Kuidas valida see õige kruiis?
line

Kruiisiasjatundja ja ajakirjanik Timo Kauppinen jätkab eelmises Estravelleri märtsinumbris alustatud artiklisarja Eestiski üha populaarsemaks muutuvast turismiliigist - kruiisidest. Artiklid on kirjutatud spetsiaalselt Estravelleri jaoks.

Valikuvõimalusi on tohutult palju
Kruiisi puhkuseveetmise vormiks valides tuleks kõigepealt valida sihtkoht - kuhu ja mis teed pidi oleks soov laevaga sõita. Valikuvõimalusi on tohutult palju, kuna moodustab ju meri maakera pindalast üle 70 protsendi. Külastada võib nii maailma suurlinnu kui paradiislikke unelmatesaari.

Kui peamised sihtkohad selged, tuleb valida sobiv laev. Siin on professionaalse reisibüroo abi kuldaväärt. Soovitav on pöörduda sellise reisibüroo poole, kellel müügis mitme firma rahvusvahelisi kruiise. Suureks eeliseks on ka, kui reisikonsultant tunneb põhjalikult kruiisifirmat või on koguni ise nimetatud laevaga sõitnud. Laevad ja kruiisifirmad võivad üksteisest väga palju erineda. Head nõu saab erinevate kruiiside kohta ka internetist. Tänapäeval on pea igal kruiisifirmal oma veebilehekülg. Rahvusvaheliste kruiisilaevade taset tähistatakse tavapäraselt ühest kuni kuue tärnini (täheni), millest kuuetärnilaev tähistab ookeanide vaieldamatut luksust.

Esmalt vali marsruut ja laev
Euroopa kliendile on tavaliselt tähtsad sihtsadamad, kus laev kruiisi ajal peatub. Ameeriklane taas pöörab enam tähelepanu laevale endale ja laeval pakutavatele teenustele. Viimastel aastatel on selgelt näha olnud, kuidas laev ise peamise mõjurina on konkreetse kruiisi populaarsust lisanud. Eriti Kariibi merel, kus liiguvad ligi pooled kogu maailma kruiisidest, veedavad paljud korduvkliendid kogu oma puhkuse ainult laeval, sadamates maale üldse minemata.

Vahemerel, mis on rahvusvahelise kruiisisektori tähtsuselt teine piirkond (hooaeg aprillist oktoobrini), võivad reisijad valida saja erineva marsruudi vahel. Kui 1987. aastal oli Vahemere kruiisimahuks 841 tuhat voodipäeva, siis tänavu ulatub see astronoomilise 7546 tuhandeni. Tähtsamateks kruiiside algussadamateks on Hispaania Barcelona. Itaalia Civittavecchia ja Veneetsia, Kreeka Pireus ning Türgi Istanbul.

Kui valida on kaks või enam laeva, mis liiguvad ligikaudu samasugust marsruuti mööda, on mõtet uurida sadamasviibimise aegu, s.t. mis kell laev sadamasse saabub ja mis kell väljub. Mõnikord on ka lisatunnil suur tähtsus, eriti linnast välja suunduvate ekskursioonide puhul nagu näiteks Livornost Firenzesse, kus sõit võtab kummaski suunas umbes tunni ja 15 minutit.

Laeva valides ei tohi unustada ka raudset reeglit: mida suurem on laev, seda tõenäolisemalt ei sildu ta sadamas kai ääres, vaid jääb merele ankrusse.

Kui soovid kruiisi alguseks konkreetset kuupäeva, tuleb selle tagamiseks reis broneerida võimalikult varakult. Kui aga kuupäevadel pole suurt tähtsust, võib hea planeerimisega kruiisi hinnas tublisti kokku hoida. Aasta kallimad kruiisid langevad reeglina suurematele pühadele nagu lihavõtted, jõulud ja aastavahetus. Samas on eriti Kariibi merel detsembri alguse kruiisid jõulu eel kõige odavamad. Nagu ka kruiisid väljaspool hooaega (Alaska mais või septembris, Vahemeri aprillis või oktoobris) on hinnalt soodsamad kui parimal hooajal.

Kus asub parim kajut?
Kajutikategooriat valides peab meeles pidama, et ega kajutisolekuks laeval eriti aega polegi. Kajut on peamiselt vaid riiete vahetamise ja magamise koht. Tänapäeva kruiisireisijate käsutuses on laeval praktiliselt ühesugused teenused, olgu tegemist siis aknata sisekajuti või luksuskajutiga.

Laevade kajutivalik on suur, salal laeval võib erinevaid kajutitüüpe olla isegi enam kui 30. Kajuti suurus sõltub kategooriast. Kahe alumise voodiga kajutid on reeglina kallimad kui kohastikku naridega kajutid (viimased sobivad hästi peredele, kui lastele ei soovita eraldi kajutit) ning on tihti ka avaramad. Väliskajutis võib olla suur panoraamaken või ümmargune illuminaator. Ja loomulikult on väliskabiini hind on kallim kui sisekabiinil. Kruiisipaketi hinna määrab kajuti kategooria ja asukoht - ülemiste tekkide luksuskajutid on kallimad kui alumiste tekkide kajutid.

Paljud kogenud reisijad valivad kajuti marsruudist lähtuvalt. Kui kruiisil on pearõhk sadamatel ja ekskursioonidel (nagu Kreeka saartel ja Kariibi merel), soovitakse rohkem sisekajuteid, kui aga kruiis sisaldab mitmeid merepäevi (ümbermaailmakruiis või üle Atlandi), on valikuks meelsamini väliskajut. Ja kindlasti ei tasu valida sisekajutit, kui reisija põeb klaustrofoobiat.

Kui reisileasuja pelgab merehaigust (moodsad laevad on küll varustatud stabilisaatoritega), soovitan valida kajut laeva keskelt ja alumistelt tekkidelt - mida kõrgemale minna, seda rohkem võib laev kõikuda. Võimalikku müra on vähem laeva köögist, diskost ja ööklubist eemal ning ka nn. promenaaditekk pole just parim - kuigi peegelaken ei lase kajutisse sisse vaadata, on sinu vaateks rohkem tekil jalutajad kui mereavarused. Seetõttu on mõttekas kajutit valides laevaplaani põhjalikult uurida.

Mida kaasa pakkida?
Kruiisi peaeesmärgiks on lõõgastumine. Kerged vabaajarõivad ongi kõige vajalikumad päeval ja pealelõunalgi päikesetekil siestat veetes. Samas ei loeta heaks tooniks laeva üldkasutatavates siseruumides ujumisriietes liikumist.

Kindlasti tuleb kaasa pakkida päikeseprillid ja kaitsekreemid, kuna merel on päikesekiirgus tugevam. Sadamates korraldatavate ekskursioonide jaoks on vajalikud mugavad kummitallaga kingad ja kindluse mõttes ka vihmavari. Ning igaks juhuks kampsun või jakike, kuna õhtud võivad olla jahedad nii merel kui sadamas.

Õhtune riietus on osa kruiisielamusest: võimaliku dress code’i ranguse määrab suures osas laeva tase. Luksusklassi laevadel eeldatakse gala-õhtudel meestelt smokingut ja naistelt pikka õhtukleiti. Üldiselt kasutatakse kruiisidel kolme dress code’i - casual, informal ja formal. Tavaliselt lahkub laev sadamast õhtul kella kuue paiku. Seda selleks, et õhtusöök pakutaks juba merel. Ja õhtusöök on kruiisilaeval reeglina päeva tippsündmuseks.

Casual-õhtutel on meestel soovitav kanda särki ja pükse (pintsak pole ilmtingimata vajalik), naistel dzhemprit ja seelikut või pükskostüümi. Informal tähendab meestele ülikonda või pintsakut koos lipsuga, naistele lihtsat või kokteiliriietust. Kui aga gala-õhtul on riietuskoodiks formal (nädalasel kruiisil tavaliselt kaks korda), on meestel kohustuslik tume äriülikond, õhtuülikond või smoking (viimane eriti luksuskruiisidel) ning naistel vastavalt õhtu- või peokleit. Täpsemat teavet riietuskoodist saate õhtuti kajutisse toimetatavast järgmise päeva programmist.

Olgu kruiis milline tahes, igal juhul on enne reisi broneerimist tähtis põhjalik kodutöö: hoolikalt tuleb valida laev, reisi aeg, kajuti liik ja asukoht. Nii pakub kruiis rohkem positiivseid muljeid.

Estravelleri järgmises numbris vaatleme lähemalt kruiisilaevade päevaprogrammi.