Berliinis toimub alati midagi
line

Berliini on lihtne minna ja seal on huvitav olla, väidab Terhi Paavola Silja Line’ist ning kutsub meid kaasa reisile Saksamaa suvisesse pealinna.

Berliin on suurlinn
Berliin on suurlinn, kus alati midagi toimub. Kuigi Berliini ühinemisest on möödunud üle 10 aasta, paistavad Ida- ja Lääne-Berliini erinevused tänavapildis selgelt välja. Pärast taasühinemist üritatakse siiski taastada ühtset säravat metropoli ja Berliinist on saanud maailma suurim ehitusplats - restaureeritud on palju vanu ehitisi ning endisele piirialale, linna keskele on kerkinud uudsuses hiilgavaid klaas- ja terasehitisi.

Berliinlased võtavad turiste vastu sõbralikult, teenindus sujub saksa täpsusega. Saksa keelt ei ole tingimata vaja osata, ka inglise keelega saab hakkama.

Berliin on suurlinn, mis on oma pindalalt üheksa korda suurem kui näiteks Pariis. Tulenevalt linna suurusest tuleb leppida sellega, et kõike ei jõua ühe külaskäigu ajal näha.

Hoolimata linna suurusest on seal suhteliselt lihtne liikuda. Maa-alune U-bahn, S-bahn, bussid ja trammid moodustavad kogu linna katva võrgustiku ning tänu sellele pääseb ühest kohast teise kiirelt. Transport on soodsam, kui hankida Welcome-Card (32.- DEM) mis kehtib kõikides ühistranspordi vahendites kolme päeva jooksul. Kaart sisaldab ka kuponge, millega saab soodustusi muuseumides, loomaaedades, kontsertidel ja muudes turismipaikades.

Midagi vana...
Berliini linnaosa Mitte on vana Berliini keskus, kus on säilinud palju vana, kuid seal on ka midagi DDR-st ning uuest ühinenud Saksast. Mittes asub ka Berliini sümbol Brandenburger Tor (Brandenburgi Väravad).

Varasemal lääne poolel asunud Riigipäevahoone (Platz der Republik) on külastamist vääriv koht. Aastal 1884 valminud maja on saanud mõni aasta tagasi krooniks kupli, millest on saanud soosituim turismikoht. Linna kõrgustesse ulatuvasse kuplisse pääseb tasuta, kuid suvel võib sinna olla järjekord.

Brandenburgi Väravate ja Riigipäevahoone vahel kõrgus vanasti müür, mis lõikas läbi 192 tänavat. Müür lõikas läbi ka Berliini tuiksoone, milleks on Unter den Linden - Tänav pärnade all. Kuulsa tänava ääres asuvad näiteks Saksa riigiooper, vana kuninglik raamatukogu ja Humbolti ülikool. Unter den Lindenilt on hea jätkata jalutuskäiku Muuseumisaarele (nimi räägib ise enda eest) ja sealt minna edasi Spree jõe teisele poolele. Tänavatelt tasub põigata ka sisehoovidesse, kust leiab mõnusaid restorane, väikseid kauplusi ja galeriisid. Sisehoovid on kõik väga erinevad, osa neist on restaureeritud, osa aga jäetud saatuse hoolde.

Kõrgustesse ulatuv TV-torn on heaks maamärgiks, kui on tahtmine minna vaatama

Alexanderplatzi. Kui Alexanderplatzilt tulla tagasi Spree jõe suunas, siis jõuab Berliini vanasse südamesse - Nikolai-kvartalisse, mis on mälestus Berliini loomise aegadest ning see restaureeriti Berliini 750-aastapäevapidustuste auks. Kvartali keskel asub linna vanim kirik, Nikolai kirik. Kiriku ehitustöid alustati juba 1200.-ndatel. Nikolai-kvartalis on ka muuseume, restorane, kohvikuid ning turistidele meeneid müüvaid väikseid kauplusi.

Midagi uut...
Berliini müür jagas linna kaheks peaaegu 30 aasta vältel. Müüri mõlemal poolel asus piiritsoon, kuhu ei saanud midagi ehitada. Nüüd on asutud neid tühje kohti täitma. Taasühinenud Berliini keskosas asuv Potzdamer Platz on muutunud Euroopa suurimaks ehitusplatsiks, kuid samas ka meelelahutuskeskuseks. Potzdamer Platz esindab täiuslikult 1990ndate arhitektuuri, klaasi ja terast. Daimler-Chrysler-keskuses on restorane ja ka Arkadia-nimeline kolmekorruseline ostutänav, kus võib kergesti veeta kogu päeva.

DaimlerChrysler-keskuse kõrval asuvad meelelahutuskeskus Sony-Center, kinod, teatrid, muuseumid ja hotellid. Kuigi Sony-Centerist õhkub uudsust, võib seal tutvuda ka vana Berliiniga, kuna seal on näha osa vanast luksushotellist Esplanade. Läbi klaasseina võib tunda möödunud aja hõngu, näha söögituba ja keisrisaali. Keisrisaal on saanud oma nime keiser Wilhelm II järgi, kes veetis hotellis mitmeid õhtuid.

Midagi ostujanulistele...
Berliin sobib shoppamiseks suurepäraselt. Berliinis on nii suuri kaubamajasid kui ka ostukeskuseid. Väikestest poekestest võib teha häid leide, ja arvukatest galeriidest võib osta kauneid kunstiesemeid.

Ka siis, kui ostmine ei ole reisi peaeesmärk, tasub külastada KaDeWe-kaubamaja, mis on Mandri-Euroopa suurim. Sinna sattudes peaks eksimise vältimiseks kindlasti küsima infost kaardi. KaDeWe uhkus on kuuenda korruse hõrgutiste osakond, kus on kõike: 400 sorti erinevat leiba, 1300 sorti juustu, 1200 sorti vorsti ja näiteks 100 eri liiki teed. Hõrgutisi ei tarvitse ainult vaadata, vaid neid saab kohalikes pisikestes restoranides ka maitsta. KaDeWe-kaubamajaga samal tänaval asub teinegi ostjate paradiis - Europa Center. Edasi on hea siirduda Kurfürstendammile, mis on 3,5 kilomeetri pikkune ostutänav. Inimeste tulv tänaval on meeletu. Kingituseks kodustele võib osta linnaelanike meelismaiustust shokolaadi, samuti saksa portselani või pitsi, lastele aga kaisukarusid. Karu on Berliini vapiloom ja seda on märgata ka turistikauplustes.

Midagi söömahimulistele...
Saksa algupäraseks toiduks on vorst, kartul ja hapukapsas. Tõeline berliini köök ei ole midagi erilist: supp, lihapallid, seajalad või maks. Hea bratwurst on siiski maitsmist väärt, seda saab kioskitest otse tänavalt. Kuid metropoli kombel pakutakse Berliinis muudki kui kohalikke berliini roogi, siin on esindatud kõik maailma köögid.

Berliinlased peavad lugu magusast. Palju süüakse jäätist, kooke ja muid küpsetisi, juustukook on lausa suurepärane. Ja sakslased armastavad juua rohkesti õlut. Berliini erijook on aga õlu Berliner Weisse, mida juuakse koos vaarikasiirupi või rohelise Waldmeister-essentsiga.

Hommikusöögid on Berliinis in, need on aegavõtvad ja rikkalikud ning see paistab välja ka hotellide hommikusöögimenüüst. Linnas on kohvikuid, mis pakuvad hommikusööki 24 tundi päevas.

Midagi õhtuks...
Berliin tõusis 1920ndatel aastatel Euroopa kultuurilinnade eliidi hulka ning on nüüd seda positsiooni uuesti saavutamas. Linnas on kolm ooperimaja, 150 teatrit, 170 muuseumi, 300 galeriid, 250 raamatukogu ja 130 kino. Iga päev on Berliinil pakkuda üle 1500 erineva sündmuse, nii et valikuvõimalusi on siin rohkesti.

Õlu annab õhtule hea alguse. Selleks on Berliinil pakkuda trendikaid veinibaare, populaarseid õllekõrtse ja muid rõõmsaid istumiskohti. Õlletoobi äärde võivad sattuda kõrvuti istuma ehitusmehed, vanad härrasmehed ülikondades, armunud noored ja linnamelu otsivad turistid. Ööelukohti leidub ka Berlin Mittes ning Potzdamer Platzi uhketes uutes keskustes. Berliini tuntakse linnana, mis kunagi ei maga.

Midagi lastele...
Berliini mõlemad loomaaiad on maailmakuulsad, neist Tierpark Euroopa suurim. Seal võib jälgida lõvide, leopardide ja muude kaslaste lesimist, samuti on loomaaias kuulus krokodillimaja. Erinevaid loomaliike on väga palju ning nad elavad avarates tingimustes.

Berliini teine loomaaed, 150 aastat vana Zoo võib uhkeldada 14 tuhande loomaga, erinevaid loomaliike kokku on siin aga 1400. Vanas Zoos saab jälgida loomade elu ka siseruumides, nii et pole hullu, kui loomad ongi läinud päikese eest varju päevaunele. Berliini Zoo akvaarium on üks loomaaia tõmbenumbritest, seal võib jälgida ka näiteks haide elu.

Berliinis on palju parke ja palju tegevust ka lastele. Põnev on kindlasti botaanikaaed, kus kasvab üle 18 000 erineva taime- ja lilleliigi.

Kuumal suvepäeval võib end jahutama minna Berliini tuntumasse veeparki Bulb. Bulbis võib hullata nii väli- kui sisebasseinides või 120 meetri pikkusel veeliumäel. Veepargis võib proovida ka seitset erinevat sauna.

Saksamaale viib Finnjet
Saksamaa pealinn Berliin on Euroopa üks soosituimatest turismilinnadest, mis väärib kindlasti külastamist. Tallinnast saab Saksamaale täiesti muretult - otsereise Rostocki teeb Silja Line´i laev Finnjet. Sõit kestab 21 tundi ja tegemist laeval juba jätkub. Mugavad kajutid, ahvatlevad restoranid, uhke kruiisiprogramm ja mitmed meelelahutusvõimalused teevad reisist meeldiva elamuse ja võimaldavad nautida puhkust juba esimesest hetkest alates. Kasutades reisimiseks Finnjetti, on Berliin üllatavalt lähedal - Rostockist pealinna on ainult 225 km. Autota reisijatele pakub Silja Line Rostockist Berliini ka bussiühendust.

Berliini on lihtne minna ja seal on lihtne olla.

Berliini hotelle