City Break: kiire lõõgastus
line

Liivaranna asemel linnapuhkusele
Suvi on reisimise aeg. Kuid ega suvelgi pea reisisihiks olema tingimata Vahemeri või mõni muu liivarand, vaid selleks võib olla ka suurlinn. Rannas päikese käes pleekimise asemel võib mõnes Euroopa rohkete vaatamisväärsustega pealinnas veeta nädalase linnapuhkuse või, kui kodus tööd-askeldamist palju, võtta sinna ette lühike nädalalõpureis ehk City Break. Teadmishimuline reisija saab linnareisist märksa suurema naudingu ja enam muljeid kui rannas või basseini äärel nahakõrvetamisest.

Pikendatud nädalalõpu City Break lõõgastab nii füüsiliselt kui vaimselt. See on ennekõike vaheldus igapäevasele rutiinile, kuhjaga uusi muljeid. Linnapuhkus võimaldab kohaliku kultuuri ja tavadega märksa paremini tutvust teha kui liivarand. Suurlinnades on piisavalt vaatamist väärivat mitmeks päevaks, kohalikud köögid erinevad kodus pakutavast ning mõnusat naudingut võib pakkuda ka pelk tänavakohvikus kohvitassi, õlle- või veiniklaasi taga istumine ja mööduva rahvahulga vaatlemine. Kodused mured ja tööalased probleemid ununevad kohe kindlasti.

London ülekaalukalt tipus
Esmalt võetakse linnareis ette tudengipõlves, et seljakott seljas ja hääletades Euroopa pealinnu avastada. Veidi hiljem tulevad pikad nädalalõpud kaaslase või sõpruskonnaga. Ja siis ei saagi linnade võlust enam lahti: osa inimesi käib iga kord uues linnasihtkohas, neid nagu süstemaatiliselt kollektsioneerides, osa pöördub oma lemmiklinna üha uuesti tagasi. Ning igaüks leiab linnapuhkusest endale midagi põnevat.

Eestlaste seas on linnasihtkohtade hulgas ülekaalukalt populaarseimaks London oma teatrite, muuseumide, ajalooliste huviväärsuste, pubide ja restoranide ning loomulikult shoppinguvõimalustega. Isegi Inglise naela suhteliselt kõrge kurss ning maailma vapustanud suu- ja sõrataudi oht pole eestlaste Londoni-reise märkimisväärselt vähendanud. Püsivalt populaarsed on ka Euroopa klassikalised turismikeskused, romantikat ja kunsti täis Pariis, ajalooline Rooma ning kanalite ja vabameelsusega uhkeldav Amsterdam.

Põneva nädalalõpu City Breaki võib endale korraldada ka siinsamas naabruses, Stockholmis ja Kopenhaagenis, aga miks mitte ka endiselt stiilses ja huvipakkuvas Peterburis. Eestlastele vähem tuntud on küll Barcelona, Ateena, Dublin ja Nizza, kuid sisukaks linnapuhkuseks sobivad noodki linnad ülihästi. Populaarsust võidavad ka kaugemad aastaringselt külastatavad paigad - New York ja Washington, Singapur ja Hongkong, viimasel ajal ka Peking - kuid neisse linnadesse sõidetakse tavaliselt enamaks kui pelgaks nädalalõpuks.

Skandinaavlased ja muudki eurooplased satuvad viimasel ajal üha suuremasse vaimustusse Prahast ja Budapestist - siin on vaatamist palju ning nende arvates kõik veel üsna odav. Nende linnade hinnatase on väga taskukohane ka eestlastele. Päikeserandadest juba küllastunud Portugali ja Hispaania andunud sõbrad sõidavad nüüd nende riikide pealinnadesse Lissaboni ja Madriidi.

Reisibüroo on parim abimees
Linnapuhkuseks sobilikke valmispakette on reisibüroodes müügis laias valikus. On nii nädalasi linnareise paljudesse populaarsetesse sihtkohtadesse mitmetelt reisikorraldajatelt kui ka nädalalõpu City Breake. Ja sobiva paketi võib pakutavatest teenustest alati ka oma maitse järgi rätsepatööna kokku panna, kuigi see ei pruugi hinnalt nii soodne tulla kui reisikorraldaja valmispakett. Kõik sõltub soovitavast sihtkohast, ajavahemikust ning lennufirmade ja hotellide sooduspakkumistest.

Küll aga on just reisibüroo kindlalt see koht, kuhu informatsioon erinevate alternatiivide kohta kokku jookseb ning kelle poole aega kalliks pidav sõiduhimuline tingimata pöörduma peaks. Loomulikult saab tänapäeval enamvähem usaldusväärse info vabade hotellitubade ja -hindade kohta kätte ka internetist, kuid see on üsna vaevaline ja aeganõudev protsess. Ka on suurematel reisibüroodel tänu suuremale müügimahule ja sooduslepingutele hoopis peibutavamad majutushinnad kui ise tellides. Näiteks Estravel pakub Londonis majutust hotellist sõltuvalt isegi 25-60% letihinnast odavamalt. Valmispakettide puhul on nii lennu kui hotelli osahind kohe kindlasti madalam kui kumbagi teenust eraldi ostes. Kuid tihti saab nimetatud suuri hinnasoodustusi rakendada ka rätsepatööna koostatud reisipakettide puhul.

Majutuskohta vali hoolikalt
Et end ka linnapuhkusel hästi tunda, tuleb suurt tähelepanu pöörata majutuskoha valikule. Siin sõltub palju inimese soovidest ja harjumustest, samuti mõjutab hotellivalik suures osas terve reisi hinda. Äärelinnahotell on tihti parem ja soodsama hinnaga, kuid pole lennukiga kohalelennanule alati kõige mugavam lahendus - kui kesklinnaga on olemas ka hea ühistranspordiühendus või üüritud rendiauto, tähendab see ikkagi liigset ajakulu. Rääkimata sellest, et suurlinnas tuleb mõnikord äärelinna sõita üle tunni ning ajafaktorile lisandub ka kohalikule transpordile kulutatav summa. Samas on Euroopa paljudes metropolides kesklinna 3-tärnihotellid eakamad ja väiksemate tubadega, mistõttu nauditava puhkuse tagamiseks tuleks eelistada 4-tärnihotelle.

Alati on otstarbekas kõik oma reisiga seotud soovid ja ootused reisikonsultandile üsna täpselt esitada, siis oskab ta leida just oodatud tasemega hotelli või paketi ning soovitada ka lisateenuseid, mille ettetellimise võimalusest kliendil sageli aimugi pole. Näiteks Londonisse lendaja ei pääse reeglina lennujaamast kesklinna sõiduks rongi kasutamisest, kuid ei pruugi ise teada, et Estravelist saab oktoobri lõpuni lennujaamaekspressi pileteid kahekesi sõites poole hinnaga. Suurbritannia pealinna suundujad on tihti kuulnud paljudes muuseumides hinnasoodustust võimaldavast ühistranspordipiletist London Visitor Travelcard, kuid ei kahtlustagi, et see tuleks Eestis ette valmis osta ja kohapealt seda ei saa. Londonis esmakordselt viibija võiks reisibüroost osta London Red Rover River passi, mis võimaldab terve päeva jooksul kasutada Thames jõel sõitvaid kruiisipaate. Pariisi külastajad saavad ette hankida London Visitor Travelcardiga analoogse toote Paris Visite ja muuseumidesse sissepääsu võimaldava Carte Musee.

Hotelli saabumise aeg tuleb teatada tellimisel
Vastavalt rahvusvahelisele standardile toimub hotellides check-out (toa vabastamine) ärasõidupäeval hiljemalt kell 12.00, check-in (sisseregistreerimine) mitte enne kella 14.00. Tellitud tuba hoitakse automaatselt kuni kella 18-ni ning kui klient selleks ajaks pole saabunud, võib hotell toa teisele inimesele ära anda. Kui hotelli pole teavitatud kliendi võimalikust saabumisest peale kella 18, tõlgendab hotell seda enamasti kliendi mitteilmumisena (no-show) ka siis, kui klient hiljem siiski välja ilmub. Ka võib hotell nõuda kliendilt no-show korral esimese öö või koguni terve majutusperioodi eest maksmist. Kõrgperioodidel võib saabumise automaatne garantii olla ka ainult kella 16-ni.

Kui klient saabub linna varahommikul ja soovib end hotelli sisse registreerida enne kella 12, tuleb sellest tellimisel ette teatada. Alati pole see võimalik, kui hotell on täis ja vabastatud tube pole veel jõutud koristada. Hotell võib soovi korral nõuda ka varajase check-in'i eest lisatasu. Kui tuba kohe hommikul ei saa, võib oma pagasi jätta hotelli pagasiruumi ning hotelli retseptsiooniga kokku leppida uus saabumiskellaaeg..

Hommikusöögitraditsioonid on erinevad
Erinevates maades on erinevad toitumistraditsioonid. Nii pakutakse Skandinaavias hommikusöögiks rikkalikku nn. rootsi lauda (buffet breakfast), mis sisaldab valikut salatit, vorsti- ja juustuviile, leiba, saia, piima, mahla ja kohvi/teed, vahel ka keedetud või praetud muna, putru, maisihelbeid ja puuviljavalikut. Kuna aga paljudes Euroopa maades, eelkõige Prantsusmaal ja Hispaanias, on peamiseks söögiajaks õhtusöök, on hommikusöök seal väga kerge ja meie kandist pärit inimestele mõneti ebameeldivaks üllatuseks. Tegu on kontinentaalse hommikusöögiga (continental breakfast), mis sisaldab saiakest (croissant), võid, marmelaadi ja teed-kohvi. Mõningail juhtudel pakutakse lisaks eelpoolnimetatuile veel juustuviile ja puuvilju, nimetades sedagi eksitavalt buffet’ks. Selline hommikusöök on antud maale tüüpiline ning kindlasti ei ole tegu hotellipoolse kokkuhoiuga.

Suurbritannias ja selle endistes koloniaalmaades pakutakse lisaks kontinentaalsele hommikusöögile valdavalt inglise hommikusööki (English breakfast). See kujutab endast rasvas praetud muna ja peekonit, röstsaia ning teed-kohvi, vahel ka lisaks praetud tomatit, seeni ja ube. Tegu on täiesti omalaadse hommikusöögivormiga, mis igale maitsele ei pruugi meeldida. Õnneks on mõned Suurbritannia hotellid hakanud inglise hommikusöögile alternatiivina pakkuma ka rootsi lauda.

Ekskursioonide valik on rikkalik
Paljudesse linnadesse on võimalik ette tellida ekskursioone linna tähtsamate huviväärsustega tutvumiseks, samuti naaberlinnadesse. Ekskursioonid toimuvad inglise või saksa keeles ning nendel saab giidi abil reeglina parema ülevaate kui omapead kohale sõites ja reisijuhist näpuga järge ajades. Ka on tavaliselt korraldatud ekskursioonil osalevate turistide kokkuvedamine hotellidest ekskursiooni alguspunkti. Soome reisikorraldajate reisidel Londonisse, Pariisi ja mitmele poole mujale on võimalik osaleda ka soomekeelsetel ekskursioonidel.

Linnalähedastesse paikadesse ja põhisihtkoha naaberlinnadesse pääseb omapead seigelda armastav reisija tihti hõlpsalt ka rongiga. Nii võib näiteks lühikese Brüsseli-reisi ühitada Brugge ja Genti külastamisega või hoopis kiirvisiidiga Pariisi. Londonist saab põigata tunnelisüstikrongiga Eurostar päevaks Pariisi - pileti saab soovi korral valmis osta Tallinnast.

Suurlinnades on väga mitmekesised võimalused õhtuveetmiseks. Reisibüroost saab ette tellida nii teatripileteid kui kabareeprogramme. Samas tuleb aga arvestada asjaoluga, et piletite tellimissüsteemid on suhteliselt jäigad tellitud piletitest äraütlemise korral: tellitud ja kinnitatud piletid tuleb igal juhul välja osta ning edasi jääb juba reisija enda mureks, kuidas neist vajadusel lahti saada.

Auto annab liikumisvabaduse
Suurema liikumisvabaduse annab linnapuhkusel auto rentimine. Eriti soodne on see lühematel nädalalõpureisidel, kuna mitmed autorendifirmad pakuvad nädalalõpupakette tõeliselt soodsate hindadega. Kõik sõltub konkreetsest sihtkohast ja reisiplaanidest: kui kavatsetakse tutvuda peamiselt kesklinnaga, on autost parkimisprobleemide ja ummikute tõttu rohkem tüli kui kasu, kuid linnast eemal paiknevate huviväärsuste korral lisab auto mugavust. On mõtet ette uurida, kas antud linnas on otstarbekam tellitud auto kätte saada juba lennujaamas või alles hotellis ning kas hotelli läheduses on autole tasuta parkimisvõimalus. Ka arvestavad mõnede lennufirmade boonussüsteemid preemiapunkte vaid nendelt autorenditellimustelt, mis algavad ja lõpevad lennujaamas.

Mitmetesse linnadesse on müügil reisipaketid Fly & Drive, mis sisaldavad juba nii lennupiletid kui autorendi. Majutus sihtkohas võib olla juba paketi hinnas sees, kuid mitte alati - saadaval on ka selliseid pakette, kus sõidumarsruudi ja ööbimiskohad võid kasvõi kohapeal valida. Võid ühel reisil tutvuda enam kui ühe linnaga ning koju lennata hoopis teisest lennujaamast.