Elu Kalifornias eestlase pilgu läbi
line

Kalifornia on kõige turismilembelisem osariik Ühendriikides. Ja nagu maailma paljudest teistestki paikadest, võib ka siit leida eestlasi. Firmas American Express Travel Services töötab Eestist pärit Olga Müürsepp, kes lahkelt soostus Estravelleri lugejatele USA Läänerannikut esitlema.

Üle 300 miljoni turisti aastas
Kaliforniast rääkides kangastuvad silme ette päikesepaiste ja supelrannad, Beverly Hillsi rikkus ja Hollywoodi filmitähtede sära, Golden Gate Bridge ja Disneylandi mõnud. Lisaks nimetatud maailmakuulsatele huviväärsustele on siin veel võimsad kaljud, mis ümbritsevad Laguna Beach'i, veiniistandused Napa Valley's, kust tulevad USA tuntumad veinimargid, Redwood National Park, kus kasvavad maailma kõige kõrgemad puud, Yosemite ja Sequoia pargid, mis meelitavad oma ilu ja suursugusega. Igal aastal külastab Kaliforniat üle 300 miljoni turisti. See toob sisse üle 60 miljardi dollari ja annab tööd enam kui 700,000 inimesele.

Esimesed "turistid" jõudsid Kalifornia rannikule 1535. aastal. Hernando Cortes saabus esimesena ja talle järgnesid Portugali ja Inglise meremehed, kelle hulgas oli ka Sir Drake. Ajaloolased väidavad, et just Sir Drake oli esimene eurooplane, kes heitis ankru Point Reyes'is ja astus Kalifornia mandrile.

1848. aastal leidis James Marshall väikese metallitükikese, mis hiljem osutus kullaks. Kui see uudis levis kaugemale, tormas kohale üle poole miljoni õnneotsija. Nelja aastaga ulatus kullatoodang tasemele, mille väärtuseks hinnati 80 miljonit dollarit. Kullapalavik kimbutas osariiki kuni 1864. aastani. Nüüdsel ajal võib kõiki neid rikkusi leida Rodeo Drive’i uhkematest poodidest Beverly Hillsis ja San Francisco peenematest juveelikauplustest.

Turismikogemus juba Eestist
Mina ise olen turismiga tegelenud peaaegu 18 aastat. Alustasin Tallinnas Noorsooturismi Büroos Sputnik, kui keegi veel sellist mäletab. Töötasin vist natuke igas osakonnas ja lõpuks nn. nõukogude turistide ("sovetikute", nagu me neid siis nimetasime) vastuvõtu osakonnas. Töö oli tore ja huvitav, samas ka raske. Tegelesin majutuse, transpordi, söökide, piletite ja ekskursioonide organiseerimisega. Siis polnud veel kompuutreid ja kõik oli paberi peal, kaustades, graafikutes ja enamus asju mälus. Eesti ja eriti Tallinn oli alati nõutav kant, kuna juba siis olime erinevad muust Liidust. Mäletan, et keegi turist küsis minu käest, mis raha me siin kasutame ja kas on vaja taotleda luba sissesõiduks. Aga tegelikult olime ju siis üks "suur pere"!

Kui tulin Ühendriikidesse 13 aastat tagasi, otsustasin jätkata samas valdkonnas. Esimene aasta oli väga raske, kuna ma ei osanud inglise keelt ja see oli kõige suurem takistus. Läksin keelekursusele ning paari kuu pärast võtsin ette ka turismi- ja arvutiõpingud. Aasta pärast olin tööl reisiagentuuris. See büroo kuulus ühele suurele vitamiinifirmale ja meie olime nn. "in-house agency". Enamasti tuli tegelda igasuguste konverentside ja kokkutulekute organiseerimisega. Oli vaja suhelda hotelli-, bussi-, reisi- ja lennufirmadega, sõlmida nendega lepinguid grupireisideks, kaubelda välja parimaid hindu jne. Kõik see oli mulle üsna tuttav Sputniku ajast. Töötasin selles agentuuris kolm aastat ja siis vitamiinifirma läks pankrotti.

Järgmiseks töökohaks sai mulle corporate agency, ärireisibüroo. Istusid terve päev telefoni otsas ja tegid lennupiletite, autorendi ja hotellibroneeringuid. Päeva lõpus ei tahtnud enam arvutit ega telefoni nähagi! Aga need viis aastat, mis seal olin, andsid palju häid kogemusi, lisasid arvutikasutamise oskust ja töökiirust.

American Express: kõrge kvaliteet
Nüüd olen juba üle nelja aasta ametis American Expressis ja olen niinimetatud leasure travel consultant - puhkusereiside konsultant. See tähendab, et pean teadma absoluutselt kõike, mis müügiks on olemas, oskama seda kliendile pakkuda ja müüa, et ta saaks oma reisist ja puhkusest täieliku rahulduse ja naudingu. Kruiisid, kõikvõimalikud maailmatuurid, paketid, mis sisaldavad hotellimajutust, lennupileteid ja muid transpordivahendeid, meelelahutust ja palju muud. Arvan, et praegune töö meeldib mulle kõige rohkem. Saan inimestega otseselt suhelda, mis on minu meelest väga tähtis. Saan teada, mida klient soovib, mis on tema arvates "perfect vacation" ning oskan vastavalt ka midagi pakkuda ja soovitada. Kuna American Express on ülemaailmselt tuntud firma, siis pannakse suurt rõhku teenindusele ja erialastele teadmisele. Enamik American Expressi reisikonsultante on vilunud töötajad, kes on läbi käinud mitmesugused kursused ja reisikoolid. See annab ka kliendile kindlustunde, et kui ta ostab tavalise lennupileti või terve puhkusepaketi, on ikkagi tema "satisfaction guaranteed".

Mul on tulnud ka eesti turistide vastuvõttu organiseerida. Kuna olen vist ainuke eesti keelt rääkiv reisiagent USA Läänerannikul, siis ikka pöördutakse abi saamiseks minu poole. Ja see on väga meeldiv. Paar aastat tagasi tegime ka esimese eesti turistide grupireisi mööda Kaliforniat. Oli tõeliselt põnev seda reisi kokku panna ja veel toredam oli inimestega kokku saada!

Reisi võib alustada San Franciscost
San Francisco sümboliks on Golden Gate Bridge, üks maailma pikematest rippsildadest (2,7 km). Siin asub ka kuulus Fisherman's Wharf. Kalurid Genoast ja Sitsiiliast saabusid siia 19. sajandi lõpus ja panid aluse kohalikule kalamajandusele. Praegu on Fisherman's Wharf täis itaalia restorane, kus saab maitsta värsket kalasuppi (clam chowder) ja kuulsat keedetud Dungenessi krabi.

San Francisco on tuntud oma huvitava arhitektuuri poolest. Suurem osa vanematest viktooriastiilis majadest oli ehitatud aastatel 1850-1900 ja paistavad silma rohkete kaunistustega. Vaatamata mitmetele maavärinatele ja tulekahjudele on üle tuhande maja veel alles ja pakuvad turistidele suurt huvi.

San Francisco üheks vaatamisväärsuseks on Cable Cars. Esimene tramm hakkas sõitma 1873. aastal. See liikumisviis sai nii populaarseks, et paari aastaga oli tramme juba üle 600, kes sõitsid kaheksat liini. Praeguseks on kasutusel küll ainult kolm liini, aga kui pole trammiga sõitnud - pole ka San Franciscos käinud. Sõit on tore ja ainulaadne ning arvan, et võrdset lõbureisi pole leida kusagilt mujalt.

Kui on huvi kunsti vastu - San Francisco Museum of Modern Art on õige koht sisse põigata. Siia on koondatud üle 1700 maali ja kunstiteose.

Muidugi ei saa vaatamata jätta Alcatrazi saart. Asudes San Francisco lahe keskel oli see vanglale kõige kindlam koht. Ümbritsev vesi on niivõrd külm, et inimene ei suuda selles kaua ujuda. Aastatel 1934-1969 asus siin kõige rangema rezhiimiga vangla.

Üheks kuulsamaks kurjategijaks oli mafiooso Al Capone, kes veetis siin oma viis aastat. Ainsatena õnnestus saarelt põgeneda Anglini vendadel. Selle loo põhjal vändati ka film "Escape from Alcatraz".

San Francisco kesklinnas ja Union Square’i piirkonnas asub rohkesti kaubamaju ja väiksemaid omapäraseid poekesi. Shoppingule pannakse siin suurt rõhku. Linna esmakordselt külastajatel on soovitav võtta poolepäevane giidiga ekskursioon. Kui on võimalik veeta San Franciscos rohkem aega, võib osaleda ka põhjalikumal tervepäevaekskursioonil ja kruiisil. Õhtuseks meelelahutuseks on hea minna dinner- ja dancing-kruiisile, mis tavaliselt kestab kolm tundi.

Hotellihinnad on kallimad kui New Yorgis
San Franciscost põhja poole jääb Wine Country, mis on kuulus oma veinide poolest. Napa Valley, Sonoma County, Dry Creek Valley, Russian River Valley - piirkonnas on enam kui 800 veiniistandust ja viinamarjade all maad üle 132 000 hektari. Siit tuleb ligi 90% USA veinitoodangust. Nimetagem paar kuulsamat veinitootjat: Kendall-Jackson, Beringer, Silver Oak, Robert Mondavi, Clos du Bois, Silverado, Sterling, Glenn Ellen, Kenwood ja paljud teised. Kui oled veiniarmastaja ja asjatundja, tasub osta terve päeva kestev giidiga ekskursioon. Loomulikult võib ringi sõita ka omal käel, kuid siis on hädavajalik hea kaart. Sõiduvahendiks on olemas ka Napa Valley Wine Train, mis on väga omapärane rong ja ka üsna kallis.

Paar sõna San Francisco hotellidest. Kui on soovi peatuda luksuslikus hotellis, siis sobib selleks hästi Palace Hotel. See asub linna ühes prestiizhikamas kesklinnarajoonis. Siin peatuvad tavaliselt presidendid, riigijuhid, kuulsad filmitähed ja lihtsalt rikkad inimesed. Hotell on muidugi viietärniline, varustatud tervisekeskuse ja sisebasseiniga. Hotelli restoran Garden Court kuulub San Francisco parimate hulka. Natuke lihtsamad ja odavamad hotellid on Hotel Monaco, Galleria Park Hotel, Monticello Inn ja Tuscan Inn. Need on kõik väiksemad boutique-hotellid. Hea asukoht, kenad toad ja hea teenindamine on siiski nelja tärni väärt. Fisherman's Wharf'il soovitaksin Hyatt Hotelli. Üldiselt pole San Francisco odav, hotellihinnad on kallimad kui New Yorgis ja Los Angelesis. Deluxe hotellides algab toahind 450 dollarist öö eest ja neljatärnihotellis kõigub 250-350 dollari vahel.

Piki ookeani kallast lõuna poole
Kuid jätkakem reisi mööda rannikut lõuna poole. Monterey Bay, Carmel, Big Sur - kõik need kohad on vaatamist väärt. Montereys asub Ameerika suurim akvaarium. Monterey'st edasi tuleb väikelinnake Carmel, kuhu sõiduks tasub valida natuke pikem tee - 17-Mile-Drive. See lookleb piki ookeani rannikut - saab näha Kalifornia suuremat surfi (lainemurdu), mille müra on kuulda paari miili kauguselegi, haruldasi liivadüüne ja kaljusid, mille külgedel ripuvad imekombel suured männid. Teele jääb ka üks menukamad golfiväljakuid - Pebble Beach. Siinkandis paiknevad kõige kallimad majad, mis näevad välja nagu paleed või keskaegsed kindlused.

Carmel ise meenutab linna muinasjuturaamatust. Majakesed on väiksemad ja üksteisest erinevad. Kõik on siin väga puhas ja läikiv. Linna keskosa on täis poekesi, restorane ja kohvikuid. Edasi lõuna poole jääb Bir Sur, kus on vapustavalt ilus kaljune rannik, umbes 160 km pikk.

Järgmine peatus on otstarbekas teha Hearst Castle’is, mis asub San Luis Obispo ja San Simeoni vahel. Endise miljardäri William Hearsti elamu ja eramuuseum on praegu üks külastatavamaid kohti Kalifornias. On soovitav võtta giidiga ekskursioon, kuna palee on päris suur ning koosneb kolmest erinevast majast ja eri aedadest. Kunsti kollektsioon on Ameerika üks parimatest.

Santa Barbara County on kuulus oma randade, veiniistanduste ja imeilusa looduse poolest. Siin võiks peatuda ja puhata paar päeva. Toredaks vahelduseks on Solvang, Skandinaavia tüüpi väike küla on rajatud taanlaste poolt 1911. aastal. Praegu on see täis poode ja kohvikuid, kust saab tellida taani toitu ja maitsta värskeid taani saiakesi. Santa Barbarast Los Angelesini on paar tundi autosõitu.

Inglite linn on tohutusuur
Los Angeles on megalinn, mis koosneb tegelikult 80 erinevast linnast. Linnas on ligi 8,5 miljonit elanikku ja tema territoorium hõlmab üle 1200 ruutkilomeetri. Los Angeles on "Entertainment Capital of the World".

Minu arvates oleks hea linnaga tutvumist alustada filmigigandi Universal Studios külastamisega. Peale meelelahutuse, mitmesuguste ekskursioonide ja etenduste saab siin tutvuda ka Hollywoodi ja filmitööstuse ajalooga. Tingimata tuleb käia Hollywoodi Bulevardil ja end pildistada Mann's Chinese Theatre ees, kus on esilinastunud paljud ülemaailmselt tuntud filmid. Teatriesine plats on muutunud autogrammide väljakuks, jäädvustatud igaveseks tsemendi sisse kuulsate filmitähtede poolt.

Omapärane ja huvipakkuv on "Tour of the Star's Homes". Selleks võib tellida kohaliku giidi või siis osta kaart ja proovida ise need majad Bel Airi ja Beverly Hillsi tänavate labürindis üles otsida.

Los Angeles Downtown, kesklinn, on väga erinev teistest suurlinnadest. Siia on "kogutud" Los Angelesi pilvelõhkujad, mida linnas on tegelikult päris vähe. Flower Street on üks elavamaid tänavaid kesklinnas ja on täis juveeli-, mänguasjade ja riidekauplusi. Natuke ajalugu pakub El Pueblo, Los Angelesi vanim linnaosa, kust linn sai alguse 1781. aastal. Siin võib osta mitmesuguseid mehhiko riideesemeid ja suveniire ning süüa mehhiko toitu. Paar korda aastas korraldatakse siin Mariachi muusikafestivale. Kõige suuremad fiestad toimuvad Cinco de Mayo (5.mai) ja Mehhiko Vabaduse Päeva (13-15.september) ajal.

Santa Monica, Marina Del Rey ja Venice Beach pakuvad vaheldust kiirele linnaelule. Siin võib jalutada mööda randa, loputada jalgu Vaikse ookeani külmas vees ja nautida kauneid päikeseloojanguid.

Hotell tuleb valida hoolikalt
Kus inglitelinnas ööbida? Kuna Los Angeles on suur, peaks juba ette teadma ja valima, kus kandis soovitakse peatuda. Selleks peaks reisikonsultandiga nõu pidama, et ei satuks väga vaesesse ja isegi ohtlikku linnaossa.

Väga nõutavaks kohaks on Santa Monica. Hea valik on siin Loews Santa Monica Hotel, mis on otse rannaliival. See on viietärnihotell ja loomulikult hinnadki vastavad. Natuke lihtsam ja odavam on Pacific Hotel, kust samuti võib nautida suurepäraseid ookeanivaateid.

Beverly Hills'i südames asuv Luxe Hotel Rodeo Drive on üks populaarsemaid. Peale pikka renoveerimist taasavatud hotell on uus, puhas ja kena.

Häid hindu pakuvad ka Hilton Universal ja Sheraton Universal hotellid. Nimed ise räägivad hotellide asukohast. Disneylandi kandis on üks populaarsemaid Disneyland Hotel, mis paikneb kohe pargivärava juures.

Kui reisiaeg lubab, soovitaksin ära käia ka San Diego linnas. See asub Los Angelesist umbes 100 miili kaugusel Mehhiko piiril. San Diego Zoo on maailma suurim loomaaed ning lõbustuspark Sea World ja hiljuti avatud LegoLand meelitavad just lastega peresid oma puhkust veetma siin.

Kalifornia on omapärane, huvitav, põnev ja muust Ameerikast erinev ning pakub midagi igale maitsele. Loodetavasti tekkis seda artiklit lugedes ka teil soov seda kanti külastada ja enda jaoks avastada.