Norralased sünnivad suusad jalas
line

Ah, mul on nii hea tunne! Kell on seitse hommikul. Päike tõuseb Rootsi poolt. Vaid kuus tundi autosõitu Stockholmist ja mu jalge all on unest ärkav Trysil, üks Norra suurimatest suusasihtkohtadest. Mul on vedanud, et olen saanud pääsme sellele eksklusiivsele sündmusele, sest igal hommikul saab selleks loa vaid 60 suusahuvilist. Selline varane suusaelamus on harukordne, erutav ja väärt seda, et jätsin eile õhtul vahele viimased õlletoobid baaris. Ma ei kahetse seda – värske lumi tekitab parajalt närvikõdi!

Nädalavahetuseks tuleb sõita mägedesse
Norralased armastavad lund. Vähemalt siis, kui nad on selle peal ja ei ürita sellest lahti saada! Meil on pikaajaline traditsioon viia oma pered ja sõbrad talvehooajal loodusesse, et laadida oma patareisid või tähistada jõulu- ja lihavõttepühi. Me ei pea isegi ettekäänet leidma nädalavahetuseks mägedesse sõitmiseks, see on Norra igapäevaelu üks mooduseid. Viimasel ajal on ka Norra ettevõtted avastanud positiivse mõju, mida mäed avaldavad töötajate meeskonnatöökoolitusele või äripartneritega tooteseminaride korraldamisele suusakeskustes.

Norralased on küllaltki traditsioonilised ning eelistavad murdmaa- ja slaalomsuuski. Kuid üha rohkem noori harrastab lumelauasõitu ja telemarki. Nähes neid järskudelt mäenõlvadelt alla tantsimas, tekib soov olla 20 aastat noorem. Ja seda mitte ainult suusatamise puhul. Mida te arvate jäätunud koskedest ülesronimisest, lumeraftingust, mootorsaani- või kelgusõidust?

Suurepärane suusamaastik ja head külmad talved on vajalikud elemendid edukaks suusapuhkuseks ning Norra pakub seda kõike!

Lumi, mis katab Trysili piirkonna mägede suusanõlvu, on värske ja krõbe, mõjudes väljakutsena. Sellise ilusa kattega on hästi ettevalmistatud murdmaarajad ja mäenõlvad kaetud novembri lõpust kuni mai alguseni. Kui emake loodus keeldub toimetamast, tuleb appi keeruline lumetootmismasin. See on ka üks põhjusi, miks rootslased sõidavad oma suusakeskustest mööda ja tulevad Trysilisse. Siin nad on teretulnud. Nii suusaliftid kui majutussüsteem on tohutu mahutavusega. Ruumi on kõigile. Enamusest hüttidest ja majadest on võimalik ski-in ja ski-out. See teeb elu palju-palju mõnusamaks, vähemalt siis, kui sa ei armasta kasutada suusapiirkonda jõudmiseks külma autot. Sul on alati olemas võimalus valida, valida ja veelkord valida. Ka nõlvade valik on tohutu ja kui sul tekib soov väikseks murdmaaretkeks või off-piste lumelauasõiduks, on lumised lagendikud ja mäenõlvad olemas, sind ootamas. Et Trysilis on kõik lähestikku, on tõenäoliselt parim argument, et valiksid seda oma järgmise talvepuhkuse sihtkohaks.

Soe, mõnus ja peresõbralik
Norralasi peetakse tagasihoidlikeks ja häbelikeks. Trysili mõnus õhkkond näitab, et see on minevik ja sa näed kõikjal naeratusi.

Isegi kui Trysil reklaamib end sihtkohana noortele suusatajatele, hoolitsetakse siin hästi ka perede eest. Olen järele proovinud algajate suusakooli oma kolmeaastase tütre abil ja personaaljuhenduse üleminekuks tavalistelt slaalomsuuskadelt carving-suuskadele. Võin seda julgelt kõigile soovitada. Kaks erinevat mänguväljakut väikestele lastele ja üks uus park ekstreemsuste otsijatele on valmis rahuldama kõiki vajadusi. Trysilis on after-ski isegi lastele. Ning lugematul arvul meile ülejäänutele. Keskust juhitakse professionaalselt ning kõigi eest hoolitsetakse hästi, alates reserveerimisest kuni laisklemiseni kaminatule ees või hiliste napsideni ühes paljudest baaridest. Totaalne suusapuhkus on vaid mõne tunni kaugusel.

Lillehammer. Nimeta vaid seda kohanime ja iga norralane on uhkust täis. Ajaloo parimate olümpiamängude kodu! Lillehammeri piirkonnal on olemas kõik. Norra väikelinna mõnus atmosfäär, mitte ainult muuseumid, poed ja restoranid, vaid ka suurepärased tingimused murdmaa- ja mäesuusatamiseks nõlvadel ja radadel, kus on võidetud olümpia kuldmedaleid. Teada-tuntud saladus on kõrge kvaliteet kõiges – isegi afterski’s. Raske on leida paremat!

Kõrguste vahe 835 meetrit
Lillehammer on sihtkoht, mis koosneb neljast erineva fookusega keskusest. Kvitfjell ja Hafjell on maailmakuulsad alpialade maailmakarikaetappide võõrustajad. Skeikampen ja Gålå on keskused, mis pakuvad tõelist norra talvepuhkust hea toidu ja kaminatulega ning pikkade suusaretkedega lumistel lagendikel. See piirkond on Norras lumetingimuste osas üks usaldusväärsemaid. Siin võid nautida mäesuusatamist meeldivas ümbruses. Neli sihtkohta kokku pakuvad 35 lifti, 78 laskumisrada ja enam kui 1500 km murdmaasuusaradu. Iga koht on erisugune, igaüks oma erilise sulamiga unikaalsest maastikust ja sarmist, pakkudes kõike alates peresõbralikest nõlvadest kuni olümpia alpialade kursusteni. Kvitfjelli suurim kõrguste vahe on tervelt 835 meetrit. Väljakutse on olemas igal tasemel suusatamisoskusega inimestele. Otsi üles koht, mis sulle kõige rohkem sobib, ja sa saad suusatada millisel rajal tahes või kasvõi kõigil neljal ühe suusapassiga.

Kas eelistad jalutuskäike kõrgetel mägimaastikel või vaikset pärastlõunat kunstigaleriid külastades, päeva mägedes suusatades või kinos filmi nautides, külastust piirkonna ujumisrajatistesse või suurepärast söömaaega ühes paljudest restoranidest – kõik selleks sobiliku leiad siit. Valik sõltub sinust endast.

Lillehammerist 15 km põhja pool on võimalus proovida sõitu olümpia bobisõidurajal taksobobiga, mille kiirus tõuseb 120 kilomeetrini tunnis, või siis bobiraftingut viiekohalises kummibobis.

Iga suusakeskus on omanäoline

Oppdal. See on minu esimese mäesuusakangelase, Erik Håkeri kodu. Siin on maastik kõige rohkem Alpide moodi. Suusaterritoorium on tõesti tehtud päevaste retkede jaoks, siin-seal paiknevad väikesed restoranid, kus saad end üles soojendada, kui vajad vabandust puhkuseks. Mõõtmetelt moodustab neli erinevat keskust kokku ilmselt Norra suurima omavahel ühenduses oleva suusapiirkonna. Kuid samas oled sa lähedal suurtele puutumata aladele, millele pääseb talvehooajal ligi vaid murdmaasuuskadel. Kui päev on õhtusse jõudnud, ootab sind tõenäoliselt saun. Kui sul veab, võid mäenõlvadel kohata ka mõnd Norra miljardäri. Oppdal võib kaardilt vaadates tunduda kaugel, kuid autosõiduteekond on tegelikult lühem kui Eestist Soome Lapimaale!

Hemsedal. See keskus pakub suusatamisvõimalust kõige kõrgemal Põhjamaades – 1450 meetri kõrgusel üle merepinna. 810 meetrit vertikaalselt mäetipust nõlva põhja! Aga ka vähem kogenud võivad sõidus osaleda, sest allajõudmiseks on mitmeid erinevaid alternatiive. See tähendab väljakutse esitamist kõikidele suusatajatele. Innukaimad alustavad novembris ja ei võta suuski alt enne kui mai algul. Ja seal on lasteaed, kuhu võetakse laps hooldada alates kolmandast elukuust! (Kas te ikka teate, et norralased sünnivad suusad jalas?). Hemsedalis on ka suur lumelauaareen kahe rambiga. Kas oled kunagi proovinud paraglaidingut suuskadel? Või mänginud lumes golfi? Kui ei, siis Hemsedal pakub selleks võimaluse.

Geilo. Gaas põhja või täielik vaikus. Geilos on mõlemad võimalikud. See koht on olnud talvekeskus rohkem kui sajandi ja külalislahkus antakse üle isalt pojale, emalt tütrele. Kolm erinevat suusapiirkonda ja lihtne juurdepääs lumistele lagendikele Hallingskarveti mäe jalamil. Kaks suusapiirkonda ida pool on omavahel ühenduses. Geilos on ilmselt ka üks suuremaid rampe.

Norefjell. 1952. aasta taliolümpiamängude mäesuusatamise võõrustaja on üks Oslole kõige lähemal asuv suusakeskus. Kui oled Oslos äriasjus või niisama, siis tea, et Norefjelli nõlvad on pealinnast vaid 100 km kaugusel.

Need on loomulikult vaid mõned Norra arvukatest suusasihtkohtadest. Nende kõigi üleslugemine võtaks palju ruumi. Väga hea infoallikas talvepuhkuse kohta Norras on veebiaadress www.skiinfo.no. Sealt leiad fakte erinevate sihtkohtade kohta, lumeteateid ja linke kohalike turismiinfode või tellimiskeskuste kohta.

Suusatamiskohad ei kao kuhugi ka siis, kui lumi kevadel ära sulab. Nad lihtsalt vahetavad oma riided. Ja Norra loodus on suurepärane, pakkudes erakordset elamust ka suvel.

Käesoleva artikli autor on Erik Dybwad, Kuningliku Norra Saatkonna 1.sekretär.

Trysilfjellet:

  • Kõrgus üle merepinna: 460 m
  • Kõrgeim suusatipp: 1100 m
  • Liftid: 26
  • Laskumisnõlvad: 64
  • Murdmaarajad: 90 km
  • Kaugus Stockholmist: 500 km
  • Kaugus Oslo lennujaamast: 160 km

Oppdal (Vangslia, Hovden, Ådalen ja Stølen):

  • Kõrgus üle merepinna: 550 m
  • Kõrgeim suusatipp: 1350 m
  • Liftid: 16
  • Laskumisnõlvad: 28
  • Murdmaarajad: 60 km
  • Kaugus Stockholmist: 750 km
  • Kaugus Oslo lennujaamast: 400 km

Lillehammer (Hafjell, Kvitfjell, Skeikampen, Gålå):

  • Kõrgus üle merepinna: 930 m (Gålå)
  • Kõrgeim suusatipp: 1148 m (Gålå)
  • Liftid: 35
  • Laskumisnõlvad: 78
  • Murdmaarajad: 1500 km
  • Kaugus Stockholmist: 600 km
  • Kaugus Oslo lennujaamast: 180 km