Lühiuudised
line

Kuldkaart vajab pikendamist
Mitmel tuhandel Estraveli Kuldkaardiomanikul lõpeb koos käesoleva aastaga ka Kuldkaardi kehtivusaeg. Estravel, kes püüab oma eliitklientide elu võimalikult mugavaks teha, on uue kaardi muretsemise teinud väga lihtsaks.

Kõik kaardiomanikud, kellel punktisaldo on positiivne (st. vähemalt üks boonuspunkt kontol), saavad uue Kuldkaardi oma postiaadressile automaatselt. Kuldkaardi automaatse uuendamise eest debiteeritakse kaardiomaniku kontolt 50 boonuspunkti, kusjuures saldo võib minna ka miinusesse. Uued, automaatselt saadetud Kuldkaardid, peaksid omanikeni jõudma jaanuarikuu esimestel nädalatel.

Kõik need kliendid, kelle boonuskonto saldo on "null" või negatiivne, saavad uue kaardi lunastada soodushinnaga 150 krooni (normaalhind 250 krooni). Uue Kuldkaardi kehtivusajaks on kolm aastat. Selleks tuleb Estravelile saata uus avaldus kas paberkandjal või Internetis aadressil www.estravel.ee/kuldkaart.

Soodushinnaga jõulueelsesse Pariisi
Koostöös oma partneritega Finnair ja Gulliver's Travel Agency pakub Estravel perioodiks 11.11-14.12.01 soodushinnaga individuaalreisipakette jõulueelsesse Pariisi. Reisi alguskuupäeva võib antud perioodi jooksul vabalt valida vastavalt oma soovile. Hotellivalik on suur ja sooduspaketi hind ühele inimesele on 5292-6326 EEK. Paketi hinnas sisalduvad lennud Finnairiga Tallinn-Helsingi-Pariis-Helsingi-Tallinn, 2 ööd majutust 2-inimesetoas koos hommikusöögiga ja linna ühistranspordikaart Paris Visite 2 päevaks kolmes tsoonis. Kui aga nimetatud ajavahemik ei sobi, saab ka väljapool eripakkumisperioodi Estraveli kaudu Pariisi sõita äärmiselt soodsalt, kuigi toodud näidishinnast mõnevõrra kallimalt. Lisainfot Estraveli veebilehelt www.estravel.ee.

Suvised reisipaketid juba müügis
Estravelis on juba müügis järgmise suve puhkusepaketid mitmelt Soome suurimalt reisikorraldajalt nagu Fritidsresor, Finnamatkat, Tjäreborg ja Aurinkomatkat. Soome turul soovib üha enam kliente oma suvepuhkused varakult paika panna ega jää ootama viimase hetke pakkumisi. Viimaseid ei pruugi üldse tulla, sest reisikorraldajad on hakanud reaalsemalt planeerima müükipaisatavate reisipakettide arvu ja näiteks tänavu suvel pakuti viimase hetke hindu suhteliselt vähe. Seetõttu on otstarbekam hoopis ära kasutada varajase tellija soodustusi, reeglina 50 eurot ehk umbes 780 krooni. Kuna Soome loobub aastavahetusel oma rahvuslikust valuutast ja võtab kasutusele Euroopa ühisraha euro, on järgmise suve reisipakettide hinnadki kataloogides toodud eurodes.

Kuldkaardipakkumine: Park Hotel Ridzene
Kuni käesoleva aasta lõpuni saavad Estraveli Kuldkaardiomanikud nädalavahtustel majutuda Riia kesklinnas asuvasse 5***** hotelli Park Hotel Ridzene eksklusiivsete erihindadega: 1-in.tuba 130 USD ja 2-in.tuba 154 USD. Tubade tavahinnad on vastavalt 223 ja 258 USD. Eripakkumine sisaldab lisaks majutusele ja rikkalikule hommikusöögile ka tasuta parkimiskoha hotelli keldrikorruse parklas ja sissepääsu hotelli panoraamvaatega tervisekeskusesse Esplanade. Hotelli restoran Piramida on üks parimaid Riias. Nimetatud hinnaga majutust müüb vaid Estravel.

Superhinnaga Londonisse
Estravel pakub koostöös Estonian Airi ja Londoni Norvistaga soodushinnaga Londoni reisipakette. Sõltuvalt valitud hotelli klassist on kolmepäevase reisipaketi hinnaks 5011-6999 krooni, millele lisandub lennuväljamaks. Nimetatud soodushinnad kehtivad müügiks kuni 04.11.2001 ja reisiks kuni 16.12.2001. Käesoleva sooduspaketi hinda kuulub majutus 2-inimesetoas 2 ööks ning lennujaamaekspressi Gatwick-Victoria Station-Gatwick pilet. Lisaks paketile pakub Estravel maailmakuulsa muusikali Cats superhinnaga piletit 750 EEK (soodustus ca -40% tavahinnast - normaalhind keskmiselt 47 GBP ehk umbes 1175 EEK). Lisainfot saab Estraveli veebilehelt www.estravel.ee.

Sunbreak: korraks päikese kätte
Soome suurim reisibüroo Suomen Matkatoimisto toob uuel hooajal turule uue reisitoote - Sunbreak. See on paari päeva pikkune reis päikese kätte, traditsioonilise rannapuhkuse ja lühikese linnapuhkuse kombinatsioon. Sunbreak-reisid suunduvad ennekõike Vahemere sihtkohtadesse, kuhu on Soomest mugav lennuühendus. Lisaks päikesele on lühipuhkusel võimalik nautida ka kultuuri ja häid restorane. Reisipaketid koostatakse nii-öelda rätsepatööna vastavalt tellija konkreetsetele soovidele, sihtkohtadeks näiteks Palma ja Sitges Hispaanias, Lugano Itaalias, Lissabon Portugalis või Kreeka Ateena. Suomen Matkatoimisto teenuseid vahendab Eestis Estravel.

Kuldkaart tõi Volvo
Koos Estravelleri eelmise numbriga said kõik Estraveli Kuldkaardiomanikud ka eksklusiivse kutse Info-Autolt tulla katsetama uut Volvo S60. Osavõtt oli aktiivne, proovisõiduvõimalust kasutati agaralt ning iga proovisõitja osales loosimises, mille peavõiduks oli Volvo S60 T5 kasutusõigus tervelt kuuks ajaks kuuele inimesele. Fortuuna valis välja 6 õnnelikku loosivõitjat, kes saavad Volvo S60 enda käsutusse terveks kuuks - nendeks on Tamur Tsäkko, Irene Talu, Vahur Nurm, Urmas Silman, Uno Kiplok ning Vahur Külm. Täname kõiki proovisõitudel osalenuid ja soovime edaspidistki autoõnne!

Estonian Air 10-aastane
Estonian Air tähistab aasta lõpus oma 10. juubelit. 1.detsembril 1991 moodustati toonase Aerofloti Eesti allüksuse asemele riigiettevõte Eesti Lennuliinid, mis on tänase Estonian Airi eelkäija. Firma algaastatel toimusid lennud TU-134A ja JAK-40 tüüpi lennukitega. 1992. aastal astus Estonian Air rahvusvahelise lennundusorganisatsiooni IATA liikmeks. 1995. aastast said lennufirma omanikeks Eesti riigi kõrval ka Taani lennufirma Maersk Air (49%) ja Eesti investeerimisfirma Balti Cresco Investeerimisgrupp (17%). Praegu lendab Estonian Air kahe Boeing 737-500 ja kahe Fokker 50 lennukiga üheksasse sihtkohta: Frankfurt, Hamburg, Kopenhaagen, Kiiev, London, Moskva, Riia, Vilnius ja Stockholm, samuti sooritab tellimuslende Euroopasse, Põhja-Aafrikasse, Araabia riikidesse ja Vahemeremaadesse. 2000. aastal teenindati kokku 290 tuhat reisijat.

ASTA pidas kongressi New Yorgis
Novembri alguses pidas New Yorgis oma 71. aastakongressi USA reisibüroode liit ASTA (American Society of Travel Agents). Esialgselt oli üritus planeeritud Hispaaniasse Sevillasse, kuid muutunud tingimustes ning patriotismist ja poolehoiust New Yorgi vastu otsustati kongress üle viia kodumaale. Kokku oli kongressi delegaate ligi kolm tuhat, Eestist osalesid kongressil ASTA Eesti chapteri president, Estonian Holidaysi tegevdirektor Andres Huul ja Estraveli asepresident Merike Hallik. Kongressi kodukord nägi ette kolm tihedat tööpäeva ja lisaks ühe päeva sihtkohaga tutvumiseks. Toimusid seminarid ja loengud, esinesid turismimaailmas tuntud tegijad. Seekordseks tuntuimaks külalisesinejaks oli USA endine esimene leedi ja praeguse presidendi ema pr. Barbara Bush. Kui suur osa esinemisi oli mõjutatud 11. septembril toimunud terroriaktidest, siis pr. Bushi mahlakas kõne oma perekonna reisidest ka peale septembrisündmusi lõi saalitäiele kuulajaskonnale väga positiivse meeleolu. Kongressi ajal toimus ka turismimess, kus oma tooteid ja sihtkohti tutvustasid peamiselt ameerika mandri ja kariibimere riigid. Järgmine ASTA kongress toimub 2002. aastal Honolulus Hawaiil.

Jaanuarist alates reisivaluutaks euro
Kuna Austria, Belgia, Hispaania, Hollandi, Iirimaa, Itaalia, Kreeka, Portugali, Prantsusmaa, Saksamaa, Soome ja Luksemburg lähevad aastavahetusest oma valuuta asemel üle euro kasutamisele, kaotavad nende riikide rahatähed kehtivuse. Kui varasematest reisidest nimetatud valuutat säilinud, on mõttekas see ja vastavas valuutas reisitshekid juba käesoleval aastal kroonideks või muuks valuutaks ümber vahetada. Pangad vahetavad eelpool nimetatud riikide valuutat kuni 31.01.2002. Pangad soovitavad eurole ülemineku perioodil eurotsooni riike külastades võimaluse korral kasutada maksekaarti.

Iisrael viisavaba
Alates oktoobri algusest võivad Eesti Vabariigi kodanikud sõita Iisraeli viisavabalt. Eesti Vabariigi valitsuse ja Iisraeli Riigi valitsuse vaheline kokkulepe viisanõude tühistamise kohta kirjutati alla juba mullu novembris. Lepingu kohaselt võivad Eesti ja Iisraeli kodanikud reisida teise lepingupoole territooriumile ilma viisata ja viibida seal kuni 90 päeva kuue kuu jooksul. Pikemaks viibimiseks on eelnevalt vaja taotleda luba.

Kolmest Õest Eesti kalleim hotell
Endine hotelli Olümpia omanik Tarmo Sumberg kavatseb aastaks 2004 Tallinna vanalinnas paiknevast ajaloolisest hoonetekompleksist Kolm Õde teha Eesti kalleima luksushotelli, asudes konkureerima Ober-Hausi omaniku Paul Oberschneideri tippklassi vanalinnahotellidega. Ehitustööd algavad järgmise aasta sügisel. Esialgsetel andmetel on tegemist ühemeheprojektiga - partnereid hotelli rajamisel Sumberg kaasata ei kavatse.

Viru hotell roheliseks
Hotell Viru osaleb Taani ökomärgi "Green key" taotlemise pilootprojektis, mille eesmärgiks on säästva keskkonnajuhtimissüsteemi rakendamine hotellimajanduses: looduslike ressursside kokkuhoid, kemikaalide vähendamine ja mitmed muud keskkonnaga seotud aspektid. Pilootprojektis osalemine tähendab hotellile Viru "Rohelise võtme" keskkonnajuhtimissüsteemi kohustuslike kriteeriumide kasutuselevõttu, mis toob endaga peale täiendavate üldinvesteeringute kaasa nii töötajate ümberõppe kui ka kliendi harjumuste mõjutamise. Majutusettevõtetele omistatav "Green key" keskkonnajuhtimisstandard on Eestis seni veel puudunud.

Uuring: Sokos Soome hinnatuim hotellikett
Taloustutkimus Oy poolt teostatud uuring näitas, et Sokos Hotels on Soome hinnatuim hotellikett. Uuringus selgitati välja soomlaste hinnangud 635 kaubamärgi ja firma osas. Sokos Hotels jõudis ainsa hotelliketina saja Soome hinnatuima kaubamärgi hulka. Tarbija arvates iseloomustab Sokose brandi usaldusväärsus ja novaatorlus. Sokos Hotellit on Soome suurim hotellikett: 36 hotelli 24 linnas. Estravel pakub Sokos-hotellides soodsaid lepingulisi majutushindu.

Finnair: Bangkok ja Hong Kong
Oktoobri lõpus rakendunud talvine sõiduplaan toob mitmeid muutusi Finnairi lendude osas. Bangkokki lennatakse viiel päeval nädalas, millest neli lendu jätkab Singapuri. Lisandunud esmaspäevane lend lendab kuni veebruari keskpaigani ainult Bangkokini. Kõigi Bangkoki-lendude marsruuti on muudetud selliselt, et see jääb Kesk-Aasia kriisipiirkonnast ohutusse kaugusesse.

16. veebruaril alustab Finnair regulaarlennud Hong Kongi, kuhu lennatakse Bangkoki kaudu 3 korda nädalas, tagades siitpeale Bangkokiga igapäevase ühenduse. Lennuplaan võimaldab Bangkokist ja Singapurist mugavalt ümber istuda Qantase ja Hong Kongist Cathay Pacificu lendudele.

Domina City avas uksed
Oktoobris avas Tallinna vanalinnas Vana-Posti tänaval uksed nelja tärni taotlev hotell Domina City. Ernesto Preatoniga seotud firmale kuuluvas hotellis on 68 tuba ja sviiti ning seminariruum 40 inimesele. Endisesse mereväelaste luurehoonesse hotelli ehitamine läks maksma kokku ligi 60 miljonit krooni.

Egiptuse charteril kohti vähem
Domina World Travel alustas oktoobris charter-reise Tallinnast Egiptusesse Sharm el Sheikh’i. Novembrist kuni aprilli lõpuni väljub lennuk Tallinnast reedeti kell 15 ja saabub sihtkohta 19.30. Firma oli sunnitud varem väljakuulutatud lennuki Airbus 310-300 asemel kasutusele võtma Lotus Air'i 179-kohalise lennuki Airbus 320, kuna enam kui 200-kohaliste lennukite kindlustusmaksed tõusid tõusid järsult pärast terroriakte USAs ja DWT kulud oleksid kasvanud planeeritust suuremateks.

Sabena pankrotis, konkurendid lõikavad kasu
Belgia rahvuslik lennukompanii Sabena lendas oma viimsed lennud 7. novembril. Pankrot lõpetas firma tegevuse ja jättis tuhandeid töötajaid töötuks. Pankroti põhjuseks peetakse ränki juhtimisvigu, agressiivset laiendamispoliitikat ja ootamatuid järske muutusi firmapoliitikas.

Sabena pankrotiga seoses lisasid mitmed lennufirmad lende Belgiasse. Lufthansa tihendas lende Brüsselisse nii Münchenist ja Frankfurtist kui Berliinist ja Stuttgartist ning SAS käivitas teise igapäevase lennu Göteborgist. Finnair lendab novembri keskpaigast alates Brüsselisse kolm korda päevas, väljumistega Helsingist 07.35, 14.30 ja 16.40.

Boeing külmutas pikamaalennuki projekti
Seoses USA terrorirünnakuga külmutas USA lennukitootja Boeing oma pikamaalennuki 777-200LR väljatöötamise poolteiseks aastaks. Uue lennuki lennukauguseks kavandati 16400 kilomeetrit, mis võimaldaks 18-tunnised vahemaandumiseta lennud näiteks Kuala Lumpuri ja New Yorgi vahel.

Air France lennud Finnairi lennukis
Air France lõpetas oktoobri lõpus Helsingi-liini oma lennukitega opereerimise. Sellegipoolest jääb alles AF lennukood ja võimalik on lennata AF piletiga - koodijagamise lepingu põhjal teostab kõiki lende Helsingi ja Pariisi vahel Finnair, kes lendab Pariisi ja tagasi kolm korda päevas. Muutuse põhjuseks oli seni AF nimel liinil opereerinud inglise lennufirma Gill Airwaysi pankrott septembris.

Kaug-Ida charterid läbi Dubai
Finnair alustas novembri alguses charter-lende Phuketisse, Langkawile, Utapaosse, Saigoni ja Goasse. Tehniline vahemaandumine toimub varasema plaani kohaselt Dubais. Firma andmetel on olukord Araabia Ühendemiraatides, Dubais ja Sharjahis normaalne ja selle piirkonna kaudu jätkavad lende ka mh. Lufthansa, British Airways, Air France, KLM, Singapore Airlines, Transavia, Condor, Garuda ja Premiair. Vahemaandumiseta liinilende Taisse opereerib Finnair lennukitega MD-11, lennates ajutiselt ringi Venemaa, Kazahstani, Hiina ja Laose õhuruumi kaudu.

Lennukohtade arv Kanaari saartele kasvab
Seoses nõudluse järsu kasvuga lisab Finnair lennukohti Kanaari saartele, võttes charter-lendudel kasutusele suurema lennuki. Helsingi-New Yorgi liinilt ajutiselt vabanev 400-kohalise MD-11 sooritab kolmapäeviti ühe lennu Tenerifele ja ühe Gran Canariale. Kuna sellega seoses muutub ka mitmete lendude varem välja kuulutatud sõiduplaan, tuleks nimetatud sihtkohtadesse talvehooajal reisijatel väljalennuaegu reisikonsultandilt kindlasti üle kontrollida

Maailma suurim kruiisilaev valmis
Soomes Turu laevaehitustehases Kværner Masa-Yards sai valmis maailma kõige suurem kruiisilaev. Adventure of the Seas kaalub 142 tuhat tonni ja on kaks korda suurem kui kuulus Queen Elisabeth 2, kaks korda laiem kui New Yorgi Broadway ja sama pikk kui 17 vaguniga rong. Laeva nelja tekki läbival Royal Promenaadil on pikkust 120 meetrit ja selle mõlemas otsas on 11 korruse kõrgune aatrium nimega Centrum. Sisekajutitest 138 avaneb promenaadi poolele nagu paaris Silja laevaski. Pearestoran on kolmekorruseline ja sinna mahub samaaegselt einestama 2100 reisijat. Muude meelelahutusvõimaluste hulgas on laeval ka uisuväli ja alpinismisein. Adventure of the Seas seilab esmalt Bostonisse ametlikule vettelaskmistseremooniale ning tema omanik Royal Caribbean Cruise Line hakkab laevaga seejärel opereerima Kariibi mere kruiise. RCCL kruiiside müügiesindajaks Eestis on Estravel.

Airbus kiirendab gigantlennuki väljatöötamist
Kuigi tundub, et lennukitööstus on pärast USA terrorirünnakut raskustes - lennufirmad vähendavad lende ja vähendavad personali, on European Aeronautic Defence and Space Company (EADS) ehk Airbus kindlalt otsustanud oma õhuhiiglase, 555-kohalise A380 tootmisse lasta plaanitud tähtaegadel. Kahekorruselise superjumbo esmalend toimub 2004. aastal ja liinile peaks esimene lennuk minema plaanide kohaselt 2006. Firma on veendunud lennureisijate järsus kasvus hiljemalt 2010. aastaks.

Lennukitesse topeltvaheseinad?
Eesti ajakirjanduse teatel peavad ka Eesti lennufirmad rahvusvaheliste turvareeglite järgi peatselt paigaldama lennukitesse topeltvaheseinad, et piloodikabiini ja reisijateruumi vahele jääks kaks lukustatavat ust. Enne 11. septembri lennukikaaperdamisi USAs oli lennukite piloodiruumi uks lennu ajal aga tavaliselt pärani lahti. Ka kontrollitakse lennukit teenindavat personali nüüd varasemast rangemini.

Finnair: mobiilikeeld lõdvemaks
Novembri keskel leevendas Finnair mobiiltelefonide ja elektroonikaseadmete kasutusreegleid. Mobiiltelefone võib nüüd kasutada ka Finnairi lennukites maapinnal seisu ajal, kui silt "Fasten seatbelts" veel või enam ei põle. Seni oli mobiiltelefonide igasugune kasutamine lennukis täiesti keelatud. CD-, DVD- jt vastavaid seadmeid võib kasutada ka lennu ajal, kui turvavöö kinnitamise silt pole sisse lülitatud. Nimetatud reeglid on heaks kiidetud ka Euroopa lennujärelevalveorgani JAA poolt ning rakenduvad peatselt ka mõnede teiste lennukompaniide lennukites.

Eesti lennuameti teatel Eesti lennukites esialgu veel mobiiltelefone kasutada ei tohi.

Eurostarile uus ilme
Eurostar Channel on otsustanud La Manche’i all Prantsusmaad ja Suurbritanniat ühendavale tunnelirongile anda uus imago. Eurostari uueks kujundajaks on valitud Euroopa tuntuimaid disainereid Philippe Starck, kelle ülesandeks saab anda uus ilme nii rongidele, terminaalidele ja salongidele kui ka välja töötada uus vorm Londonit Pariisi ja Brüsseliga ühendavate superrongide personalile.

Peterburisse Helsingi kaudu
Alates novembrist ei sõida enam Tallinna-Peterburi reisirong, kuna Vene partner võttis vagunid teiste rongide teenindamiseks. Üheks põhjuseks oli väidetav vagunitepuudus Vene vagunioperaatoril, aga ka asjaolu, et kallite kupeevagunite tõttu tõusis Peterburi pileti hind 330 kroonini, samas kui bussipiletihind Tallinnast Peterburi oli vaid 180 krooni. Siiski plaanib EVR Ekspress kevadel Peterburi rongiliini taastada ning võtta kasutusele oma vagunid.

Viimasel ajal on paljud Eesti reisijad hakanud lennuühenduse puudumisel Peterburi sõiduks kasutama märksa mugavamat varianti Helsingi kaudu. Vagunid on meil liikuvatest rongidest märksa kaasaegsemad ning detsembri alguses lüheneb rongisõit Helsingist Peterburi viiele tunnile ja 16 minutile.

On käivitatud Soome-Vene ühine suurprojekt raudteeliini põhjalikuks uuendamiseks, mis tagaks sõiduaja lühenemise neljale tunnile aastaks 2003 ja kolmele tunnile aastaks 2006. Soome raudtee pileteid müüvad kõik Estraveli bürood.

Copterline Helsingi ja Peterburi vahele?
Tallinna ja Helsingi vahel regulaarset kopteriühendust pidav Copterline plaanib paari aasta pärast analoogset kopteriühendust Helsingi ja Peterburi vahele. Liin avataks 2003. aastal, mil Peterburi tähistab oma asutamise 300. aastapäeva. Kopter lendaks Peterburist Helsingisse 55 minutiga.

Praegu on olemasolev lennuühendus linnade vahel suhteliselt napp, nii Finnair kui Pulkovo Airlines kumbki sooritavad ühe lennu päevas, kuid lisaks neile liigub Peterburi ja Helsingi vahet kiirrong.