TOP 5 reisikogemust – Kaisa-Liisa Lilloveeri meenutused ja pildid – Austraalia eri
Estraveli reisikonsultant Kaisa-Liisa Lilloveer jagab oma TOP 5 reisikogemust. Fookuses on Austraalia. Loe lähemalt ja vaata pilte.
Kaisa-Liisa: “Kui püüdsin ritta seada oma TOP 5 reisisihtkohta- ja kogemust, mõtlesin ma paratamatult vaid ühest sihtkohast, sest minu jaoks ei ole siiani mitte ükski riik ületanud Austraaliat! Kuna Austraalia on NII suur ja igast küljest niivõrd erinev, otsustasin ma kaheksast osariigist oma lemmikud 5 välja tuua!”
Austraalia TOP 5 osariiki:
1. LÄÄNE-AUSTRAALIA
2. QUEENSLAND
3. PÕHJATERRITOORIUM
4. TASMAANIA
5. VICTORIA
1. LÄÄNE-AUSTRAALIA
Austraalia kõige suurem osariik (ligi kolmandik Austraalia pindalast), mille pealinn Perth on maailma kõige isoleeritum suurlinn. Lähim suurlinn on Lõuna-Austraalia pealinn Adelaide, mis on linnulennult ~2200 km eemal. Lääne-Austraalia priiskab ka oma võrratu rannajoonega, mida on kokku lausa 12 500 km. Perth on linnapuhkuseks hea sihtkoht igal ajal, sest kliima poolest on siin väga soe suvi ja mahe talv suvel keskmiselt ~30 kraadi (kuigi 40 kraadi ümbrus ei ole haruldus) ja talvel keskmiselt 19 kraadi. Lisaks leiab Perthist just kõige ilusamad linnarannad. Kui soovida aga linnamelust eemale ja liikuda loodusesse, leidub palju põnevaid kohti nii lõunapoolsemas roheluses kui ka põhjapoolsemas kõrbemaastikul. Üks põnevaim ja eristuvaim Austraalia osariik!
Minu lemmikumad kohad:
? Perthis: kesklinn, Kings Park (maailma suurim linnapark!), Fremantle
? Rottnesti saar
? Margaret River
? Esperance
? Monkey Mia
? Exmouth (võimalus sukelduda vaalhaidega)
? Broome
? Karijini rahvuspark
? Lake Argyle (Austraalia suurim tehisjärv)
? El Questro
? Purnululu rahvuspark
2. QUEENSLAND
Austraalia suuruselt teine osariik, kus on lausa viis Austraalia maailma looduspärandisse kuuluvat piirkonda Scenic Rim rahvuspargid, Fraseri saar (maailma suurim liivasaar), Riversleigh fossiiliväljad, troopikapiirond (sh Daintree rahvuspark) ja Suur Vallrahu. Kusjuures olles kas Daintree vihmametsas või snorgeldades seal kõrval Suurel Vallrahul, oled sa ainukeses kohas maailmas, kus 2 UNESCO maailmapärandi kohta on külg-külje kõrval! Arvestades juba kõike eelnevat ja fakti, et selles osariigis leidub üle 200 rahvuspargi, on see tõeline pärl loodusenautlejatele ja matkajatele. Minu jaoks on Queensland tõeline troopikaparadiis oma vihmametsade, lõputute jugade ning koskede ja paradiisirandadega!
Minu lemmikumad kohad:
? Suur Vallrahu
? Daintree rahvuspark (hea õnne korral võib seal kohata kaasuare, kes on lähim elav liik dinosaurusele!)
? Whitsunday saared
? Noosa Heads
? Fraseri saar
? Barroni org
? Springbrook rahvuspark
? Millaa Millaa juga
? Josephine juga
?… ja loodus üleüldiselt! Kõige ilusam, lopsakam ja rohelisem loodus ja seda kõige maalilisemal maastikul Austraalias.
3. PÕHJATERRITOORIUM
Austraalia kõige viljatuma maaga osariik, kus maad katab punane liiv ja kus elab vaid kõigest 1% kogu Austraalia rahvastikust. Samas viibides Põhjaterritooriumi pealinnas Darwinis, võib astuda otse linnapildist meie mõistes ka dunglisse Darwini botaanikaaeda (linnapark). Kui liikuda linnapiirist väljapoole, leiab siit lisaks nii mõndagi põnevat näiteks rahvuspargid, meteoriidikraatrid, kanjonid ja orud. Ja loomulikult Uluru üks ikoonilisemaid maamärke Austraalias! Põhjaterritooriumil asub ka Arnhemi ala, mis on püsinud sajandeid samasugusena ning mida asustavad põhiliselt aborigeenid kindlasti parim koht kogemaks elu nagu selle maa põliselanikud. Üks omanäolisemaid osariike Austraalias!
Minu lemmikumad kohad:
? Litchfieldi rahvuspark
? Kakadu rahvuspark
? Mataranka rahvuspark
? Nitmiluk rahvuspark
? Uluru
? Kings kanjon
? Bitter Springs
? Darwini botaanikaaed (ehk linnapark)
4. TASMAANIA
Väike aga võimas! Metsiku looduse ja kõige puhtama õhuga koht maailmas, kus peaaegu pool saare pindalast on osa maailma looduspärandi alast. Võttes arvesse eelnevat ning lisades siia juurde, et Tasmaanias leidub üle 2000 km matkaradasid, on see jällegi loodusearmastajate ja matkajate meelispaik. Erinevalt Austraalia maismaast, eristub Tasmaanias selgelt neli aastaaega ning see teeb selle saare juba omajagu erinäoliseks. Kui rännata kogu Austraalia läbi, tundub just Tasmaania kõige kodusem, sest vahemaad on väiksemad, temperatuurid madalamad ja inimesed pole oma majad üksteisele külg-külje kõrvale ehitanud.
Minu lemmikumad kohad:
? Cradle Mountain rahvuspark
? Freycinet rahvuspark
? Port Arthur (väga kurva ajalooga kuid koht on ilus sellegipoolest)
? Bridestowe lavendlifarm
? Mount Field rahvuspark
? Wellingtoni mägi
? Binalong Bay
5. VICTORIA
Suuruselt Austraalia teine väikseim osariik, mille elav ja multikultuurne pealinn Melbourne on 1900ndate alguses olnud lühidalt ka Austraalia pealinn. Kuigi Perth on mul sügaval südames oma ilusate randade ja mõnusalt kulgeva elutempo poolest, astub Melbourne Perthile tugevalt kandadele minu lemmiku Austraalia linna tiitliheitluses. Kui astuda aga linnapiirist välja, leiab end taaskord keset rohelist loodust ja rahvusparke, kus laialtlevinud kängurude kõrval võib kohata ka koaalasid. Victoria kõige suurem vaatamisväärsus minu arvates on aga Great Ocean Road, mis on maailma suurim sõjamemoriaal. Selle ehitasid I Maailmasõjast naasnud sõdurid hukkunud sõdurite mälestuseks. Vaatamisväärsus seetõttu, et reaalsuses on see 243 km rannikuäärset teed, kus üks maaliline vaade ajab teist taga. Tõeliselt imeline!
Minu lemmikumad kohad:
? Great Ocean Road (ja kõik vaatamisväärsused, mis teele jäävad)
? Melbourne Royal Botanic Gardens
? Grampians rahvuspark
? Great Otway rahvuspark
? Melbournei linn
Kui arvestada kõiki osariike, siis raske südamega jätsin välja New South Walesi, mis jagaks viiendat kohta Victoriaga, kuid just Great Ocean Road kaalus selle üle. Järgneks Lõuna-Austraalia oma imelise rannajoone, maailma pikima sirge teelõigu, väga omapärase Coober Pedy linna ja Breakaways Conservation Parkiga ning lõpetuseks Austraalia Pealinna Territoorium.
Arvestades seda, mis vahemaa on Eesti ja Austraalia vahel, tasub sealseks puhkuseks kindlasti võimalikult palju aega varuda. Samuti leidub seal puhkust igale natuurile alustades luksuse armastajatest kuni seljakotiränduriteni. Luksuse nautijatele leidub seal arvukalt high end hotelle keset maalilist maastikku või mõningas maailma TOPi kuuluvate randade ääres. Linnapuhkuse armastajatele jätkub linnades vaatamist küll ja veel. Veinigurmaanidele leidub siin 60 ringis veiniistandusi. Golfiharrastajatele lõputult golfiradasid. Ja kõige suurem maiuspala avaneb aktiivsetele reisijatele ning loodusenautlejatele, sest sealne floora ja fauna on absoluutselt unikaalne kogu maailmas! Kõige paremini saab seda kõike kogeda liikudes ratastel, mis on ühtlasi ka minu lemmikviis Austraalias reisimiseks. Üks populaarsemaid viise, ka kohalike seas, on reisimine kas karavanide, matkaautode või autoga (+ telkimisvarustus), mis annab võimaluse kogeda Austraaliat kõige ehedamalt. Ja Austraalias ei saa suvi kunagi otsa! Kui Austraalia lõunaosas algab talveperiood, saab rännata põhja poole, kus on temperatuurid ikka mõnusalt 3040 ringis!
Kui reisipilte vaadates tekkis reisisoov, siis kirjuta meile estravel@estravel.ee või helista 6266 266 ja paneme paika sinu järgmise unistuste reisi!
Teemad