Rendiautoga näed reisil rohkem
line

Eestlased on tõeliselt aktiivsed puhkajad - kui näiteks soomlane või rootslane eelistab soojal maal mererannas või basseini ääres lesida, siis eestlased sõidavad sihtkohas võimalikult palju ringi, tutvuvad kindlasti kohalike vaatamisväärsustega ja uurivad elu. Iga aastaga tuleb juurde neid eestlasi, kes puhkesihtkohas eelistavad rühmaekskursioonidele autorenti ning pere või sõpradega ringi sõitmist ajakavadest sõltumata. Loomulikult kasutavad rendiautosid ka tööreisil olijad. Seda eriti Ameerikas, kus mõnel pool teisiti kui autoga liikuda ei saagi - aga ka Euroopas, nii lühemate kui pikemate sõitude tegemiseks sihtriigis.

Alljärgnevas artiklis annab Avis Autorent ja Liisingu rendiosakonna juhataja Eero Treumann ülevaate sellest, mida auto rentimisel tasuks silmas pidada.

Krediitkaardi olemasolu hädavajalik
Välismaal autot rentides on põhieelduseks rahvusvahelise krediitkaardi (Eurocard/Mastercard, Visa, American Express või Diners) olemasolu. Mõne aasta eest oli see nõue eestlastele probleemiks, ent tänases Eestis võib krediitkaarti taotleda iga mõõduka ja korrapärase sissetulekuga inimene.

Krediitkaart on rendifirmale tagatiseks, et kui autoga juhtub midagi, mida kindlustus ei kata või tuuakse auto lihtsalt kokkulepitust hiljem tagasi, saab firma oma raha kliendilt kätte. Mõned väikesed autorendifirmad aktsepteerivad krediitkaardi asemel küll ka sularahatagatist, ent tagatissummad on suhteliselt suured, seda eriti meie mõistes. Krediitkaardi olemasolu autorendiks on kohustuslik USAs ning enamikes Euroopa riikides. Kallimat autot rentides (alates E-hinnaklassist) nõutakse koguni kahe krediitkaardi olemasolu, kusjuures vähemalt üks neist peab olema Amex või Diners.

Kliendile oluline on teada, et rendilepingu kehtivuse ajaks broneeritakse kaardikontol lisaks rendisummale ka omavastutussumma (umbes 7000 krooni) ning paagitäitmistasu, mis auto õigeaegsel ja tervena tagastamisel vabastatakse.

Auto on mõttekas ette tellida
Kui jõuate sihtpunkti nädalavahetuseks või on seal käes puhkuste hooaeg, tuleks auto kindlasti juba enne sõitu ära broneerida. Kasulik on see tegelikult alati, sest vabastab reisija kohapeal tüütust otsimisest ja sekeldamisest.

Autot saab ette tellida kas Avise Tallinna kontorist või Estraveli büroodest. Nii Avis kui Estravel pakuvad kliendile lisaks kohapeal maksmise võimalusele ka ettemakstud voucherit - võimalust tasuda autorendi eest Eestis, mis jätab kliendi krediitkaardile märksa rohkem vaba raha. Samas tuleb arvestada, et omavastutussumma broneeritakse krediitkaardilt ajutiselt ka ettemakstud voucheri puhul.

Estraveli reisikonsultant või Avise töötaja suudavad tellijale pakkuda parimat autorendihinda. Eestist autot ette tellides võib hind olla odavam sellest, mille saaksite sihtpunktis. Samuti garanteerib varajane broneering, et sihtkohas ootab just auto, mis kuulub soovitud hinna- ja mugavusklassi või on sellest parem.

Wizard kaart lisab usaldusväärsust
Kui tahate oma puhkusereisi veeta näiteks mõnes Prantsusmaa kuurortlinnas ning reisida "kurvasilmse" Mercedese või 500-seeria BMWga, ei pruugi ka kaks krediitkaarti olla piisavaks auto saamise garantiiks: lõpliku otsuse kliendi suhtes teeb alati kohalik rendifirma töötaja.

Kallima auto rentimise soovi puhul võidakse küsida tõestust, et elate ka tegelikult sellel aadressil, mille olete lepingusse kandnud. Avis on oma püsiklientide elu hõlbustamiseks ning selliste olukordade vältimiseks kasutusele võtnud Avis Wizard kaardi. Sellise kaardi omamine näitab, et tegemist on Avise poolt tuntud ning aktsepteeritud inimesega. Kuna teenindaja saab arvutisüsteemist kätte teie kliendiprofiili, siis on ka lepingu täitmine sekundite küsimus. Piiramatu kehtivusajaga Wizard kaart maksab 100 krooni ja seda saab tellida Avis Eestist. Sagedasele autorentijale mõeldud Avis Wizard Express garanteerib eelisteeninduse suuremates lennujaamades (Frankfurt, London-Heathrow jne.), mis võib tööpäeva lõpul tähendada tunni või rohkema aja säästmist.

Lepingutingimused on olulised
Enne allakirjutamist tuleb kindlasti tutvuda rendilepingu tingimustega. Avise ja teiste rahvusvaheliste firmade üldtingimused on kättesaadavad ka Eestis, seega saab neisse enne reisi põhjalikult süveneda - see on oluline probleemide ja arusaamatuste vältimiseks.

Kui aga satute autot rentima firmasse, kus lepingud on ainult mõnes teile tundmatus keeles, siis soovitame heaga tagurpidi uksest välja astuda ning mõni teine agentuur otsida: see, et te kirjutate alla dokumendile, millest te aru ei saa, ei vabasta teid rahalisest vastutusest, mille määra saate teada alles siis, kui võib olla juba hilja.

Lepingutes käsitletakse rendipäevana iga 24 tundi. Kui auto tagastatakse rohkem kui tund pärast järjekordse ööpäeva lõppu, lisatakse renditasule automaatselt veel üks päev. Samas aga soodushinnaga (supervalue) renditud auto tagastamisel varem kui kolme päeva pärast muutub koos sellega ka tariif ning uus hind võib kujuneda eelmisest kuni kaks korda kallimaks.

Auto rentija peab reeglina olema vähemalt 21-aastane ning kallimate mudelite puhul koguni 25 aastat vana. USAs ja mitmes teiseski riigis rakendatakse 21-25-aastaste juhtide puhul lisatasu "Young Driver Fee". Auto toomine ja äraviimine võivad olla tasuta, ent selle eest võidakse nõuda ka lisatasu. Lennujaamas algavate ja lõppevate rentide puhul lisandub rendisummale lennujaamamaks.

Millist kindlustust valida?
Kindlasti tasub autot rentides koos lepinguga osta avarii- ja varguskindlustus, mis vähendab teie omavastutust auto täishinnalt 4500-8000 kroonini. Paljud rendifirmad ei võimaldagi auto rentimist ilma kindlustuskatte olemasoluta. Rendilepingutel kasutatavad lühendid tähendavad järgmist:

Avariikindlustus (Collision Damage Waiver - CDW) katab auto remondikulud, asendusauto ja administreerimiskulud. Avariikindlustus on kohustuslik 21-25-aastaste juhtide puhul.

Varguskindlustus (Theft Protection - TP) katab kahjud auto varguse või varguskatse korral.

Super CDW ja Super TP on mõeldud omavastutuse vähendamiseks miinimumini nii avarii kui ka varguse korral.

Reisijakindlustus (Personal Accident Insurance - PAI) laieneb peale autojuhi ka teistele reisijatele ning katab avarii korral ka kulud arstiabile. Osas riikides sisaldab PAI ka pagasikindlustust.

Eelnevatele lisaks on võimalik osta veel eraldi pagasikindlustust ning kolmandatele osapooltele tekitatud kahju kindlustust (USA-s ALI ehk Additional Liability Insurance kattega kuni 1 miljon dollarit).

Tuleb meeles pidada, et kindlustused kehtivad vaid siis, kui kõik lepingutingimused on täidetud, s.t. näiteks auto varguse korral tuleb rendifirmale tagastada auto võtmed koos dokumentidega.

Veel mõned lisasoovitused
Kui broneerite autorendi ning soovite teenida boonuspunkte, teatage reisibüroole oma lennufirma boonuskaardi number. Näiteks Avise autorent annab lennureisiga ühendatuna boonuspunkte SASi EuroBonus süsteemis (mida kasutab ka Estonian Air), Finnair Plus ja Lufthansa Miles and More programmis. Mõne lennufirmaga reisides on võimalik auto rentimine soodushinnaga - tasub oma reisikonsultandilt uurida teavet Estonian Airi ja Maersk Airi Fly&Drive programmi kohta.

Kõige soodsam on autot rentida nädalavahetuseks (reedest esmaspäevani), mida pikem on rendiperiood, seda madalam on ühe päeva hind. Minimaalne rendiaeg on reeglina 24 tundi. Autot võib juhtida vaid see inimene, kes on kantud rendilepingule. Lisatasu eest on võimalik sinna kanda lisajuht(e).

Võimalik on ka kasutada ühesuunalist renti (näiteks Tallinnast Vilniusse). Avise autot rentides saab selle eelneval kokkuleppel jätta ükskõik millisesse Euroopa linna. Nn. ühesuunarendi puhul lisandub lepingusummale auto äratoomistasu.

Autot rendile võttes tuleb see kindlasti hoolikalt üle vaadata. Usaldusväärsed firmad annavad kliendile ainult täielikult korras auto, ent tundmatute firmade puhul tuleb eelnev kontroll kasuks. Ka väiksemate vigastuste olemasolul nõudke nende kandmist lepingule - hilisemaid pretensioone auto tagastamisel arvesse ei võeta ning kliendilt võidakse kasseerida sisse tasu vigastuste eest.

Mida teha, kui on juhtunud
See, et just teiega midagi juhtub, on äärmiselt vähe tõenäoline. Ent mida teha siis, kui on juhtunud? Kõigepealt teatage juhtunust politseisse - kui olete võõral maal, ei tunne te kohalikke seadusi ning probleemist teatamata jätmine võib hiljem kaasa tuua probleeme. Seejärel helistage autorendifirma ööpäevasel hädaabitelefonil, mis on reeglina kirjas kas auto dokumentidel või rendilepingus. Sealt saate edasised juhised.

Võtke politseist kirjalik dokument avarii ja selle asjaolude kohta. See võib olla vajalik, et kindlustusleping kehtiks.

Ja jällegi on kasulik, kui olete auto rentinud tuntud ja soliidsest firmast - rahvusvahelised autorendifirmad aitavad teil kindlasti probleeme lahendada, olgu siis kohapeal või kui samas linnas pole firma kontorit, siis telefoni teel.

Avis ja Estravel aitavad alati
Kui ees on reisile minek, soovitame kindlasti küsida autorendi pakkumist kas Avise Tallinna kontorist või lähimast Estraveli büroost. Infot leiate ka internetist aadressil www.avis.ee või www.avis.com. Koos Estraveliga suudame teile kindlasti pakkuda parimat varianti autorendiks - kindlasti odavamat kui sihtpunktis ringi "shopates". Asjaolu, et Avis on Euroopa suurim autorendifirma, välistab ka kõik ootamatused, mis heauskset reisijat muidu tabada võivad. Ehk nagu ütleb Avise reklaamlause: "We try harder".