Araabia Ühendemiraadid:  maa täis kontraste
line

Käesoleva artikli autor, Amadeus Eesti tootejuht Erki Karlson, töötas kuu Araabia Ühendemiraatides kohalikus Amadeuse esinduses. Spetsiaalselt Estravellerile kirjutatud loos püüab Erki Karlson seda eksootilist Lähis-Ida riiki ka meie lugejatele lähemale tuua.

Riigikodanikke vähem kui võõrtöölisi
Igav liiv ja tühi väli... nähtavasti nii oleks Juhan Liiv kirjeldanud Araabia Ühendemiraate 35 aastat tagasi, kuid sellest ajast saadik on palju naftat maast välja voolanud ja koos naftahinna tõusuga on tõusnud ka selle pindalalt Eestist ligi kaks korda suurema (83 600 km²) riigi heaolu. AÜE kogu rahvastik on orienteeruvalt 3 miljonit, kellest vaid 900 000 on kohalikud elanikud ja ülejäänud võõrtöölised. Viimaste viibimine riigis on tähtajaline ja olenemata perioodi pikkusest (kasvõi kogu elu) ei 'ähvarda' neid kunagi kodakondsuse saamine. Samuti on nad kergesti eristatavad, kuna iga endast lugupidav 'laheinimene' (gulf people - Pärsia lahe ääre riikidest Saudi Araabiast, Bahreinist, Omaanist, Kuweidist, Qatarist ja AÜE-st pärit inimesed) kannab kohalikku rahvariiet. See koosneb meeste puhul -thobe’ist, ghatra’st ja egal-ist ja naistel dafa-st ehk lahtiseletatult meestel -valge pidzhaama koos valge, valge-puna või valge-musta kirju käterätikuga, mida kantakse peas ning naistel  must  kleit ja rätik, mis katab pea ja jätab nähtavale vaid silmad, kui sedagi. Mõned välismaalased on selle tabavalt -ninja kostüümiks ristinud.

Riik koosneb seitsmest riigist
Tegelikkuses on AÜE puhul tegu seitsme erineva emiraadiga, mis oma elulaadilt ja ka tasemelt on suhteliselt erinevad: Abu Dhabi, Dubai ning põhjaemiraadid - Sharjah, Ajman, Umm Al Quwain, Ras Al Khaimah ja Fujairah. Suurimaks emiraadiks (80% kogu territooriumist) on Abu Dhabi. Samanimeline pealinn on ka kogu kuningriigi pealinn ning kohalik emiir Tema Kuninglik Kõrgus Sheikh Zayed Bin Sultan Al Nahyan on kogu AÜE kuningas. Tema ja peaminister, Dubai valitseja Tema Kõrgus Sheikh Maktoum Bin Rashid Al Maktoum on riigi mõjuvõimsaimad isikud.

Kogu riigi elu keerlebki kohalike valitsevate perekondade ümber ja miskit tähelepanuväärivat ei toimu ilma nende osavõtuta. Ka pole vist maailmas palju selliseid riike, mis soosiksid sedavõrd oma kodanikke. Ja kodanik olla on siin uhke ja hea, eriti veel kui elad rikkaimas Abu Dhabi nimelises emiraadis, mis pole küll nii tuntud kui Dubai, kuid seda rikkam. Sellele on ka väga lihtne seletus: kui Dubai on oma naftavarud praktiliselt ammendanud ja ostab naftat nii naaberemiraatidest kui ka Omaanist, siis Abu Dhabi võib veel vähemalt 100 aastat rahulikult naftat pumbata.

Raha pole siin riigis probleem
Kodanike eelistamisest mõni pisike näide. Nimelt pakub Abu Dhabi oma kodanikele tasuta maad ja garanteerib ülimadala protsendiga laenu, mille soovitatav summa on 3 000 000 dirhamit (1AED = ca.5 EEK). Ja kuna raha pole siin riigis probleem, siis on toredaks tavaks see laen 5-10 aasta pärast lihtsalt kustutada. Riigisisesed telefonikõned on aga täiesti tasuta, samuti on odavad nii elekter kui bensiin (1 liiter u. 5 EEK). Kontrastiks kogu sellele rikkusele on sajad-tuhanded võõrtöölised Indiast, Pakistanist, Filipiinidelt ja mujalt, kes töötavad 48 tundi nädalas ning jagavad mitme peale tuba, sest rendihinnad on välismaalastele kõrged ja lihttööliste palgad madalad. Mis siis ikkagi toob need välismaalased siia? Eurooplaste-ameeriklaste puhul on asi selge -  kogu maagia peitub sõna maksuvabadus taga. Asiaatide jaoks aga on see lihtsalt võimalus natukenegi teenida, sest võrreldes koduga on seegi vähene luksuslik.

Igal aastal korraldab üks emiraat massipulma (kõlab nagu massimõrv?) - tänavu oli selleks Al Fujairah, kus abiellus korraga 51 paari ja kõik pulmakulud kandis riik. Lisaks sellele toetab riik kõiki oma kodanikest abiellujaid pulmade puhul 70 tuhande dirhami ehk umbes 350 tuhande Eesti krooniga. Välismaalasega võib aga abielluda ainult kuninga nõusolekul.

Seitsme tärni hotell
Kõige tuntumemiraat ja linn on kindlasti Dubai, mis on oma lugematute hotellide, restoranide ja ostukeskustega tõeline turistide meka. Kuna nafta on otsakorral, siis on Dubai valitsus rakendanud kogu know-how, kuidas säilitada ja suurendada emiraati tulevat rahavoogu. Prioriteediks number üks on turism ja kõik sellega seonduv. Lugematul hulgal luksusklassi hotelle ja kindlast tuntuim neist ainuke 7-tärni hotell maailmas Burj Al Arab, mis oma purjekujulise 321 meetri kõrguse hoonega kuulub maailma 15 kõrgeima hulka ning hinnalt - odavaim tuba USD 640 ja kalleim USD 6800 - arvatavasti 10 kalleima hulka. Hotell ise on kindlasti vaatamist väärt, kuid selleks tuleb lunastada pilet 200 AED eest. Kui aga olete broneerinud koha hotelli restoranis, ei pea piletit ostma. Kohe Burj Al Arabi kõrval asub teine tuntud hotell, lainekujuline Jumeirah Beach Hotel.

Loosiauhinnaks kilo kulda
Turistide arvu suurendamiseks on välja mõeldud mitmesuguseid üritusi, millest suurim on kogu märtsikuu kestev Dubai Shopping Festival ehk DSF oma hulgaliste looside ja muude atraktsioonidega. Päeva tippsündmuseks on Global Villages toimuv suur loosimine. Näiteks sel aastal loositi iga päev välja terve kilogramm kulda, Nissan Patrol ning komplekt kahest Lexusest ja 200 000 dirhamist. Et osaleda sellel loosimisel, tuli lunastada 200 AED maksev pilet. Ja, et võtta veel, mis võtta annab, olid kõik Viimase päeva panused kümnekordsed - see kõik kokku tekitas inimestes paraja ostuhulluse. Nii võibki küsida, kas Dubai või To Buy? Ja vastus oleks kindlasti To Buy, mida toetab suurepäraselt müüt imeodavatest hindadest. Et peale märtsi saabuvatel turistidel igav ei oleks, kutsuti ellu DSF-i noorem õde Dubai Summer Surprises - DSS, mis kestab eri kohtades juunist septembrini.

Liivalauasõidust kõrbesafarini
Peale shoppamise pakutakse turistile rahakulutamiseks hulgaliselt muidki võimalusi. Kuulus Jumeira Beach koos oma lugematute hotellide ja restoranidega, mis kulgeb pea 30 km Dubaist lõunasse, pakub võimaluse harrastada nii traditsioonilisi  veespordialasid nagu sukeldumine, veesuusatamine, purilauasõit, purjetamine ja skuutritega kihutamine kui ka süvavee kalapüüki ja parasailingut. Eksootiline on  kindlasti lumelauasõit düüninõlvadel.

Kes aga sportimisest lugu ei pea, võib ette võtta kõrbesafari (soovi korral ka öösel), minna vaatama kaamelite võiduajamist ja teha väike lennu- või kopterisõit Dubai kohal. Populaarsed on veepargid SplashLand ja eriti Burj Al Arab kõrval asuv Wild Wadi, mis juba oma hinna poolest (u. 500 EEK) nõuab tervet päeva. Kohalikke parke - ka SplashLandi - külastades tuleb arvestada tõsiasjaga, et teatud päevadel on need avatud ainult naistele-lastele (poisid kuni 10a.).

Spordivõistlusi leidub igale maitsele
Vaatamist väärt on ka Dubai Creek Golf and Yacht Club ja Emirates Golf Club. Esimene asub linnasüdames ja on peale kõige muu ka populaarne kontsertide toimumise koht. Emirates Golf Club asub aga linnast umbes 30 km kaugusel Abu Dhabi tee ääres ja pakub peale golfi veel teisigi sportimisvõimalusi. Üldse on Dubai spordivõistlustesse tublisti investeerinud. Näiteks hobuste võiduajamine Dubai Derby oma auhinnafondiga 6 miljonit USD on suurim maailmas. Samuti Dubai Tennis Open, Dubai Golf Open ja mootorpaatide F1 võidukihutamine Dubai Creekil. Kui olete aga Dubai Creeki ääres, ärge jätke kasutamata võimalust proovida kohalikku ainulaadset köisraudteed ja nautida Dubai Creeki kogu tema ilus. Ka väike paadisõit on elamus omaette, mida hiljem meenutada. Seejärel külastage kohalikku Deira Old/Spice Souki ja  Dubai Gold Souki, mis on tuntud oma mõistlike hindade poolest. Ja nautige vesipiipu -shishat- mõnes kohvikus.

Kui aega üle jääb, võite minna päevasele ekskursioonile Al Aini, mis on tuntud kui Garden City ja praeguse kuninga sünnikoht. Samuti asub Al Ainis emiraatide ainus kaameliturg. Dubaist mõnekümne minuti kaugusele jääv Sharjah emiraat on eelkõige tuntud oma rangete islami seaduste ja alkoholi täieliku keelustamise läbi. Samas pakub Sharjah naaberemiraat Ajman võimalust osta alkoholi ka poest, mida kahjuks teavad ka Sharjah politseinikud, kes armastavad aeg-ajalt Ajmanist tulevaid autosid kontrollida. Rannikuala Ajmanist kuni Umm Al Quwain’ini oli vanasti tuntud kui piraadirannik, Ras Al Khaimah aga kuulus oma vanalinna ja muuseumi poolest.

+49 kraadi on maagiline temperatuur
Kui olete Ühendemiraatidesse saabunud nädalaks, siis kindlasti leiate, et jällegi möödus aeg liialt kiiresti ning palju põnevat jäi tegemata ja nägemata. Kindlasti ei saa te nuriseda ilma üle ja kurta, et sajab või on lihtsalt sombune. Üllatusena võib küll juhtuda, et kuigi kohalik raadio väitis temperatuuriks olevat +49, näitab auto termomeeter +55 kraadi. Kuid see on tavaline Emiraatide suvi, talv on siin palju meeldivam ja jahedam, kuid Eesti mõistes siiski väga ilus ja soe. Ning +49 kraadi on siin maagiline temperatuur ja ilmateade ei luba kunagi enamat, sest siis võiksid kõik sajad-tuhanded võõrtöölised koju jääda ja vaba päeva saada, aga seda ju ei taheta.

Enne Emiraatidest lahkumist varuge ekstra tunnike või koguni paar Dubai lennujaama jaoks, sest seal asub ju maailma suurim Tax-Free Shopping, kinnitades veelkord, et To Buy kõlab uhkelt...

Restoranid, baarid, ööklubid

Baarid, restoranid ja ööklubid on üldjuhul ainsad kohad, kus alkohoolsed joogid saadaval.

 

Abu Dhabi

Hotel Le Meridien
(Central Garden - hõlmab endas erinevaid söögi- ja lõõgastuskohti, sh ööklubi Gauloises).

Hotel Hilton
(populaarsed üksteisega ühenduses olevad English Pub Hemingway’s, Jazz Bar ja Tequilana Disco ning parim araabia restoran Al Mawai)

Hotel Abu Dhabi Grand
(Pub PJ O’Reilly’s ja ööklubid Illusions ja Island Exchange)

Hotel Intercontinental
(parimad mereroad teie enda valitud kalast, ööklubi)

Al Ain Palace Hotel
(suurima ekraaniga spordipub Ally Pally Corner, ööklubi Juke Box ja erinevad rahvusrestoranid)

Grand Continental Hotel
(parim itaalia restoran Peppino)

Novotel Centre Hotel
(The Chinese Restaurant)

 

Dubai

Jumeirah Beach Hotel
(erinevad söögikohad, ööklubi The Apartment)

Burj Al Arab
(erinevad söögikohad, soovitav ette broneerida, see päästab ka pileti ostmisest)

Hard Rock Café

Wafi Centre
(Planet Hollywood ja rahvusrestoranid - egiptuse Sphinx, prantsuse Tour de France, tai restoran Ruan Thai jpt)

Taj Palace Hotel
(erinevad rahvusrestoranid)

Deira City Centre/Sofitel
(pub Churchill’s)

Emirates Towers (erinevad restoranid, sh baar/restoran Scarlett’s, parim jaapani restoran tokyo@thetowers,  VU’s 50. korrusel ja VU’s baar 51. korrusel)

Towers Rotana Hotel Dubai (erinevad söögikohad ja pub/ööklubi Long’s pikima baariletiga Lähis-Idas)

The Carlton Towers Dubai (Arbat Club, araabia klubi Butterfly ja erinevad söögikohad)

Sheraton Dubai
(parim India restoran Ashiana)

Mr Chow Chinese Restaurant

Airport Hotel
(populaarseim itaalia restoran Da Vinci’s)

Al Bustan Rotana
(populaarseim Kaug-Ida restoran The Blue Elephant)

Henry J.Beans
(populaarne ameerika stiilis ööklubi)

JW Marriott Hotel
(parim araabia köök Mays El Reem)

Alamo
(Tex-Mex restoran ja ööklubi)