Saku Suurhall: uus menukoht
line

Saku Suurhall, Baltimaade suurim hall kultuuri- ja spordiürituste korraldamiseks, avas uksed kolm kuud tagasi. Esimesed üritused - maailmakuulus iiri stepptantsushow, samuti Roxette'i, Rammsteini ja Vanessa Mae kontserdid - läksid täissaalidele. Nagu ka "Kalevi" mängud Euroopa korvpalli 33. EM poolfinaalturniiril.

Publik on halli omaks võtnud
"Esimesed töökuud on meie kõigi jaoks möödunud suure töö tegemise tähe all," jutustab Saku Suurhalli event manager Monika Kaska. "Tänaseks on juba tekkinud tunne, et kõik on hästi sisse elanud, sest hall ju töötab. Nüüd tuleb edasi minna ja palju mõelda juba uutele üritustele. Meie töötajad on kõik positiivselt meelestatud, ühtki negatiivset kogemust küll pole siiani olnud!"

2001. aasta sees jõudis Saku Suurhalli külastada 120 tuhat inimest. Ilmselt oli tegemist topelthuviga - tuldi uudistama nii uut kultuuri- ja spordihalli kui maailma tipptasemel esinejaid.

"Tundub, et inimesed on meie halli omaks võtnud," arvab Monika Kaska. "Usun, et kes juba korra siin käinud on, peavad halli meeldivaks lõõgastumise kohaks, kus nautida spordivõistlust, kontserti või mõnda muud üritust. Samas on ju hallis võimalik erinevates toitlustuspunktides süüa, juua, trenni teha, solaariumis käia. Ehk siis võimalusi on mitmeid."

Saku Suurhall on Baltimaade suurim ja moodsaim sisehall, mille ehitamine läks maksma 210 miljonit krooni. Tallinna suurehitis on suurte tehniliste võimalustega universaalne ja multifunktsionaalne paik, ehitatud väga erinevateks üritusteks. Siin saab lisaks kontsertidele, showdele ja spordivõistlustele korraldada ka messe, konverentse, firmapidusid, tooteesitlusi ja palju muid ettevõtmisi.

Spordihall või kontserdisaal?
Kaska sõnul jagunevad halli praeguses programmis sport, kultuur ja muud üritused mahuliselt ligikaudu proportsionaalselt kolmandikeks. Kriitilisemalt meelestatud inimesed peavad spartalikku ja siniste plastmasstoolidega halli ennekõike spordihalliks.

"Sinised plasttoolid on just õige valik," tõrjub Monika Kaska tagasi kahtluse toolide sobivusest kultuuriüritusteks, "peab ju see sama plasttool "üle elama" nii Rammsteini kui ka jäähoki fännid! Samas ei saa sinna ka kõige igavama esineja - loodetavasti sellist asja ei juhtu - ajal keegi ka tukkuma jääda, sest tool on küll mugav, kuid mitte tugitoolilikult uniseks tegev."

Ilmselt on see üheks põhjuseks, miks Saku Suurhallis publik ka kontserdi ajal teistmoodi käitub kui mujal ning igale üritusele nii maruliselt kaasa elab.

Lisaks toolidele on kriitikat tehtud ka puuduliku parkimiskorralduse kohta.

"Parkla on meil ju täitsa olemas!" kinnitab Kaska. "Siia tõesti ei mahu kahjuks kõik meie külalised, kuid lähiajal saame kindlasti parklakohti juurde, nii et mina arvan, et see küll nüüd probleem ei ole. Võrreldes muu maailmaga on meil siin parkimisvõimalused üsna lahedad."

Maailma tippesinejate Tallinnasse toomise eest seisab hea Soome juhtiv kontserdikorraldaja Welldone Agency & Promotion, keda Eestis esindab BDG Kontsert. Welldone on korraldajaks ka paljudele kontsertidele Hartwall-Areenal Helsingis - sisuliselt tähendab see, et kõikidele artistidele, kelle kontserdid toimuvad Stockholmi Globenis või Helsingis Hartwall Arenas, pakutakse kontserdivõimalust ka Tallinnas. Oma eeskujule Hartwall-Areenale Saku hall end konkurendiks ei pea - Kaska hinnangul on välismaalasi külastajate hulgas olnud vaid keskmiselt 500-1500 inimest ürituse kohta. Ilmselt neistki suur osa Lätist ja Leedust.

Eurovisiooni kaudu Euroopasse
Saku Suurhallil on olemas valmidus korraldada rahvusvahelisi konverentse, kongresse ja teisi suurüritusi. Samuti võib halli kasutada messi- ja näitusekohana. Peamiseks takistuseks on esialgu majutusettevõtete puudumine halli vahetus läheduses - on ju sedaliiki ürituste puhul konkurentsieelis ikkagi sellistel paikadel, kuhu hotellist kiirelt kohale jõuab. Ilmselt pole suurhall ühelt poolt ning messikorraldajad ja reisioperaatorid teiselt veel kõiki koostöövõimalusi suutnud avastada – oleks ju Tallinnal konverentsikõrvasena ajaloolisi vaatamisväärsusi märksa enam pakkuda kui kongressilinnana edu saavutanud Helsingil.

Kui mullu tekkis ootamatult päevakorda Eurovisiooni lõppkontserdi korraldamise vajadus, ei leidunudki Tallinnast selleks muud sobivat saali kui Saku Suurhall. Loomulikult vajab hall artistidele, telemeestele ja ajakirjanikele vajalike töötingimuste loomiseks mitmesuguseid ajutisi ümberehitisi, kuid midagi ületamatut selles pole. Ettevalmistused on täies hoos ja 25. mai õhtul jõuab Eesti miljonite Euroopa televaatajate teadvusesse. Saku Suurhalli nimi samuti