovniku linnast väljas asuv suur hotell kauni lopsaka aia ja imeliste vaadetega merele. Toad on meeldiva disainiga. Hotell on samuti tuntud konverentsihotellina, seega sobib kenasti ka ärireisideks.
Hotel Marco Polo
Väga hea asukohaga otse mere ääres asuv heatasemeline hotell. Pigem väike, seega armas ja kodune. Kristallselge veega rand asub kohe sealsamas. Toad on kenad, prantsuse stiilis rõdudega.
Hotel Lero
Moderne suurem hotellikompleks, millel kenad ja avarad toad, erinevate vaadetega ning ka rand on lähedal. Küll aga pigem soovitaks rohkem neile, kes viibivad siinkandis lühiaegselt.
Kokkuvõttes saab öelda, et Aadria mere piirkond pakub tõeliselt kaunist loodust, imelisi vaateid, huvitavat arhitektuuri ja rohkelt maitseelamusi. Küll aga tasuks reisihuvilistel arvestada, et hinnatase on seal kandis siiski üpris kõrge.
Kui soovid samuti reisida Dubrovnikusse, võta meiega ühendust või hangi piletid mugavalt Estraveli lennupiletite e-poest.
Teemad