Turistikaardiga Helsingit avastama 
line

Põhjanaaber Helsingi on linn, kuhu eestlane reisib kõige tihedamini. Kas ainult sinna või sealt edasi mujale Soome, Rootsi või kaugemale. Soome Turismiarenduse Keskuse Tallinna esinduse juhataja Mall Oja annab allpool nõu, kuidas põhjanaabrite pealinnas end mõnusamalt tunda.

Helsingis ringivaatamiseks osta turistikaart
Helsinki Card sobib  kõigile neile, kes on esimesi kordi võõras pealinnas ja tahavad seal oma nappi aega maksimaalselt kasutada, samas aga mitte liiga palju raha kulutada. Turistikaart on loodud hakkajale ja enesekindlale turistile, kellel on soov võõra linna vaatamisväärsused endale ise põhjalikult selgeks teha. Samalaadsed turistikaardid on kasutusel enamikus Euroopa pealinnades.

Helsinki Card ühendab endas nii transpordi- kui sissepääsupileti, sooduskaardi ja kinkekaardigi. Kaart kehtib vastavalt 24, 48 või 72 tundi. Turistikaart on ühelt poolt soodustus, teisalt aga endale võetud kohustus ühe pealinna rikkustega intensiivselt tutvuda. Kaardi ostjale antakse kaasa taskugiid, kus kõiki kaardis sisalduvaid vaatamisväärsusi, ekskursioone ja soodustusi üksikasjalikult kirjeldatakse. Taskugiidi juurde kuuluvad Helsingi transpordiskeem, Helsingi kesklinna ja lähima ümbruse kaardid. Giidis on ära toodud ka kohtade asukoht, lahtiolekuajad ja juhatus, kuidas kohale pääseb. Helsinki Card on müügil Estraveli büroodes üle Eesti.

Esmatutvus Helsingiga: bussiekskursioon
Kui külastad Helsingit esimest korda, saad pealinnast kõige põhjalikuma ülevaate poolteist tundi kestval Helsingi bussiekskursioonil. Helsingi bussiekskursioone on kahte tüüpi - giidiga ekskursioonid ja audioekskursioonid. Just viimased on turistide hulgas suurt poolehoidu leidnud.

Ekskursiooni tekst on salvestatud 11 keeles: soome, rootsi, inglise, saksa, prantsuse, itaalia, hispaania, vene, jaapani ja kahes kurioosses keeles - ladina keeles ja helsingi slängis. Kõrvaklappidest ei kuule ainult selgitusi Helsingi vaatamisväärsuste kohta, vaid saab meeldejääva ülevaate kogu Soomest. Kõik see on valatud emotsionaalsesse vormi, lisatud on helisid, muusikat, sageli ka ootamatuid dialooge. Kohati tundub sulle, et sa ei istu mugavas bussis, vaid oled Helsingi elu keerises: kui buss jääb valgusfoori taha, saad kuulda Helsingi liiklusest, kui sajab, siis kuuled kõrvaklappidest, missugune on tavaliselt ilm Helsingis.

Ekskursioon viib läbi ajaloolise Kruununhaka ja Helsingi kalleimate rajoonide - Eira ja Kaivopuisto, kus paikneb palju diplomaatilisi esindusi. Bussiaknast saab tutvust teha Helsingi keskväljaku - Senativäljaku,  Presidendilossi ja linnavalitsuse hoonetega, Soome parlamendiga, Finlandiatalo ja Rahvusooperiga. Ekskursiooni vältel käiakse ka looduslikku kaljusse raiutud Temppeliaukio kirikus ja helilooja Jean Sibeliuse monumendi juures.

Suvel  toimub iga päev üks inglis- ja rootsikeelne giidiga bussiekskursioon, mille alguspunktideks on Katajanokka ja Olympia terminalid, ning sõltuvalt kuupäevast 2-4 audioekskursiooni, mis algavad Esplanadi pargist. Ekskursioon maksab 19 eurot täiskasvanule ja 10 eurot 7-16 aastastele lastele. Helsinki Cardi omanikud saavad ekskursioonist 70% allahindlust, neile maksab ekskursioon 6 eurot.

Turistikaardiga saab muuseumisse tasuta
Helsingis on umbes 70 muuseumi ja Helsingi turistikaardi omanikel on pea kõigisse neisse vaba sissepääs. Muuseumipileti tavahind Helsingis on 5-7 eurot. Kuna turistikaart on ühtlasi ka tasuta ühistranspordipilet, võib kaardiomanik lühikese aja jooksul käia paljudes Helsingi muuseumides. Turistikaardiga kaasas käiv taskugiid annab põhjalikud juhtnöörid, kuidas muuseumid ja muud vaatamisväärsused üles leida.

Ateneumi kunstimuuseumile kuulub riigi suurim soome kunsti kollektsioon 18. sajandist kuni 1960. aastani. Soome kunst on Ateneumis eksponeeritud ajaloolises läbilõikes ja siin on maa väljapaistvaim rahvusromantilist stiili viljelenud soome kunstnike tööde kogu. Seda perioodi on nimetatud ka soome kunsti kuldajaks. Ateneumis on alati ka mõni soome kunsti suurkuju või välismaise kunstniku autorinäitus, näiteks kuni 26.maini soome kunsti kuldaja klassiku Eero Järnefeldi (1863-1937) isiknäitus.

Nüüdiskunsti muuseum Kiasma kogub soome ja välismaa kunsti alates 1960. aastast. Kiasma kogudest on sellest kevadest kuni järgmise aastani väljas intrigeeriv näitus Popcorn ja poliitika. Näitusel olevad teosed on koondatud 1960.-1970. aastatel inimkonda erutanud teemade alla, kajastades sõjavastasust, looduse kaitsmist, kodanliku maailma kriitikat, seksuaalrevolutsiooni ja veel sinisilmset usku tehnoloogia kõikvõimsusesse. 

Tippkunsti näeb paljudes kohtades
Bussijaama läheduses asuvas endises spordihoones Tennispalatsi on oma koha leidnud kultuuride muuseum ja linna kunstimuuseum ning sama katuse all on veel Helsingi kobarkino, kunstikauplus ja kohvikud. Neist kõige populaarsem on turistide seas kunstimuuseum, kus toimub pidevalt erinevaid tippnäitusi. Tänavu kevadel on siin üheks eksootilisemaks näituseks kindlasti kuuba nüüdiskunsti näitus.

Põhjamaade vanim tarbekunstimuuseum Korkeavuorenkatul annab läbilõike Soome tarbekunsti klassikast. Lisaks põhinäitusele on siin alati väljas mõni kodu- või välismaine tarbekunsti teemanäitus.

Amos Andersoni muuseum on Soome suurim kunsti erakogu, mis on ka soositud näituste korraldamise paik. Mai lõpuni on siin väljas näitus Petra - antiikaja kadunud linn, mis asus praeguse Jordaania lõunaosas Aaroni mäe  läheduses. Linn hävis 8. sajandil ja kaevati välja alles 1100 aastat hiljem. Raske ligipääs, vapustav loodus ja linna hellenistlik arhitektuur tegid Petrast salapärase ja muinasjutulise, massiturismist puutumatu vaatamisväärsuse. Selliseid tundeid püüab edasi anda ka näitus, multimeedia viib vaataja tuhandete aastate tagusesse Petrasse.

Klaasikunst ja rahvusromantiline arhitektuur
Arabia tehase muuseumi põhinäitus pakub ajaloolist läbilõiget kuulsa Arabia portselani- ja klaasitehase toodangust. Muuseumi galeriis on võimalik näha Soome praeguse portselani- ja klaasiloomingu tipptooteid. Näituselt saab kindlasti inspiratsiooni oma kodu kujundamiseks ja külaliste vastuvõtuks. Tehase juurde kuulub tehasepood, kust on võimalik osta kõiki tootmises olevaid Arabia, Iittala ja Hackmanni tooteid. Korraldatakse ka eksursioone tehasesse.

Soome kolme kunstniku Eliel Saarise, Herman Geselliuse ja  Armas Lindgreni ateljeekodu Hvitträsk Kirkkonummis on soome rahvusromantilise ajastu kaunimaid ehitisi. Luksuslik ehitis esindab karjalapärast rahvusromantilist stiili, ehitusmaterjalidena on oskuslikult ühendatud palk ja graniit. Villat ümbritseb inglise stiilis õu, kaljuste kallastega järv ja põlismetsad. Järve idakaldal paljanduvad muistsed kaljujoonised.

Hvitträskis valmisid arhitektidel Helsingi raudteejaama ja Soome Rahvusmuuseumi projektid. Hvitträski kompleks on äsja ajastutruult renoveeritud. Helsingist 30 km kaugusele Kirkkonummisse pääseb Helsingist rongiga, tasuta edasi-tagasi rongipilet ja muuseumipilet kuuluvad Helsingi kaardi soodustuste hulka.

Lähme külla ajaloo suurkujudele
Soome ajaloo suurmeestel marssal Carl Gustav Mannerheimil ja endisel presidendil Urho Kaleva Kekkosel on mõlemal Helsingis oma majamuuseumid. Mannerheimi Kaivopuistos asuva kodumuuseumi huvitavamad eksponaadid jutustavad kuulsa väepealiku ja riigimehe kaks aastat väldanud 14 tuhande kilomeetri pikkusest Aasia-ekspeditsioonist mööda kuulsat siiditeed Samarkandist Pekingisse. Endise presidendi Urho Kaleva Kekkose Tammisaari villa asub Helsingi Seurasaari vabaõhumuuseumi kõrval ja selle väljapanekud annavad ülevaate presidendi tööst ja hobidest, millest üks oli vaieldamatult saunaskäik. Presidendi saun kannab õigusega Soome kõige kuulsama sauna tiitlit. Siin käisid leili viskamas ja maailmapoliitikat arutamas paljud poliitikud, teadlased, kunstnikud ja kirjanikud.

Soome rahvusmuuseum paikneb Finlandiatalo vastas massiivses rahvusromantilises hoones. Selle fuajeed ehivad soome kuulsaima kunstniku A.Gallen-Kallela freskod, mis esindasid Soomet 1900. aasta Pariisi maailmanäitusel. Muuseumi väljapanekud tutvustavad Soome ajalugu ja ainelist kultuuri kiviajast tänapäevani. Ajalugu on muuseumis esitatud vastavale ajastule iseloomulike esemete - raha, medalite, aumärkide, relvade ja hõbeda, mööbli, rõivaste, tööriistade ja muu meeltega kogetava kaudu, kuivade faktide ja tolmunud ürikutega turiste selles muuseumis ei vaevata. Ekskursioon läbi rahvusmuuseumi nelja korruse kujuneb isiklikuks kaemuseks soome ellu.

Lisaks ülalmainitud soodustustele võimaldab Helsinki Card tasuta laevasõidu, sissepääsu ja ekskursiooni veel Suomelinna, tasuta pileti Linnanmäe lõbustusparki ja Seurasaari vabaõhumuuseumi, samuti erihinna Hertz autorendis