Lühiuudised
line

Estraveli müük kasvas 23 %
AS Estraveli reisiteenuste müügikäive Eestis oli esimesel poolaastal 241 miljonit krooni ehk 23% rohkem kui eelmise aasta samal perioodil. Sealjuures juuni 2001 tõi kaasa uue absoluutse kuurekordi: 51miljonit krooni.

Enamuse Estraveli müügist moodustas traditsiooniliselt rahvusvaheliste lennupiletite üksikmüük (61%) ja teisel kohal oli hotellimajutus (18%). Kolmandale kohale on üllatuslikult tõusnud pakettreisid (9%), mis eelnevatel aastatel on olnud alles neljandal kohal, peale laevapileteid. Pakettreiside tootegrupp sisaldab kataloogi-puhkusereise, mille tarbijateks on valdavalt eraisikud. asutamisaasta 1988. aastal asutatud Estravel on Eesti ja Baltimaade suurim reisibüroo ja American Express Company frantsiisipartner Eestis ja Leedus.

Ilmus Estraveli aastaraamat
Juunis ilmus trükist Estraveli aastaaruanne 2000. Rohkete näitlike graafikute ja tabelitega iseloomustatakse 24 leheküljel eelmist majandusaastat, mis oli Estravelile järjekordselt rekordiline, nagu ka kogu Baltikumi reisibüroode seas. Lisaks kasumiaruandele ja bilansile tuuakse välja ka käibe ja kasumi areng, samuti müügi jagunemine toote- ja kliendigruppide ning reisioperaatorite ja vedajate lõikes. Aastaaruandest leiab ka firma tippjuhtkonna pildid, veidi fotokroonikat ning Estravelile kuuluvate müügibüroode kaardi.

Amex reisitshekid absoluutseks turuliidriks
Viimaste andmete kohaselt ületas American Expressi turuosa reisitshekkide väljastamisel 50% piiri, st Amexi reisitshekke müüakse rohkem kui ülejäänud brande kokku. Peale Amexi tuntakse veel Thomas Cooki, Mastercardi jm reisitshekke.

Eestis müüb ainsa reisibüroona American Express reisitshekke Estravel. Otseleping American Express Companyga võimaldab klientidele pakkuda soodsaid tingimusi, head kurssi ja kiiret teenindamist.

American Express tshekid on maailmas olnud populaarsed juba rohkem kui sada aastat. Reisitshekid on olemas paljudes erinevates valuutades ja vääringutes ning neid aktsepteeritakse anglo-ameerika maailmas sularahaga võrdse maksevahendina kauplustes, restoranides ja hotellides. Samuti võib tshekid alati vahetada kohalikku valuutasse kõikides pankades, valuutavahetusbüroodes ja American Express Travel Service esindustes. Põhiseks eeliseks sularaha ees on see, et kadumise korral reisithsekid asendatakse kiiresti väikese teenustasu eest.

Kuuba viisa Estravelist
Vastavalt Estraveli ja Kuuba Helsingi saatkonna vahel sõlmitud lepingule on Estravelile antud õigus väljastada turismireisile sõitvatele klientidele Kuuba turistikaarte. Turistikaart (Visado tarjeta del turista) asendab viisat juhul, kui Kuubale sõidetakse organiseeritud reisiga (reisipakett peab sisaldama minimaalselt edasi-tagasi lende ja majutust kogu Kuubal viibimise ajal). Aja- ja rahakuluka viisahankimise asemel on Estravelist võimalik Kuuba turistikaart saada paari päeva jooksul ning seda vaid passikoopia ja reisibroneeringu alusel. Turistikaart maksab 450 krooni, kui reisteenused ostetakse Estravelist, või 750 krooni, kui reisiteenused on ostetud mujalt. Turistikaarti saavad Estravelist osta ka mitte-Eesti kodanikud. Äri- või isiklikes asjus Kuubale sõitjad peavad oma sõiduks siiski taotlema viisa Kuuba saatkonnast.

Londoni lennujaamaekspress: 2 ühe hinnaga
Kuni oktoobri lõpuni maksavad Londoni lennujaamarongis kaks koos reisivat täiskasvanut ainult ühe inimese pileti hinna. Soodushinnad kehtivad Gatwicki lennujaama ja Victoria raudteejaama, Heathrow' lennujaama ja Paddingtoni raudteejaama ning Stanstedi lennujaama ja Liverpool Street raudteejaama vahel ühendust pidavates rongides Gatwick Express, Heathrow Express ja Stansted Express. Soodushinnaga lennujaamarongi pileteid Suurbritannias kohapeal ei müüda, kuid neid saab ette valmis osta kõigist Estraveli büroodest ja samuti meie lepingulistelt edasimüügiagentidelt üle Eesti.

Fritidsresor saab 40-aastaseks
Põhjamaade suurimaid reisikorraldajaid Fritidsresor saab tänavu septembris 40-aastaseks. Fritidsresori asutasid 1961. aastal rootslastest reisientusiastid Bengt Bengtsson ja Håkan Hellström, kelle korraldatud esimene reis viis puhkajad USAsse. Juba kevadel 1962 alustati praeguse põhitegevusega - charter-lendude korraldamisega Vahemere randadele. Fritidsresor tõi turismi ka uued mõisted - puhkusekorter (fritidsvåningar) ja apartmenthotell. Täna lennutab firma turiste enam kui 130 sihtkohta 90 riigis. Kontsernile Fritidsresor Group (FRG) kuuluvad lisaks Fritidsresor/Star Toursile veel Soome reisikorraldajad Finnmatkat ja Hassen Matkat, Skandinaavias tegutsevad Tema Resor, Atlas, Sportresor ja Seniorresor, Poola suurim reisikorraldaja Scan Holiday ning Iirimaa Budget Travel. FRG omanikuks on Thomson Travel Group, mis omakorda kuulub Euroopa reisiteenuste turul 20-protsendilist turuosa omavale Preussag/TUI-le.

Eestis on Fritidsresor Grupi turuosa tähelepanuväärselt suur. Näiteks Estravelis müüdavatest pakettreisidest langes eelmisel aastal 44% selle kontserni arvele.

Virtuaalvisiit Tjäreborgi hotelli
Soome reisikorraldaja Tjäreborg avas oma internetilehel uue teenuse, mis võimaldab virtuaalselt külastada firma poolt Kanaari saartel pakutavaid Garden hotelle. Veebis võib kaamerat pööritada hotellitubades, basseini ümbruses ja laste mänguväljakul. On põnev juba enne reisi täpsemalt uurida, kuidas näeb välja su magamistuba, elutuba või dushiruum. Virtuaalselt on võimalik tutvuda kokku seitsme Garden hotelliga Gran Canarial, Tenerifel ja Fuerteventural, sealhulgas eeloleva talvehooajal uudishotelliga Duna Golf Maspalomases. Virtuaalsele panoraamreisile pääseb aadressil http://www.tjareborg.fi.

Wris Tours otse Kanaaridele
Eesti suurim pakettreisioperaator Wris Tours kavatseb 19. oktoobril alustada charter-lendudega Tallinnast Gran Canariale (Las Palmas, LPA). Lennud toimuvad igal nädalal kuni järgmise aasta aprilli keskpaigani, lennukiks Airbus 320. Lende opereerib Hispaania charterfirma Iberworld ja peaoperaatoriks on uustulnuk eesti turul Horizon travel. Plaanide teostumise korral lisandub Eesti turule oluline kogus pakutavaid reise. Igale lennule on müügis 160 kohta, kuid Wris Tours on oma riskikvoodiks võtnud vaid 32. Ülejäänud kohad loodab Horizon travel kinnitamata andmetel müüa ise Eestis või Lätis. Estravelleri hinnangul on see tundmatu nimega operaatori poolt suhteliselt vähetõenäoline, mistõttu Wris Toursi kaudu müüdavate kohtade arv võib kasvada. Kõiki Wris Toursi reisipakette võib osta kõigist Estraveli büroodest otse tootjahinnaga.

Sumberg lahkub Revalist
1. juulist lahkus ametist Reval Hotelligrupi juhatus esimees Tarmo Sumberg. Oma lahkumist on hotelliketi juht põhjendanud tuumikaktsionäri Linstow Internationali ja enda nägemuse erinevustega ettevõtte strateegiate elluviimisel. Koos lahkumisega müüb Sumberg ka oma allesjäänud 5,7-protsendilise osaluse firmas. Ühiskondlikult aktiivne Sumberg jätkab senistel valitavatel kohtadel Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse Turismiagentuuri nõukoja esimehena ning Eesti Hotellide ja Restoranide Liidu juhatuse esimehena.

Austrian tihendab lende Baltikumi
Alates 2. juulist tihendab Austrian Airlines (OS) lende Baltimaadesse, millega paranevad ka Eesti reisijate ümberistumisvõimalused Viinis. Austria pealinnast lennatakse Tallinna varasema nelja korra asemel kuus korda nädalas, Riiga kogunisti iga päev. Tallinna liini hakkab nüüdsest Lauda Airi (NG) asemel Austriani koodi all opereerima tema tütarfirma, käesoleva aasta veebruris omandatud Rheintalflug. Muutub ka lennukitüüp: senise Canadair Regional jeti asemel tuleb liinile 50-kohaline Brasiilias toodetav reaktiivlennuk Embraer RJ145.

Taanlane Larsen Air Balticu juhiks
Läti rahvuslikku lennukompaniid Air Baltic (BT) hakkab juhtima senine asepresident marketingi ja müügi alal taanlane Jens Helmo Larsen. Enne Air Balticusse tulekut töötas Larsen lennukompaniis SAS, kellele kuulub 34% Läti tütarfirmast.

Taanlaste mõju Baltikumi lennundusele on tuntav. Ka Estonian Airi (OV) tööd on viimastel aastatel juhtinud taanlased - nii praegune kui ka eelmine firma president on enne Tallinna siirdumist olnud Estonian Airi omanikfirma Maersk Airi palgal.

Finnair: e-mail lennukisse
Esimese lennukompaniina maailmas varustab Finnair (AY) oma kauglennukid elektronpostisüsteemiga. Finnair Oyj ja Tenzing Communications on allkirjastanud kavatsuste protokolli, et tagada elektronposti kasutamise võimalus kauglendude business-klassis. Aasiasse ja Põhja-Ameerikasse suunduvatel lendudel võetakse süsteem kasutusele kõigis lennukites MD-11 koos business-klassi kohtade arvu suurendamisega hiljemalt 15. veebruariks 2002. Sülearvuti ühendatakse lennuki intranetiga istmes oleva pistikupesa abil ning lisaks elektronposti saatmisele ja vastuvõtmisele võimaldab uus teenus ka valitud www-lehekülgede sirvimist.

Finnair lendab Nordkappi
Jaanipäeva eel avas Finnair (AY) uue lennuliini Põhja-Norrasse Lakselvisse. Uude sihtkohta lennatakse Helsingist läbi Rovaniemi kolm korda nädalas. Euroopa põhjatippu meelitab sealne polaarpäev ja vapustav loodus ennekõike kalamehi ja matkajaid. Eriti populaarne on Lakselv saksa turistide hulgas, kes lausa janunevad kristallpuhta looduskeskkonna ning suurte asustamata alade järele koos fjordide ja mägijärvedega. Ka eestlastest reisijate hulgas on tajuda trendi motivatsiooniturismi ehk aktiivpuhkuse poole, mis varem enamusele kas teadvustamata võimalus või siis rahaliselt liiga kallis kulutus oli.

Airbus Boeingu kandadel
Euroopa Airbus Industries on tänavu saanud rohkesti tellimusi uutele lennukitele A330/340 ja A320, sealhulgas tellimuse enam kui 110 lennukile USA liisingufirmalt, ning on kindel, et suudab lennundusturul lähiaegadel edestada Boeingut, hõivates kuni 60 protsenti turust. Boeing loobus Airbusiga konkureerimast ka 500-kohaliste ülisuurte lennukite väljatöötamisel. Airbusi superjumbo A380 asub liinile juba 2006. aastal.

Boeing esitles uut supermudelit
Juuni lõpupoole peetud Pariisi lennundusnäitusel esitles The Boeing Company detailse 1/40 suuruses mudeli abil oma uusimat, ligi helikiirusel lendavat reisilennukit. Lennuki kiiruseks tuleb Mach 0.98 ehk 98% helikiirusest ning lennukauguseks üle 16 tuhande kilomeetri, mis annab pikamaalendudel ajavõitu umbes viiendiku ning lubab vältida aegavõtvaid ja ebamugavaid ümberistumisi. Lennuk varustatakse uusima tehnoloogiaga ja tema konstruktsioongi on harjumatu - suured tiivad koos mootoritega on viidud lennukikere tagaossa ning lennuki ninasse on paigaldatud lühikesed tiivakesed. Väidetavalt ei tule helikiirusel lendava Boeingu ekspluatatsioonikulud kõrgemad tänapäeva tavalistest reisilennukitest. Uus lennuk võtab peale umbes 200 reisijat ning ilmub liinidele tõenäoliselt 6-7 aasta pärast.

BA müüb odavlennufirma Go
British Airways (BA) müüb oma odalennufirma Go investeerimisfirmale 3i. Tehing väärtusega üle kahe ja poole miljardi krooni toob müüjale suure kasumi: kolm aastat tagasi investeeris BA imekiirelt kasvavasse Go-sse vaid umbes 630 miljonit Eesti krooni.

Concorde taas lendama
British Airways (BA) teatas, et on Concorde’idel tugevdanud kütusepaakide kaitsekihti ja teinud muid täiustusi, mis võimaldavad nende lennusertifikaadi taastamist. Analoogsed muutused teostab oma Concorde’idel Air France (AF). Concorde teeb läbi põhjalikud katsetused ning mõlemad lennukompaniid loodavad ülehelikiirusel lennud taastada tänavu sügisel. Nii inglaste kui prantslaste Concorded on olnud sunnitud maapinnal oma aega ootama peale Pariisis juhtunud katastroofi.

Sibir ja Vnukovo ühinesid
Mais algas Venemaa lennufirmade Sibir ja Vnukovo ühinemisprotsess, millega Venemaale tekib Aerofloti järel suuruselt teine lennukompanii umbes 70 lennukiga. Ühendatud firma jätkab opereerimist Sibiri nime all ja tema põhibaasiks jääb Novosibirski Tolmatshevo lennujaam. Sibiri koodid saab endale ka endise Vnukovo liinidevõrk tähtsa sõlmpunktiga Moskvas. Mullu sõlmis Sibir koostöölepingu Lufthansaga ning tänavu Air Chinaga. (Vaata ka Aerofloti järglasi käsitlevat artiklisarja Estravelleri eelmistes numbrites.)

Eurostar oktoobrist suitsuvabaks
Londonit Pariisi ja Brüsseliga ühendavas tunnelirongis Eurostar keelatakse alates 1. oktoobrist suitsetamine täielikult. Rongide praegustes koosseisudes on 16 vagunist kaks reserveeritud suitsetajatele, kuid nõudlus mittesuitsetajate kohtadele on Eurostari sõnul viimasel ajal märgatavalt tõusnud. Eurostari suvisel tipphooajal väljub Londonist Pariisi kuni 24 ja Brüsselisse kuni 10 tunnelirongi päevas, samuti otserong Pariisi lähedal asuvasse Disneylandi. Lähema kolme aasta jooksul kavatseb Eurostar kulutada 35 miljonit GBP rongide sisemuse uuendamiseks ja reisijate mugavuse lisamiseks.

Venemaa rongid kallimaks
Vene raudtee tõstis juulist märgatavalt rongipiletite hindu, mistõttu keskmiselt 14 protsenti kallinesid ka piletid rahvusvahelistel reisirongidel Tallinn-Moskva ja Tallinn-Peterburi. Estravel ei müü Eesti ega Vene raudtee pileteid juba neli aastat ning propageerib oma äriklientidele ainult lennutranspordi kasutamist idasuunaliseks reisimiseks. "Lennupilet on küll mõnevõrra kallim, kuid samas mugavam ja statistika järgi ka turvalisem" ütles Estraveli asepresident Mauri Saarend. "Lisaks ei ole rahvusvaheliste lennujaamade piirivalve- ja tolliametnikel reeglina võimalust omakasupüüdlikel eesmärkidel kimbutada reisijaid segaste ja vasturääkivate viisa- vms nõuetega, nagu Eesti-Vene maapiiril pahatihti tehakse."

Uus TGV Pariisist Vahemereni
Juuni keskel avati uus ülikiire rongiühendus Pariisist Vahemere kaldal asuva Marseille’ni. Kiirrong TGV läbib 770-kilomeetrise teekonna vaid 3 tunni ja 10 minutiga. Uut raudteed ehitati kokku 12 aastat ja see on varustatud raudteetehnoloogia uusimate saavutustega. Tulevikus on võimalik Vahemereni käima ka panna ka London-Pariisi tunnelirong Eurostar.

Laevaliiklus Botnia lahel taastus
Mai lõpus alustas Vaasa laevakompanii RG Line liiklust Vaasa ja Umeå vahel, taastades sellega laevaühenduse üle Botnia lahe. Mullu detsembris oli Silja tütarfirma Vaasanlaivat liikluse lõpetanud kui mittetasuva. RG-liinide parvlaev Casino Express, endine MS Fennia, ületab lahe nelja tunniga ning väljub suvehooajal kummaski suunas kaks korda päevas. Reisijate ligimeelitamiseks korraldataks igal reisil põnev Kapteni loto peavõiduga 250 tuhat Soome marka.

Lumised mäed Dubais
Dubais avanes soovijatel võimalus proovida suusatamist: iga-aastase festivali "Suveüllatused" ajal avati Dubais kunstliku lumega suusamägi. 10 meetri laiune ja 45 meetrist suusasõitu võimaldav mäeke on prototüübiks märksa suuremale projektile, mis näeb ette kilomeetripikkuse kunstliku lumega suusanõlva ehitamist 2002. aastal. Projekti maksumuseks hinnatakse enam kui 32 miljonit USA dollarit.

Helsinki-Vantaa lennujaamade tippkolmikus
Helsinki-Vantaa lennujaam valiti neljandat aastat järjest maailma tipplennujaamade hulka. Rahvusvahelise Lennundusorganisatsiooni IATA tellimusel 48 maailma tähtsamas lennujaamas reisijate rahulolu uurinud Global Airport Monitor 2001 paigutas Helsinki-Vantaa lennujaama Euroopa parimaks ning terve maailma kolmandaks. Maailma parima tiitli võitis Singapuri Changi lennujaam Austraalia pealinna Sydney õhuvärava Kingsford Smithi ees. Kokku uuriti enam kui 90 tuhande lennureisija arvamust.

Itaalia muuseumide pikad õhtud
Ajalehe New York Times teatel on juba kolmandat suve järjest paljud Itaalia muuseumid, arheoloogilised objektid ja teised vaatamisväärsused kuni septembri keskpaigani laupäeviti avatud kella 11-ni õhtul. Laupäevaõhtuti pääseb nautima selliseid paiku nagu Galleria Borghese Roomas, Uffizi galerii ja Galleria dell'Accademia Firenzes ning Palazzo Ducale Mantovas.

Toweris avati restoran
Londoni ühes tähtsamas turistide meelispaigas Toweris avati kevadel restoran New Armories, esimene lossi 900-aastase ajaloo jooksul. Restoran pakub nii külmi kui sooje toite ning kunagises kuningalossis võib nautida ka pealelõunateed traditsioonilise sarvesaia, puuvilja- või shokolaadikoogi või kurgivõileivaga.

Maailma kalleimad linnad Jaapanis
Maailma kalleim linn on endiselt Jaapani pealinn Tokio, millele järgneb Osaka, selgub Londoni ärielu infoagentuuri EIU uuringust. Jaapani linnad on viiendiku kallimad kui kolmanda koha saanud Hongkong.

Euroopa kalleimaks linnaks osutus Norra pealinn Oslo. London oli nimekirjas kuuendal, Zürich kaheksandal, Genf 13. ja Pariis 15. kohal. Ameerika mandri kalleim reisisiht oli ettearvatult New York.

Estravelil tulekul ülisoodne järelmaks
Estravel plaanib augusti lõpus turule tuua kuldkaardiomanikele suunatud soodsa järelmaksuvõimaluse ehk Kuldkrediidi. Erakliendile määratakse lihtsa ja konfidentsiaalse taotluse alusel krediidilimiit, mille piires tal on õigus osta reise järelmaksuga, kasutades oma Kuldkaarti krediitkaardina. Sissemaks iga reisi ostmisel on 10% ja ülejäänud summa tagasimakse jaguneb 12 kuule. Uue reisi võib järelmaksuga osta juba enne eelmise reisi tagasimaksmist, kui vaba limiit seda võimaldab. Kuldkrediidi saamise eeldusi on kolm: kuldkaardi olemasolu, kliendiajaloo olemasolu ja isikliku rahvusvahelise krediitkaardi olemasolu. Viimane võib tunduda kummalise nõudena, kuid just krediitkaart näitab ära, kas inimene on oma panga poolt usaldusväärseks tunnistatud või mitte. Kui firmadele väljastatud kaardid kõrvale jätta, siis Eestis on praegu isikliku rahvusvahelise krediitkaardi omajaid vaid kümmekond tuhat, ehk samapalju kui Estraveli Kuldkaardi omanikke. "Nende kahe hulga ühisosa on umbes paar tuhat inimest," arvas Estraveli juhatuse esimees Aivo Takis. "Ja need paar tuhat ongi meie sihtgrupp antud järelmaksutoote jaoks". Kinnitamata andmetel tuleb Kuldkrediidi nn. ostuintressi suuruseks 4,9 %, mis on oluliselt odavam enimlevinud väikefinantseerimistootega võrreldes. "Kuna meie kliendid on valdavalt hõivatud ja tegusad inimesed, siis on meil kavas ka mõned tehnoloogilised uuendused, mis klientidele maksetähtaegu, -summasid ja viitenumbreid õigel ajal meelde tuletavad ," lisas Takis.

Estravel plaanib eraldada uue järelmaksuprojekti finantseerimiseks esimesel aastal viis miljonit krooni omavahenditest ja edaspidi lisa vastavalt nõudluse kasvule.

 

Estravel plaanib Tartusse teist bürood
Estravel saab peatselt esimeseks IATA litsentsiga reisibürooks, kellel on Tartu linnas rohkem kui üks teenindusbüroo. Augustis valmiv Tartu Lõunakeskus, mis kuulub Maksimarketi ketti, saab Estraveli teise büroo asukohaks. Lõunakeskuse kasuks kallutas otsuse peamiselt selle sisemine funktsionaalne pindade jaotus. Lõunakeskuses puuduvad mõnele keskusele iseloomulikud tupikkoridorid ja väheväärtuslike kaubanduspindadega nurgad. Projekteerijad on Lõunakeskuse projekteerimisel malli võtnud muuhulgas Soome suurte kaubanduskeskuste parimatest näidetest. Estraveli büroo saab asetsema sissekäigu lähedal, kesksel aatriumplatsil, kust möödub enamus kaubanduskeskuse külastajaid.

Büroo lahtiolekuaeg on 7 päeva nädalas hommikust õhtuni, mis peaks eriti sobima neile, kes tööajal ei leia aega kesklinnas asuvaid büroosid külastada. Lisaks on Lõunakeskuse trumbiks suur tasuta parkla ning asukoht suure liiklussõlme kõrval.

WebMarine süsteem uues kuues
Estraveli unikaalne laevapiletite on-line müügisüsteem WebMarine on saanud juulikuus uue väljanägemise ja parandatud funktsionaalsuse. Kujunduse on teostanud web-disainifirma Cyberdance ja sisulise andmebaasirakenduse IT-arendusfirma Webster Systems. WebMarine võimaldab igal internetikasutajal vaadata reaalajas sõidugraafikuid, tellida pileteid, maksta nende eest internetipankade kaudu ja kohe endale pilet välja trükkida isiklikul printeril. Vastu tulles Estraveli välismaiste klientide soovile on lähiajal koostöös Pankade Kaardikeskusega valmimas ka krediitkaardiga on-line maksevõimalus, mida Eestis reeglina veel ei pakuta. Kuna krediitkaardiandmed lähevad kaardimakse autoriseerimistehingut vormistades kasutaja arvutist krüpteeritud kanali kaudu otse Pankade Kaardikeskuse serverisse, siis on välistatud ka nende kuritarvitamine kolmandate isikute poolt.

Reisifirma süüdi soovimatus raseduses?
Prantsuse paarike, kelle kohvrid lennufirma süül sihtkohta hilinesid, esitas kohtusse hagi reisifirma vastu, kes neile puhkusepaketi müünud oli. Muude materiaalsete ja moraalsete kahjude kõrval sisaldus nende süüdistustes ka soovimatu raseduse põhjustamine. Nimelt olevat just kadumaläinud kohvrisse olnud pakitud rasestumisvastased vahendid. Kohtuvaidlus venis päris pikaks, kuna Euroopa Liidu uute direktiivide kohaselt koostatud seadused võimaldasid ka igasuguse kaudse kahju tekitamises müüjalt kahjutasu nõuda ning seda advokaadid hasartselt ka tegid. Alimente reisibüroo siiski õnneks maksma ei pidanud, kuid seda pikantset fakti toovad EU seadusandluse teemal esinevad lektorid nüüd tihti näiteks selle kohta, kuidas õilis eesmärk kergesti farsiks pöörduda võib.

Uus reisifirmade register valmis
Alates 1. juulist on reisibüroode ja reisikorraldajate litsentseerimine asendatud kohustusliku registreerimisega, mille eelduseks on rahalise garantii esitamine majandusministeeriumile. Garantii võib olla nii panga kui ka kindlustusfirma poolt väljastatud ja seda kasutatakse juhul, kui firma ei suuda tagada oma lepingulisi kohustusi klientide ees. Esialgses seadusetekstis olnud lahtised otsad on nüüdseks läbi praktika reaalsema vormi saanud ning kogu protsess viidi Majandusministeeriumi poolt läbi ilma segadusteta. Registreeritud reisifirmade loetelu koos lubatud tegevusliikide ja garantiisummade suurustega on kõigile huvilistele vaatamiseks väljas Majandusministeeriumi web-serveris aadressil http://www.mineco.ee/erinregister ja seda tasub kontrollida eriti neil klientidel, kelle reisibüroo või -operaator ei ole IATA (Rahvusvahelise Lennutranspordi Assotsiatsiooni) poolt akrediteeritud.