Aurinkomatkat: Eesti turul tõsised plaanid

Aurinkomatkat OY alustas tegevust 1963. aastal ja on praegu Soome suurim charterreisioperaator, omades Soome valmisreisiturust 32%. Tallinnas käis firma müügijuht Tuomo Meretniemi, kellega ka järgnev intervjuu.

Aurinkomatkat tähendab päikesereise. Kas ainult päevitamine?
Sugugi mitte. Aurinkomatkat tähendab kõrgetasemelist teenindust, usaldusväärsust ja peresõbralikkust. Peaaegu sada kakskümmend sihtkohta hõlmavad ranna- ja suusakuurorte, maailmalinnu, pakutakse ka ringreise ja kruiise. Loomulikult võiks päike kuuluda siia juurde, kuid alati see nii ei ole. Küll aga kuuluvad kõikide meie sihtkohade juurde päikesevärvilises vormiriietuses Aurinkomatkade esindajad.

Kuidas teil Eesti reisijaga suhted on?
Eesti turg on meile alati huvi pakkunud. Meil ei ole siin oma esindust ja kogu meie reisipakettide müük toimub kohalike reisibüroode vahendusel. Nii on see juba 1993. aastast alates. Suurimaks müüjaks Eestis on vaieldamatult Estravel, kellega koos tahame tulevikus Aurinkomatkade nime ja tooteid palju rohkem tutvustada. Loodan, et kõik Estraveli Kuldkaardi omanikud on teadlikud võimalusest tasuta liituda Aurinkoklubiga. Klubi liikmetele saadetakse kataloogid postiga koju ja pakutakse rida eeliseid. Estraveli Kuldkaardi projektiga liitumine suurendas märgatavalt meie eestimaalastest klubilaste arvu.

Kas esineb ka selliseid perioode, kus eestlane ei taha reisida?
Ikka esineb. Alles ta oli, see 1999. aasta ilus ja tavatult soe suvi! Ilm oli kohati parem kui Kreekas või Hispaanias. Eestist reisijate arv vähenes vaatamata nn. viimase hetke soodushindadele, kasvas aga reiside eest makstud kogusumma. See tähendab, et reisitakse kaugemale ja pikemaks ajaks. Üha rohkem ostetakse ka kallimate hulka kuuluvaid ringreise. Ju siis on osal inimestest rannakohad nähtud ja aeg maailma natuke teise pilguga vaadata.

Kuhu kõige rohkem reisipakette müüte?
Talvisel hooajal moodustavad umbes 50% pakutavatest paketid Kanaaridele, mis on kahtlemata ka üks populaarsemaid Eestis müüdud sihtkohti. Aga ka Tai reise ostetakse palju. Uustulnuk poppide kohtade tabelis on Vietnam. Infoks niipalju, et Aurinkomatkat on suurim kaugreiside korraldaja Soomes ja ainuke reisikorraldaja maailmas, kellel on regulaarne lennuühendus Vietnami. Ja Vietnam on vaatamist väärt! Suvekuude populaarseimaks sihtkohaks on Kreeka ja seda juba aastaid. Kreeka järel tulevad Hispaania ja Türgi. Kahjuks on küll Türgi osa riigis valitseva poliitilise ebastabiilsuse ja eelmise aasta maavärinate tagajärjel järsult vähenenud.

Mida uut ja huvitavat neile, kes ei malda rannas lesida?
Viimastel aastatel on märgatavalt kasvanud nn. aktiivsete puhkajate osakaal. Nii nooremate kui ka vanemate puhkajate seas on populaarsed matkaretked. Neid korraldatakse mitmesuguse pikkuse ja raskusastmega, nii jalgsi kui ka jalgratastega. Oleme välja töötanud mitmepäevased matkad Austrias Zell am Sees ja Söllis ning Itaalias Madonna di Campiglios. Sellel suvel pakume ka jalgrattamatku Garda järve kaunis ümbruses. Purjetamishuvilised on endiselt oodatud Kreekas ja Türgis. Me tõesti usume taoliste toodete populaarsuse kasvu harjumuspärase rannapuhkuse kõrval.

Mida suusasõpradele pakute?
Aurinkomatkade suusatoode kannab SunSki nime. SunSki on ka eestimaalaste hulgas hästi tuntud toode. Töötades varem Austrias firma esindajana olen tegelenud ka Eestist tulnud suusahuviliste rühmadega. Kõik kogemused on olnud positiivsed ja vanade aegade meeldetuletamine teeb mõnigi kord meele härdaks. After-ski käib aga iga suusapäeva lõpetuseks nagu punkt i'le. Siis tutvutakse ja sõbrunetakse, süüakse ja juuakse ja tantsitakse. Mäel on ju kõik näod ühesugused: mütsid ja prillid ja punased põsed!

Millal algab järgmise talve reiside müük?
Talve 2000-2001 toodete müügiga alustame üsna varsti, mai lõpus või juuni alguses. Uusi ja huvitavaid sihtkohti on tulemas, aga kahjuks ei saa konkreetsetest nimedest veel rääkida. Läbirääkimised on pooleli. Aga kui reisisoov kindel, tasub juuni alguses tähelepanelik olla. Traditsiooniliselt nopitakse kõige paremad variandid ära juba esimese nädalaga peale uue kataloogi ametlikku avaldamist, kuigi müügile tuleb korraga üle saja tuhande koha.

Mida tõi teile kaasa sõsarfirma Finnmatkat müük Fritidsresorile?
Müügi lõpliku vormistamise järel, mis praegu ootab konkurentsiameti heakskiitu, saab Aurinkomatkadest ainuke 100% soome kapitalil olev reisioperaator Soomes. Peame ise seda koduturul suureks eeliseks oma konkurentide ees. Aga muidugi on meil ka teisi häid argumente. Näiteks oleme palganud arendusjuhi, kelle ülesandeks koostöös firma juhtkonnaga luua firmale endisest veelgi keskkonnasõbralikum imago. Seda tervitavad kõik rohelise mõttelaadiga inimesed.

Meie eelmise kliendilehe intervjuus mainis Fritidsresor Aurinkomatku suurima konkurendina Eesti turul?
Meiegi suurimaks konkurendiks Eesti turul on omakorda Fritidsresor, kes on siin põhjalikku tööd teinud ja endale palju püsikliente võitnud. Tundub, et nende edukuses on ka Estraveli käsi mängus olnud? Usun aga, et Aurinkomatkade osa Eesti reisiturul lähitulevikus kasvab. Hindan väga konkurentsi, see paneb inimesed paremini ja tulemuslikumalt töötama. Ka meie eesmärk on siinsel turul veelgi paremaid tulemusi saavutada. Selleks on meil 2 suunda: töö edasimüüjatega ja enda teadvustamine eestimaalastele. Näiteks praegusel hetkel on Aurinkomatkade esindajate-giididena tööl ka kaks eestlannat. Kadri Lausmaa on Kanaaridel Playa del Inglésis ja Anneli Kritsmann Tais Pattayas. Teadmine, et kohal on ka eesti ja vene keelt rääkiv Soome reisikorraldaja esindaja, julgustab kindlasti neid, kes puuduliku keeleoskuse tõttu kardavad Soome kaudu reisida. Kokkuvõtteks julgen öelda, et Aurinkomatkad on Eesti turul eesmärgiga saavutada müügis ka siin Soomega võrreldavad tulemused. Lühidalt öeldes - saada turuliidriks.

Tuomo Meretniemit küsitles Estraveli puhkusereiside müügijuht Merike Hallik

 

Lühiuudised

Fritidsresor ostis Finnmatkat
Finnair müüs möödunud aasta lõpus Finnmatkat Oy kogu aktsiapaki Suurbritannia suurimate hulka kuuluvale reisikontsernile Thomson Travel Plc. Thomsonile kuuluvad Pôhjamaades tegutsevad reisioperaatorid Fritidsresor ja Star Tour. Soomes kuulusid samasse kontserni Fritidsresor ja Hasse Matkat, Eestiski tuntud reisikorraldajad. Tehingu hinnaks oli umbes 263 miljonit krooni ning sellega kaasnes kokkulepe, et Fritidsresori charterlennud sooritatakse edaspidi Finnairi lennukitega.

Arlanda Express: 15 minutiga kesklinna
Uus Arlanda Express viib Stockholmi lennukiga saabunu kesklinna umbes veerand tunniga. Bussiga kulus selleks varem terve tund. Neljast vagunist koosnevad 190 istekohaga kiirrongid väljuvad iga 15 minuti järel nii Arlanda rahvusvahelisest lennujaamast kui Stockholm Centralstationenist. Vajadusel võib liiklustihedust tõsta ka kuue rongini tunnis. Vagunid on mugavad ja varustatud suurte kohvririiulitega. Arlandas peatub rong kahes kohas, üks jaam terminalide 2 (Finnair) ja 4 vahel, teine terminali 5 all (sh. SAS ja Estonian Air). Sõiduhind ühes suunas 120 SEK. Aastavahetusel valmis Arlandas raudteejaam ka InterCity rongidele, millega saab sõitu jätkata mitmesse Rootsi linna.

Inter-Continental nüüd Continental
Aastavahetus tähistas uue ajastu algust ka Helsingi kuulsale 5-tärnihotellile Inter-Continental. Leping ketiga Inter-Continental Hotels lõppes ja hotelli uueks nimeks sai Scandic Hotel-Continental Helsinki. Hotell on ka edaspidi heades kätes, on ju Scandic oma 129 hotelliga 10 riigis Põhjamaade suurim hotellikett. Scandic omandas eelmisel aastal ka Eestis môned hotellid, mis seni Finest Hotel Groupi kuulusid. Ööbimine Scandic hotellides annab muuhulgas punkte ka Finnair Plus kaardi omanikele.

AEA: Finnair Euroopa täpseim lennufirma
Finnair on 1999.aasta Euroopa täpseim lennufirma, selgub AEA (Association of European Airlines) statistikast. Sisuliselt tähendab see maailma tippu, kuigi kogu maailma kohta ühtne võrdlusmeetod puudub. Lennuplaanidest johtuvad hilinemised vähenesid 1999.aastal 15%, tehnika ekspluatatsioonikindlus parandas efektiivsust 17,5%. Klienditeeninduses ja check-in'is paranes täpsus kogunisti 26%. Finnair on kokku arvutanud, et liiklustäpsuse paranemine säästis firmale möödunud aastal umbes 10 miljonit marka. AEA statistika näitab, et 1999.aastal hilines Euroopas tervelt 30% väljalendudest üle 15 minuti. Euroopa lennujaamadest oli lootusetuim Milaano Malpensa, kus 54% lendudest hilines väljalennuga. Järgnesid Barcelona ja Madriid. Kellatundmise poolest parimateks osutus Põhjamaade kolmik Kopenhaagen, Stockholm ja Helsinki. (Okay)

Kalleimad hotellid New Yorgis ja Moskvas
Moskvas maksavad hotellitoad rohkem kui üheski teises Euroopa linnas, kusjuures New Yorgis on maailma kõrgeimad keskmised hotellitubade hinnad, selgus Bennett-BTI uuringust. Hotellitoa keskmine hind New Yorgis oli 268 dollarit (4244 krooni), pingerea teine oli Sao Paolo, kus öö hotellis maksab keskmiselt 243 dollarit (3840 krooni). Euroopa kalleimad hotellid on Moskvas, kus öö maksab 231 dollarit (3650 krooni). Mullune Euroopa viies Ateena kerkis tänavu teisele kohale, mida analüütikud seostasid 2004. aasta olümpiamängudega. (AFP-BNS)

Londoni telefoni-koodid muutuvad
22.aprillist muutuvad Londoni telefonikoodid. Endised 0171 ja 0181 kaovad ja uueks suunakoodiks saab 020 kõikidele numbritele. Londoni seitsmekohalised telefoninumbrid muutuvad sealjuures kaheksakohalisteks - kellel varem suunakood 0171, sellele lisandub 7, kellel oli koodiks 0181, tuleb ette 8. Näiteks endisest (0171) 1234567 saab nüüd (020) 71234567, varasem (0181) 1234567 on aprillist alates (020) 81234567.

Maailma parimad lennufirmad 1999
Erialaleht Air Transport World teavitab lennundusrahva poolt eelmise aasta parimateks valitutest. Aasta lennufirmaks tunnistati Lufthansa, parimaks kohalikuks lennufirmaks Comair (USA). Reisijateeninduselt parima tiitli saavutas Singapore Airlines ning suurima tunnustuse turuarenduse osas odavlennufirma Ryanair. Hamburgis ilmuva ajakirja Business Travel Award lugejad hääletasid juba teist korda Frankfurdi lennujaama nii Saksamaa kui Euroopa parimaks. Järgnesid Amsterdam ja Zürich. Samas on meie toimetajal küll paariaastatagune isiklik kogemus Frankfurdi lennujaamast, kuhu 2,5 tundi enne väljalendu saabudes oleks teenindajate aegluse tõttu peaaegu õnnestunud lennukist maha jääda.

Kairos rekordarv lennureisijaid
Kairo rahvusvahelise lennujaama läbis möödunud aastal rekordiline 8 miljonit reisijat. See tähendab 16,7-protsendilist kasvu 1998.aastaga võrreldes. Lende saabus ja lahkus kokku 87 tuhat ehk 9,6 protsenti rohkem kui eelneval aastal. Egiptuse turism sai tugeva hoobi 1997.aasta novembris, mil äärmusislamlastest terroristid tapsid Luxori linna lähedal Kuningate orus 58 välisturisti. 1998.aasta sügava mõõna järel on turistide arv nüüdseks tõusnud kõrgemale selle verise sündmuse eelsest ajast. (MTV3)

AÜE: hiigelinves-teeringuid lennujaamadesse
Araabia Ühendemiraadid kavatsevad investeerida 1,75 mrd USD lennujaamade laiendustesse, mis teeksid need maailma elavaimateks lennujaamadeks. Ka lennufirma Emirates eesmärgiks on olla aastaks 2003 reisijate arvult Lähis-Ida suurim. Kuigi AÜE on nii pindala kui rahvaarvu poolest väike riik, on tal juba kolm suurt rahvusvahelist lennujaama: Dubai (DXB), Abu Dhabi (AUH) ja Sharjah (SHJ). Dubai lennujaam suudab uue terminali valmides teenindada aastas 22 miljonit reisijat senise 12 miljoni asemel. Ligi kilomeetri pikkune, hiiglasliku lennukitiiva kujuline uus terminal võetakse käiku märtsis. See 550 miljonit USD maksma läinud hoonetekompleks suudab samaaegselt teenindada 64 lennukit ja järgmist samasugust hakatakse ehitama 2003.

Comair British Airwaysile
British Airways on 17 miljoni GBP eest ostnud 18,3-protsendilise osaluse Lõuna-Aafrika siselennufirmast Comair. BA ja Comair lõid käed juba oktoobris 1996, mil Comairist sai British Airwaysi esimene frantsiisipartner väljaspool Euroopat. Comair lendab Johannesburgist Kaplinna, Durbanisse ja Port Elizabethi ning Kaplinnast Durbanisse. Samuti opereerib firma lende Namibiasse, Zimbabwesse ja Zambiasse.

Matkamessil külastajarekord
Taaskord sündis rekord, kui Helsingi rahvusvahelist turismimessi Matka 2000 külastas jaanuaris nelja messipäeva jooksul kokku üle 70 tuhande inimese. Eksponente oli 1788 ja osalevaid riike 54. Kõige võimsamalt oli väljas Finnairi kontsern - peale emafirma veel Aurinkomatkat, Finnmatkat, Suomen Matkatoimisto, Matkatoimisto Area ja Top Club. Matka on Põhjamaade suurim turismimess, mis tänavu toimus juba 14.korda. Lisaks Eesti riiklikult toetatud ühisekspositsioonile jagas turismimessil teavet Eesti kohta ka Estravel. Eelmisel aastal Eestit külastanud 3,1 miljonist turistist moodustasid soomlased 60%. Soomest väljapoole suundunud puhkereisijaid loeti möödunud aastal kokku umbes 8 miljonit. Nagu eelmistel aastatelgi, olid populaarseimaks sihtkohaks Kanaari saared, kuhu suundus 242 tuhat soomlast. Järgnesid Kreeka, ülejäänud Hispaania ning kaugemad sihtkohad. Kanaari saarte osas oli kasv koguni 25%.

Hermann Reiside omanik ostis RBK
Soome reisierialaväljaande Ikkunapaikka andmetel (1/2000) müüs Matkatoimisto Kaleva Oy, Soome suuruselt kolmas reisibüroo, oma Eesti tütarfirma AS Reisibüroo K kôik aktsiad Eesti firmale Evemaarja OÜ. Reisibüroo K läbimüük 1999. aastal oli 29 miljonit krooni, mis on eelmise aastaga vôrreldes tubli kasv, kuid jääb siiski tunduvalt alla juhtivate reisibüroode müügimahtudele. Ikkunapaikka andmetel kuulub Evemaarja kontserni ka Hermann Reisid AS. Krediidiinfo AS andmetel on Evemaarja OÜ osakapital 40.000 krooni ja omanikuks Urmas Sôôrumaa.

Othello: uus hotellisüsteem Estravelisse
Märtsikuus sai valmis Estraveli ja Elior Äritarkvara järjekordne ambitsioonikas arendusprojekt nimega Othello. Tegemist on andmebaasirakendusega, mida saavad üle interneti kasutada nii Estraveli oma töötajad, volitatud edasimüüjad kui ka lôpptarbijad. Süsteemi on juba sisestatud tuhandeid lepingulisi hotellihindu ja testkasutus edukalt käivitunud. Othello väljendab uut tehnoloogilist taset Eesti ja ka naabermaade reisibüroodes, kuna siiani on Internetis pakutavad hotellihinnad baseerunud vaid staatilistele html failidele, nagu ka tellimiseks kasutatavad ankeetvormid.

 

Signe Vetik: kolm aastat Malaisias

Harvad eestlased on jõudnud nii eksootilisse riiki nagu Malaisia. Estraveli endine reisikonsultant ja büroojuhataja Signe Vetik elas aga seal oma elukaaslasega kolm pikka aastat, töötades samal ajal ka lennukompaniis ja reisibüroos. Just äsja saabus Signe tagasi Eestisse ja oli kohe lahkelt nõus Estravellerile oma muljeid jutustama.

Sees külm, väljas soe
Mäletan selgesti meie esimest saabumist Kuala Lumpuri vanasse, nüüd ainult kodumaiseid lende teenindavasse lennujaama. Õhk lõhnas eriliselt, troopikapäraselt. Taksojuhil oli konditsioneer viimase peal ja autos üsna külm. Kiirteele jõudes lasi taksojuht akna alla, et teemaksu maksta. Harjumuspärase jaheda õhu asemel voolas autosse hoopis troopikakuumus… Malaisia kliima on palav ja niiske, keskmine temperatuur aastaringselt 28 kraadi ringis. Aastaaegu meie mõistes pole, on vaid vihmaperiood ja kuiv perood. Ka pimeduse saabumisega ei lähe oluliselt jahedamaks.

Ilusad inimesed ja kole liiklus
Esimesest külaskäigust jäi meelde rõõmus tänavapilt, kus tooniandjaks malai naised oma traditsioonilistes kostüümides. Baju kurung koosneb pikast seelikust ehk sarongist ja pikkade varrukatega pluusist või jakist. Valmistatud on baju kurung tavaliselt kirjust siidist. Jakki või pluusi kaunistab mõni pross või rinnanõel. Vahel on naiste pead kaetud kostüümiga sobivas värvitoonis rätikuga. Kohalik liiklus ei jätnud kaugeltki nii positiivset muljet. Ummikud on kolmemiljonilises Kuala Lumpuris igapäevane nähtus. Autode vahel sõeluvad reegleid eirates mootorratturid. Kahtlesin sügavalt, kas mina ise kunagi selles hullumeelses ja valepidises liikluses autot juhtima hakkan. Tegelikult leidsin end autoroolist juba varsti. Esimesed sõidud lõpetasin märja seljaga, nüüd võiksin Kuala Lumpuris kasvõi taksot sõita.

Kultuuride segu
Malaisias eksisteerib mitu erinevat rahvust ja kultuuri, kes elavad sõbralikult koos, austades üksteise tavasid ning aktsepteerides erinevusi. Suurima osa 21-miljonilisest elanikkonnast moodustavad malaid. Järgnevad hiinlased ja India rahvaste järeltulijad. Veel on Malaisias paljudesse väiksematesse gruppidesse jagunevaid nn. kultuurrahvaid, kellest suurem osa elab Borneo saarel ning kelle eluviis ja tavandid ei ole viimase saja aastaga palju muutunud.

Eeskujuks Singapur
Suhted Singapuriga on hell teema. Singapurlased suhtuvad Malaisiasse veidi üleolevalt, malaislaste arvates pôhjuseta. Malaisias jälle üritatakse Singapurile järele jõuda ja möödagi minna. Singapuris on ülekaalus hiinlased, Malaisias malaid. Singapur on tuntud oma puhtuse ja korra poolest, trahvi võib saada vales kohas tänava ületamise eest, sülitamise, suitsetamise, metroos söömise ja joomise eest. T-särkideltki võib lugeda “Singapore is fine (trahvi-) city”. Suurimaks erinevuseks Malaisia ja Singapuri vahel on hinnatase. Samade asjade eest tuleb Singapuris vahel maksta kuni kaks korda rohkem kui Malaisias.

Kuningaks valimiste kaudu?
Oma põhjanaabrist Taist erineb Malaisia mitmeski mõttes. Tai on alati olnud iseseisev kuningriik, Malaisias ja Singapuris aga valitses üle 100 aasta Inglise koloniaalvõim. Nii Tail kui Malaisial on olemas oma kuningas. Kui Tai kuninga tiitel on päritav, siis Malaisia kuningas on valitav. Malaisia koosneb 11 maakonnast, mille eesotsas on maavanema asemel sultan. Kord viie aasta jooksul tulevad sultanid kokku ja valivad järgmise kuninga.

Kõrge arengutase
Olin alguses üllatunud, kuivõrd kaasaegne linn Kuala Lumpur on. Pilvelõhkujad, head ja laiad teed, uued autod, suured ostukeskused, luksuslikud hotellid. Ning loomulikult maailma kõrgeim pilvelõhkuja, Petronas Twin Towers, mis on muljetavaldav nii päeval päikesekiiri peegeldades kui õhtul tuledesäras. Poolteist aastat tagasi valmis Kuala Lumpuri uus, maailma parimate hulka kuuluv rahvusvaheline lennujaam. See on modernne, kompaktne ja töötab efektiivselt. Riigil on kerkimas uus administratiivne pealinn Putra Jaya. Oktoobris võõrustas Malaisia esimese Aasia riigina Formula 1 etappi. Kõik läks edukalt ning selgi aastal toimub "vormel 1" karikasarja viimane etapp Kuala Lumpuris. See on hea võimalus kombineerida huvitav spordielamus lõõgastava puhkusega mõnel Malaisia saarel.

Rannapuhkuse paradiis
Malaisa müüb eksootikat, kauneid randu ja aktiivset puhkust. Külastajaid ootavad looduspargid, värskendavat jahedust pakkuvad mäestikuasulad, suurepärased ostukeskused, kaunid gofliväljakud ja head sukeldumisvõimalused. Malaisia on kolmest küljest merega piiratud poolsaar. Lääneranniku saarte Langkawi, Penangi ja Pangkori külastamiseks on parim aeg novembrist aprillini. Mussoonvihmad läänerannikut eriti ei kimbuta ja mainitud saari võib külastada aastaringselt. Idaranniku saared Redang, Perhentian ja Tioman on tuntud oma tõeliselt kaunite ja puhaste randade ning läbipaistva merevee poolest. Sipadani saar on üks kaunemaid sukeldumiskohti maailmas. Parim aeg idaranniku saartega tutvumiseks on aprillist oktoobrini. Ülejäänud kuudel võib mussoonvihma kallata päevade kaupa ja ka meri on rahutu. Kagu-Aasia kõrgeim mägi, Kinabalu Mägi, asub Borneo saarel. Ei pea olema mägironija, et seda mäge vallutada. Borneo saare floora ja fauna on rikkalik ja ainulaadne. Malaisia vihmametsi peetakse maailma vanimateks ning neis võib avastada nii mõndagi üllatavat.

Maitseelamusi mitmest köögist
Kuna Malaisia elanikkond on segu mitmest rassist ja rahvusest, on esindatud ka nende köögid. Malaisia, hiina, india, tai, indoneesia toite pakkuvaid söögikohti leidub Malaisias rohkesti. Nooremad eelistavad jaapani kööki, mille tuntumateks roogadeks on kindlasti sushi ja sashimi. Ka euroopa köögile truud ei pea muretsema, sest hubaseid itaalia ja prantsuse restorane on lihtne leida.

Tarbijasôbralikud hinnad
Malaisias on lihtne turistina hakkama saada, kuna asjad saab inglise keeles aetud. Elu on suhteliselt odav. Malaisia rahaühik üks ringgit on umbes neli Eesti krooni. Hotellitubade hinnad ulatuvad 400 kroonist kuni 1400 kroonini öö kohta. Hotelle on palju, enamik hiljuti ehitatud ja toad reeglina avarad. Malaisia on üks odavaima bensiiniga riikidest maailmas. Liiter 98 bensiini maksab 1.10 ringgitit ehk siis 4.40 krooni. Ka taksosõit ja autorent on odav. Kes vasakpoolset liiklust ja aasiapäraseid liiklusmaneere ei põlga, võib auto üürida ja omal käel Malaisiat avastama asuda. Vaid Kuala Lumpuris ja paaris suuremas linnas on see liialt närvesööv. Shoppinguvõimalused on Malaisias ääretud. Kaupade valik on lai ja hinnad soodsad. Igaüks leiab midagi sobivat oma maitsele ja rahakotile. Valida on hiinalinna üliodavatest privaatkoopiatest kuni Cartieri, Gucci ja Hermesi originaaltoodeteni.

Kõik ei meeldigi
Malailaste ajakontseptsioon on väga paindlik. Kokkulepitud kellaajast pool kuni tund aega hiljem kohale ilmuda pole sugugi halb toon, vaid üsna tavaline ja aktsepteeritud käitumisviis. Kord saime kutse ühe hiina paari pulma. Kutsele oli kirjutatud starts 7 p.m. sharp. Meie õnnetuseks oli tipptund ning me jäime 20 minutit hiljaks. Restoran oli täiesti tühi, laudu alles kaeti ning pruutpaari polnud kuskil näha. Nurga tagant ilmunud pruudi ema vaatas meid suuri silmi ja soovitas meil lähedalasuvas kohvikus tass kohvi juua, kuna enne kaheksat polevat kedagi loota. Tegelikult asuti lauda alles kell üheksa. Liiklusummikud tekitasid tihti stressi, sest kunagi ei teadnud, kui palju aega mingi vahemaa läbimiseks kulub. Kuidagi ei suutnud ära harjuda gekode, mööda seinu ronivate pisikeste sisalikega. Puudust tundsin kargest värskest kevadisest õhust, mustast leivast ja eesti juustust. Tänu internetile on ühenduse pidamine sõprade ning perekonnaga tänapäeval õnneks väga lihtne.

Signe Vetik asub alates aprillist taas tööle Estravelisse, ametikohaks Kagu-Aasia reiside tootejuht (maikuust alates ka Stockmanni büroo juhataja kt, asendades lapsepuhkusele siirduvat Kaire Saadit). EsTraveller soovib Signele tere tulemast ja soovitab kõikidel esmakordselt Kagu-Aasia ja Austraalia piirkonda reisivatel klientidel julgesti pöörduda spetsialisti poole mailiaadressil signev@estravel.ee

 

Helsingi - Euroopa kultuuripealinn 2000

Helsingi on sel aastal üks üheksast Euroopa kultuuripealinnast. Ja põhjendatult, sest Soome pealinn on olnud arvestatav kultuurikeskus oma 30 teatri, 69 kino, moodsa ooperimaja ja rohkem kui 60 muuseumiga. Helsingi saab 12. juunil 450-aastaseks, täpselt niipalju on selle aasta Helsingis erinevaid kultuurilinna programmi kuuluvaid üritusi. Lisaks hulgaliselt muid sündmusi, ühtekokku 20000: igale päevale, igale eale, igale maitsele. Kultuurilinna sümbol kuldne tähtki on kujutatud kultuurist joobununa. Kui soovite ühe kuni kolme päeva jooksul Helsingi kultuurist maksimumi saada, soovitame teil osta turistide sooduskaardi - Helsinki Card. Helsingi kutsub selleaastasest kultuuriannist osa saama!

Modernne kultuurikolmnurk Helsingi keskuses

www.2000.hel.fi
www.tapahtumat.net
www.helsinkihappens.com
www.kiasma.fi
www.lasipalatsi.fi
www.hel.fi/artmuseum
www.helsinkicard.com
www.finnkino.fi

KONTSERDID
Helsingis on mitmeid kontserdipaiku, kus pidevalt esinevad erinevad tippartistid.

24.03 Helsingi jäähall / Dream Theater (progressiivne metall)
28.03 Finlandia- talo / viiuldaja Pinchas Zukerman
30.03 Temppeliaukio kirik / viiuldaja Pinchas Zukerman
06.04 Helsingi jäähall / Deep Purple kontsert
07.04 Hartwall Areena / B&B ABBA - The Concert
09.04 Hartwall Areena / B&B ABBA - The Concert
03.05 Hartwall Areena / Tom Jones
04.05 Tavastia klubi / Gilby Clarke
09.05 Finlandia-talo / Patricia Kaas
28.-29.05 Finlandia-talo / The Philadelphia Orchestra
26.08 Olümpiastaadion / Placido Domingo

OOPER
Soome Rahvusooperis mängitakse Wagneri tetraloogia sarja NIBELUNGIDE SÕRMUS

17.05 Reini kuld
21.05 Valküürid
28.05 Siegfried
04.06 Jumalate hämarus

NÄITUSED
Tennispalatsis (aadress: Eteläinen Rautatiekatu 8, bussijaama vastas) on 14 kinosaali, näitusesaalid, kohvikud jne. kuni

14.05 Magnus Enckelli maalikunst.
31.03-28.05 Diego Rivera maalikunst
06-08.04 Strange days - tulevikufilmide klassikat ja esilinastusi
11.04-25.06 William Blake maalikunst
Atenum (aadress: Kaivokatu 2)
17.05-31.07 THINK 2000 Soome disaini tulevik noorte disainerite pilgu läbi

SPORT
Suvi täis huvitavaid spordisündmusi.
20.05 Olympiastaadion / Helsingi poolmaraton
27.-28.05 Sörnäinen / C1 Thunderin Helsingi tänavasõidu võistlus
28.05 Olümpiastaadion / rahvaspordiüritus naistele - Naisten kymppi
28.06-09.07 Mäkelänrinteen ujula / ujumise EM-võistlused

MUUD SÜNDMUSED
21-24.04 Helsingi Messikeskuses / mess American Car Show 2000
26-30.04 Tapiola kultuurikeskuses toimub jazzfestival - April Jazz
12-14.05 Kruununhaan halkolaituri - Fish & Ship vanad purjelaevad ning meremeesete tavad ja kombed
13.05 Senativäljakule suunduv hobuste paraad, avab hobunädala.
26-28.05 Tapiola keskuses - tsirkuse telk
28.05 Senativäljakul paraad. Linnanmäe 50. juubel
12.06 Helsingi saab 450. aastaseks
13-18.06 Tantsu - ja laulupidu 2000. Tantsides ja lauldes mööda helisilda.

Helsinki 2000 kultuuripealinna aastaprogrammid ja kuukavad leiab järgmistelt interneti kodulehekülgedelt:
http://www.2000.hel.fi
http://www.mek.fi/ee

Tagasi sisukorda