Talvel nii päikese kätte kui suusatama
line

Alles see oli, kui nautisime päikest kodusel Eestimaal, kuid juba on ootamatult uksele koputamas talvine hallus, vihmad ja spliin. Tahaks siit ära, tahaks kuhugi kaunile rannale päikese kätte. Reisid Kanaari saartele ja Taisse on aga peaaegu täiesti välja müüdud, USA sihtkohana pole hetkel just kõige populaarsem, Dubai samuti, Egiptuses sai alles hiljuti käidud, mis siis nüüd?

Naudi ehtsat talve
Nüüd pole muud kui tuleb sõita nautima ehtsat talve. Talv ei pea ilmtingimata olema lörtsine ja porine nagu siin Eestimaal, talv võib olla ka puhas valge lumevaip ja kirkalt sätendav päike. On aeg suunduda värske õhuga lumerohketesse mägedesse, tunda mõnu kõrvusvilistavast tuulest ja oma osavusest suusanõlvadel. Mis sellest, et pole mitu aastat suuski jalga saanud või varem üldse kunagi pikka mäenõlva pidi laskunud. Kunagi on ikka esimene kord ning aastaid tagasi omandatud oskused ei kao kuhugi ja taastuvad vajadusel kähku.

Algaja suuskur siirdub Soome
Algajad ja napima kogemusega mäesuuskurid eelistavad tõenäoliselt Soome suusakeskusi. Mäed on siin küll madalamad ja nõlvad lühemad, kuid enamasti laugjamad ja alustajale paslikumad. Kuigi ka Soomest võib leida nõudlikumalegi maitsele vastavaid radu.

Paljudele meist on Soome suusakeskused juba üsna tuttavad, nii et sinnasõitja teab täpselt, mida eest leida. Mõnele on üks keskus hakanud sedavõrd meeldima, et käib seal mitu aastat järjest. Lähim neist, Messilä, asub siinsamas Lahti kõrval, 100 km Helsingist. See on eriti populaarne perede ja koolilaste hulgas, kuid sobib suurepäraselt ka firmaürituseks - ajaloolise mõisahoone konverentsiruumid on vägagi nõutav kaup. Lastesõbralik Messilä pakub üheksat eri tasemel mäenõlva ja lastele on siin eraldi turvaline harjutusnõlv. Siinkandis on ka suurepärased, maailmameistrivõistluste murdmaarajad. Hooaeg kestab novembri lõpust aprilli alguseni.

Korralikud suusakeskused on lähedal
Poole kaugemal ehk 220 km Helsingist asub Himos, eestlaste seas populaarseim, mis mullutalvel valiti ka Soome suusakeskuseks number üks. Himos on juba "päris" suusakeskus, koosnedes kolmest eri stiilis piirkonnast. Himoselt leiab igaüks endale sobiva - nõlvade arv ulatub 17 ja raskusastmed on rohelisest mustani. Avarad suusamajad pakuvad laia majutusvalikut ja isegi rahuldav after-ski on olemas. See on ka Soome free-style esinduse ametlik treeningupaik. Novembri keskpaiku algav hooaeg kestab tavaliselt aprilli lõpuni.

Kesk-Soomes asuvad Tahko (450 km Helsingist) ja Vuokatti (600 km). Mõlemad pakuvad põnevust igal tasemel suusatajale ja lumilaudurile, korralikku majutust ja pikka suusahooaega - vähemalt maipühadeni välja. Vuokatti tegelikult koguni aastaringselt, kuna sinna on valminud kunstliku lumega "suusatoru" ja sise-pipe.

Eestlaste hulgas on viimastel aastatel muutumas üha populaarsemaks ka varem vaid Jõuluvana elukohana tuntud Lapimaa suusakeskused. Soome kahekümne üheksast rahvusvahelise tasemega suusakeskusest paikneb Põhja-Soomes neliteist ja neid esitleb Estravelleri käesolevas numbris eraldi artiklis Soome Turismiarenduskeskuse Tallinna esinduse juhataja Mall Oja.

Tõelised mäed ootavad Alpides
Kes tahab aga tunda tõeliste mägede hingust, suundub kindlasti Alpidesse, kas siis Austria või Prantsusmaa poolele.

Alpide suusakeskused on enamasti juba pikalt väljakujunenud traditsioonidega, pakkudes rohkesti erinevaid võimalusi talvepuhkuse veetmiseks nii lastega kui ilma, nii algajatele kui edasijõudnutele. Pakutakse erineval tasemel hotelle ja motelle, suusamaju ja eramajutust. Laskumisnõlvad on kohati peadpööritavad, suusasõidud pikad, saunad, ujulad ning muud lõõgastumis- ja harrastusvõimalused suurepärased, mitmekülgne after-ski kestab varahommikuni välja. Mitte et see hüperaktiivsus segaks kedagi kohe varahommikul mäele põrutamast - aeg tuleb maksimaalselt ära kasutada. Pikad päevad täis talverõõmu, ikka tõstukile ja mõnuga mäest alla, siis pubi ja jälle mäele. Ja ega päikesestki enamasti puudu tule - päikesekiired peegelduvad säravalt lumelt ning nägu ja käed kattuvad päevitusega üllatavalt kiirelt. Just parajaks põhjapäevituseks tõelisele päikesereisile kuhugi kaugele troopikasse, ilma milleta oleks Eestimaa talvist hallust pea võimatu terve pika talve taluda.

Millise talvise päikesereisi oled endale valinud Sina, armas lugeja?