Kruiisil Lääne-Kariibias
line

Carnival Cruise Lines kuulub maailma populaarsemate kruiisikompaniide hulka. Firma 15 laeva teenindas möödunud aastal 2,7 miljonit kruiisireisijat. Estravelleri kruiisiajakirjanik Timo Kauppinen käis "lõbulaeva" Sensation proovimas Kariibi merel.

Laevad ehitatakse Helsingis
MS Sensation kuulub nn. Fantasy laevade perre ja valmis 1993. aastal Helsingis. Carnival Cruise Lines’i avalike suhete juhi Ivana Lodovici sõnul muutus Fantasy laevaklass sedavõrd populaarseks, et esimese kruiisilaeva järel tellis Carnival Soomest veel ühtekokku kaheksa samasugust laeva, mis lasti vette aastatel 1990-1998. Fantasy klassi laevade veeväljasurve on 70 367 brt, pikkus 260 m ja laius 31 m.

Samal päeval (29. aprill 2001), kui Sensation väljus Tampast Lääne-Kariibi vetele, alustas Miamist oma esimest reisi Carnival Spirit. Kvaerner Masa-Yardsi Helsingi uues laevaehitustehases valminud kruiisilaev esindab Carnivali uut laevasarja. Spirit on suurim laev, mida Helsingis üldse kunagi on ehitatud. Veeväljasurve 85 900 brt ja reisijakohti 2680. Aastatel 2001-2004 lastakse Helsingis vette ka Spiriti kolm õde: Carnival Pride, Carnival Legend ja Carnival Miracle. Neist Carnival Legend põikab järgmisel suvel oma avareisil muuhulgas ka Tallinnasse.

Reisijaid laeval 33 riigist
Aprilli lõppu ja mai algusesse ajastunud kruiis oli lõpuni välja müüdud. Laeval oli kokku 2133 turisti 33 eri riigist, teiste hulgas isegi Koreast, Jaapanist, Austraaliast, Indiast ja Uus-Meremaalt. Meeskonnaliikmeid oli laeval 891, kes esindasid 62 erinevat rahvust. Nädalase kruiisi jooksul läbis MS Sensation 2199 meremiili ehk umbes 4073 kilomeetrit.

MS Sensationi marsruut pole tavaline Kariibia kruiis. Kruiisile lisab põnevust see, et ühe reisiga on võimalik külastada nii Kaimanisaari (Grand Cayman) ja Mehhikot (Playa del Carmen ja Cozumel) kui ka Ühendriike (New Orleans) enne naasmist Tampasse.

Lisatasulisi ekskursioone oli nädala jooksul valida üle 50, alates traditsioonilisest saaretuurist kuni sukeldumisretkedeni välja. Populaarseimateks osutusid Stingrey City (sukeldumisretk astelraide hulka Grand Caymanil) ja maiade Tulum. Lisaks huvitavatele ekskursioonidele oli paljudele turistidele suureks elamuseks ka sõit mööda Mississipi jõge New Orleansini.

Kruiisireisijate keskmine vanus üha nooremaks
MS Sensationi itaallasest kapteni Orazio d’Aita sõnul oli kruiis varem vaid üksikute väljavalitute puhkuseveetmise vormiks. Tänapäeval tulevad kruiisile ka märksa nooremad, kuna nemadki on aru saanud, et kruiis on maailmas rändamiseks parim viis.

D’Aita juhtis tähelepanu ka sellele, et nädal laeval maksab sageli vähem kui vastav puhkus heas hotellis, eriti kui arvesse võtta, mis kõik kruiisipaketis sisaldub (transport erinevate sadamate vahel, väga rikkalik täispansion, suurepärased vaba aja veetmise võimalused laevas). Hotell ei suuda ka erinevalt kruiisilaevast pakkuda puhkuse igaks päevaks vahelduvaid vaateid, oli kapten Orazio D’Aita kindel laevasõidu eelistes.

Tüüpiline kruiisireisija Sensationi pardal on ameeriklane vanuses 35-40 aastat, kes soovib reisilt rohkem merepäevi kui sadamapeatusi. Meie nädalasel kruiisil oli kokku kolm tervet merepäeva. Mehhiko külastamine on siinkandi kruiisidel kohustuslikuks programmipunktiks. Ja üllatavana mõjub ka asjaolu, et ameeriklaste endigi hulgas on New Orleans populaarne peatuskoht. Pole siis ime, et Carnival Cruise Line on lisamas oma mahte just New Orleansi osas. Seda nii vahepeatusena kui ka kruiisi algus- ja lõppsadamana.

Programm kestab ööpäevaringselt
Kellele siis sobivad Carnivali kruiisid kõige paremini? Vastuseks on, et kõigile! Nii lastega peredele, abielupaaridele ja üksikutele, aga ka nii noortele kui eakamatele. Sensation on hea valik esimest korda kruiisile asuvale, samuti aktiivsele reisijale, kes soovib tihedat programmi ja tegevust ööpäevaringselt.

Kuut tekki läbiv panoraamliftidega aatrium Grand Atrium Plaza on Sensationi keskpunkt, mida ümbritsevad laeva arvukad salongid. 1300 istekohaga Fantasia Lounge’is esitati igal õhtul erinevat programmi vene akrobaatidest ja mustkunstnikest Las Vegase stiilis show’ni. Noorte lemmikpaigaks laeval oli kahtlemata disko Kaleidoscope.

Õhtu- ja ööelu on Sensationil elav ja pakutav meelelahutus mitmekesine - on ju Carinal hästituntud kui "lõbulaevakompanii". Laeva välistekil korraldati pärast Mehhikost ärasõitu muude ürituste hulgas ka Deck Party koos kesköise mehhikopärase rootsi lauaga ning New Orleansi järel Mardi Gras karneval.

Teretulnud nii mängurid kui tervisehullud
Paljudele tänapäeva kruiisireisijatest on laev ise kõige tähtsam huviväärsus. Sellistele reisijatele pakub Carnival peaaegu kõike maa ja taeva vahel.

Ameeriklased on tuntud kui suured mängurid ja seetõttu kasutati laeva kasiinot väga aktiivselt. Kasiino pakkus põnevust 175 automaati ja 30 mängulauda. Kasiinojuhi Ana Woloszy sõnul on ameeriklaste hulgas kõige populaarsemateks Black Jack, Craps ja Caribbean Stud Poker. Eurooplased seevastu on rohkem huvitatud ruletist.

Kaasaegne aktiivne inimene on huvitatud oma tervise eest hoolitsemisest, on ta siis parajasti reisil või kodus. Seetõttu ootas rändureid Sensationil muuhulgas ka hästivarustatud tervisekeskus, kuus jacuzzit, kolm ujumisbasseini, veeprotseduurid ja saunad, jooksurada ja avarad päikesetekid (ka eraldi topless päevitustekk).

Päeval kogunes noorem rahvas päikesetekile meelt lahutama laevameeskonna poolt korraldatavas võistluses Fun Ship Survivor. Päevitajad nautisid samal ajal Kariibi mere päikest, orkester mängis reggae muusikat.

5300 hamburgerit, 1320 kilo liha
Sensationi kümme fotograafi tegi nädala jooksul üle 14 tuhande pildi, millest igaüks on reisilt hinnaliseks mälestuseks. Laevaköök väljastas reisijatele 110 tuhat toiduportsjonit, pluss meeskonna oma söögid.

Laeval on kaks pearestorani Fantasy ja Ecstasy ning buffet-restoran Seaview Bar&Grill, mis iga päev pakkusid hommiku- ja lõunasööki. Iseteenindusega õhtusööki võis nautida Lido deckil.

Pidulikumas stiilis õhtusöögi võis valida neljas vahetuses: kell 17.45 Ecstasy main seating, 18.30 Fantasy main seating, 20.00 Ecstasy late seating ja 20.30 Fantasy main seating.

Söögipäeva võis alustada juba kell kuus varajase hommikueinega ja lõpetada voodissemineku eelse einega öösel kell üks. Kui aga nälg ikkagi nende kõikide söögikordade vahel üllatama kippus, sai kajutiteeninduselt ja pitsabaarist abi ööpäevaringselt.

Nädalase kruiisi jooksul sõid reisijad muuhulgas 1320 kilo liha, 2130 kilo kanaliha, 5300 hamburgerit ja 320 kilo lõhet. Rikkalikule toidulauale lisandus ka jookide lai valik - tarbiti 200 pudelit viina, 300 pudelit rummi, 150 pudleit viskit, 1500 pudelit veini, 750 pudelit shampust ja 33 tuhat purki õlut. Ja lisaks muidki karastusjooke. Mereõhk toob teatavasti kaasa tohutu isu!

Carnival sihib ka Euroopasse
Carnival Cruise Lines’i on tavaliselt harjutud pidama ameerika firmaks, kelle laevad künnavad Kariibi mere sooja vett. See pilt on siiski tasapisi muutumas. Kui viis aastat tagasi oli rahvusvaheliste reisijate osakaal Carnivali kruiisidel vaid ühe protsendi ringis, siis praegu on neid juba kümme protsenti. Kompanii tähtsamateks sihtturgudeks väljaspool Ameerikat on Suurbritannia, Itaalia, Hispaania ja Prantsusmaa.

Lisaks teatud hooajal opereeritavatele Alaska, Kanada ja Panama kruiisidele on Carnival nüüd pilku heitmas ka Euroopasse. 2002. aasta saab ameerika firmale olema ajalooline, kuna siis purjetab Carnival esmakordselt Euroopa vetel. Euroopa avahooaeg sõidetakse praegu Helsingis veel ehitamisel oleva ja järgmisel aastal valmiva laevaga Carnival Legend.

Carnival Legend sooritab Euroopas kaks kruiisi: augustis-septembris 12-päevane tuur Läänemerel ning septembris 15-päevane reis üle Atlandi ookeani Harwichist New Yorki, jõudes sinna 20. septembril.

Kui pole reisiga rahul, saad raha tagasi
Carnival Cruise Lines’i presidendi Bob Dickinsoni sõnul otsustas firma uued Euroopa kruiisid 2002. aastal oma programmi võtta vastuseks klientide rohketele päringutele. Kui need proovikruiisid võetakse, nagu arvata võib, hästi vastu, plaanib Carnival alustada järgmisel aastal Vahemere-kruiise.

1996. aasta augustis tõi Carnival ainsa kruiisifirmana turule programmi "vacation guarantee", mis tähendab, et kui reisija pole oma puhkusega rahul, võib ta esimeses sadamas väljaspool USA-d laevast lahkuda ning Carnival Cruise Lines maksab reisijale tagasi raha kasutamata kruiisipäevade eest ja tasub ka lennupileti kruiisi alguspunkti. Vaid üksikud reisijad on seda garantiid praktiliselt kasutanud, kuna Carnivali kruiis on Fun Cruise!

Caymanil ootab rummikook
Reisil külastasime mitmeid sadamaid.

Tampa on sadamalinn Florida läänerannikul samanimelise lahe sopis. Linna ladina juured torkavad eriti silma Ybor Citys. Tampa on kuulus oma sigarite poolest. Yborit tunti omal ajal maailma sigarilinnana, kus 12 tuhat sigarivalmistajat keeras aastas rulli 700 miljardit sigarit. Yboris paikneb ka Tampa kuulsaim restoran, hispaaniapärane Columbus. Tampa kohustuslikuks külastusobjektiks on teemapark Busch Gardens, mille 2700 loomaga loomaaed on USA parimaid.

Kruiisi esimeseks sadamaks oli Kaimanisaarte pealinn Georgetown. Kaimanisaared (Grand Cayman, Cayman Brac ja Little Cayman) on tuntud nii sukeldujate veealuse paradiisi kui rahvusvahelise finantskeskusena, siin on kokku üle 550 panga. Grand Caymani kuulsaim rand on Seven Mile Beach - Seitsme-miili-rand. Saare kõige omapärasemaks paigaks on Hell ehk Põrgu, mille postkontorist võib koju või sõpradele saata eritempliga postkaardi. Kruiisi soosituimaks ekskursiooniks on Stingray City, kus võimalik sukelduda astelraide keskele. Need merekalad on inimestega sedavõrd harjunud, et tulevad käe pealtki sööma. Ja Grand Caymanil tuleb tingimata maitsta maailmakuulsat Tortuga rummikooki!

Mehhiko on põnev kultuurihuvilisele
Yucatáni poolsaar (Playa del Carmen, Cozumel ja Cancun) oli mullu külastatavuselt teine kruiisisadam maailmas - 830 laeva ja 1,5 miljonit kruiisireisijat. Umbes 40 tuhande elanikuga Playa del Carmen on eurooplaste populaarsemaid reisisihte Mehhikos. Kultuurihuvilisele on päev Mehhikos eriti põnev - on võimalik tutvuda maiade huvitava ajalooga Tulumis ning tallendada selle suurepäraseid varemeid filmilindile. Tulum on ainus maiade linn, mis on ehitatud rannikule. Tulumi ranna türkiissinine vesi ahvatleb reisijad ka ujuma.

Pärast lühikest peatust Playa del Carmenis jätkas Sensation teed Cozumeli suunas, kuhu ekskursioonidele suundunud turistid pöördusid pärast tagasi praamiga. Yucatáni poolsaare ees asuv Cozumel (umbes 53 km pikk ja 15 km lai) on Mehhiko suurim saar. Hernán Cortés koondas siia oma laevastiku, enne kui 16. sajandil Veracruzi purjetas ja Mehhikot vallutama asus. Cozumel on tänapäeval tuntud sukeldumispaik. Saare edelarannikut kaitseb maailma suuruselt teine korallriff, Palancari riff.

Kruiisi viimaseks sadamaks oli dzässisõprade maapealne paradiis New Orleans. Külastuspäevaga kokku langenud iga-aastane dzhässifestival oli linna tänavad täitnud pidutsejatega ning kaasatõmbav muusika kutsus pidutsema ka külalised. Parimaid vaateid linnast pakub suur pöörlev panoraambaar Top of the Mart, mis asub Maailma kaubanduskeskuse 33. korrusel ja teeb ühe ringi pooleteist tunniga. Lisaks dzhässile pakkus New Orleans huvitava võimaluse piiluda voodoo maailma - umbes 15 protsenti linna elanikest harrastab voodoo’d tänapäevalgi. Ja New Orleans’is olles ei tohi unustada nautimast kreooli kööki ja külastamast Prantsuse kvartalit.