Sisukord

 

Hong Kong - isemoodi Hiina

Kultuuride kohtumispaik
Ida kohtumispaik Läänega, Idamaade risttee, Aasia ärikeskus, värav Hiinasse - klišeesid Hong Kongi kirjeldamiseks võib tuua ridamisi. Need kõik tähistavad väikest territooriumi 6,3 miljoni inimesega, kellest 98% on hiinlased.

See eripiirkond on koduks ka rohketele brittidele, filipiinlastele, põhjaameeriklastele, indialastele ja austraallastele. Samuti üha arvukamatele kaguaasialastele, eurooplastele ja jaapanlastele. Neile lisandub mujalelanute ja tagasipöördunute armee, kes toovad endaga kaasa uued oskused ja internatsionaalse välimuse.

Esindatud kõik köögid
Iga rahvusgrupp annab panuse ühtsesse kultuurikatlasse, kuid kuskil mujal pole erinevused nii ilmsed (ja nii võluvad) kui Hong Kongi restoranides. Hong Kongis on õhtusöögi kohta valida üsna raske: Aasia kulinaarses keskuses on võimalusi musttuhat. Tai tuline suupiste, tandoori hõrgutised Põhja-Indiast, maitsev tex-mex, õrn jaapani sushi, särisevad Korea barbecue'd, peen prantsuse köök, suured itaalia portsjonid ja briti pubiroad - kõike on kerge leida ja veel koguni soodsa hinnaga.

Kui otsustate hiina köögi kasuks - olete ju Hiinas - põrkute veel suurematele raskustele: kas valida Kantoni, Shanghai, Pekingi, Szechuani, Hunani või Chiu Chow toitude vahel, vahepealsetest hästituntud toidudialektidest rääkimata.

Maitsekogemus võib Hong Kongis olla sama erinev kui söögikohad ise. Tuhandetele pisematele restoranidele pakuvad väärikat konkurentsi rahvusvahelised tipphotellid, kellest mitmed pole oma kuulsust kaotanud enam kui 30 aasta jooksul.

Järgmiseks raskeks valikuks on vein toidu kõrvale. Prantsuse, Saksa, Austraalia, California, Portugali, Itaalia, Lõuna-Aafrika, Uus-Meremaa, Hiina või Tšiili? Kõiki saab tellida ja paljud neist leiduvad supermarketistki. Tegelikult võib Hong Kongis süüa end ümbermaailmareisile!

Kaubavalik tohutu
Ja kui olete supermaketist Tšiili veini ostmas, märkate kindlasti ka muu kauba rohkust ja suurt valikut. Kohaliku ubadega segatud kohupiima kõrval on riiulil Prantsuse ja Itaalia juustud, Saksa vorstid, Taani singid, Ameerika liha ja Austraalia või. Kuigi enamik rohelisest kaubast tuuakse Hiinast, leiab siit ka Hollandi tomateid, Uus-Meremaa kivisid ja eksootilisi puuvilju mitmetest Aasia riikidest.

Katusealustes shoppinguarkaadides on Armani, Cerutti, Nina Ricci ja Diori etiketid kõrvuti Kenzo, Issey Miyaki ja Matsudaga, keda täiendavad maailma teadvusse jõudnud kohalikud moeloojad nagu näiteks Walter Ma. Ka rahvusvaheliste disainerite toodangust suur osa pärineb tegelikult Hong Kongist või Lõuna-Hiinast.

Kohalikud juveelifirmad Larry ja Tse Sui Luen pakuvad oma tooteid eriti soodsate hindadega, kuid teil pole põhjust ka pettuda, kui teie stiiliks on Cartier või Tiffany. Ja Hong Kongis võite ise asuda disaineriks: valite aga kivid ja disaini ning peaaegu igasugune ehe valmib tellimisel ka kohapeal.

Vähem romantilised, kuid väga praktilised on siin soodsalt müüdavad arvutid, foto- ja videokaamerad ning muu audiovisuaalne aparatuur.

Uus arhitektuur ei varjuta vana
Hong Kongi siluetti vaadates tuleb tõdeda, et linnal on arhitektuuri osas piisanud kainet mõistust. Elegantsete koloniaalmonumentide nagu näiteks Seadusandliku Nõukogu kõrval kõrguvad ilma esimesi varjutamata soliidsed moodsad pangahooned Hongkong and Shanghai Bank ja Bank of China Tower. Linna üha muutuva silueti uusimateks teguriteks on Hong Kongi Konverentsi- ja Näitusekeskuse laiendus ning San Francisco Golden Gate Bridge'iga võistlev Tsing Ma sild.

Arhitektuuriliseks huviväärsuseks on ka Hong Kongi kultuurikeskuse uus hoone. Siin toimub iga-aastane kultuurifestival, mis kolme nädalal jooksul toob kohale maailma tippkunstnikud.

Meelelahutust igale maitsele
Festivaliperiood pole ainus tippkunsti aeg. Pianistid Earl Wild ja Shura Cherkassky on Hong Kongis regulaarsed külalised. Popartistid Whitney Houston, Diana Ross, Barry Manilow, Bryan Adams, Natalie Cole, Simply Red, Phil Collins ja Paul Simon on siin kõik viimastel aastatel esinenud, nagu ka legendaarsed ooperihiiglased Luciano Pavarotti ja Placido Domingo. Hong Kongi dzässiklubis käib aastaringselt esinejaid Suurbritanniast ja USAst.

Muust meelelahutusest tõuseb ülivõimsalt esile hobuste võiduajamine. Siin see on väga high-tech sport ja liigutab väga suurt raha. Ajaviiteks võib aga ka lihtsalt jälgida askeldusi Victoria sadamas. Näha võib visiidilolevat USA lennukikandjat, Skandinaavia konteinerlaevu, Jaapani autopraame ja Briti kruiislaevu. Ja loomulikult arvukalt kohalikke sampaneid, jahte ja puksiire. Paljud rahvusvahelised kruiisiliinid läbivad Hong Kongi regulaarselt.

Linnatransport ainulaadne kogu maailmas
Ühiskondliku transpordi osas on Hong Kong kasu lõiganud paljude teiste linnade kogemustest. Likvideerimata on jäänud maalilised ja efektiivsed Star Ferry praamid, Peak Tram mägiraudtee ning värvirohked trammid (maailma ainus kahekorruseline trammiveerem), mis kolisevad piki Hong Kongi saare põhjakallast. Kõik need transpordiliigid pakuvad sõitjatele odavat ja lõbusat võimalust ringiliikumiseks ja linnaga tutvumiseks. Transpordivõrgu moodsaimaks lisanduseks on Hong Kongi puhas, ohutu, efektiivne ja grafiti-vaba metroo (Mass Transit Railway, mille ka kõige kallim hind jääb alla Londoni odavaimale hinnale.

Hong Kongi kunstipärane uus lennujaam avati 1998. aasta juunis ja on Aasia suurimaid. Kiirrong ühendab lennujaama Kowlooniga, Tsing Ma sild ja kolm sadamaalust tunnelit tagavad sujuva liikluse kesklinna. Hong Kong oli ka maailma esimesi linnu, kes täielikult digitaliseeris oma sidevõrgu.

Hong Kong on etniliselt ülekaalukalt hiinapärane, kuid tehniliselt, vaimselt, arhitektuuriliselt ja kultuuriliselt see on maailmalinn. Ja kindlasti erinev kodusnähtust, kuid seda reisija ju soovibki. Reisija vajab mugavust ja turvalisust - ja seda Hong Kong pakub.

Huvitavat tegevust ka talvel
Subtroopilises Hongkongis on talv üsna lühike, ulatudes tavaliselt novembrist-detsembrist veebruari või märtsini. Talveperioodil langeb Hongkongis temperatuur mugava 10-20 kraadi vahele ja niiskus 50 protsendile. Lõunamaine taevas on enamasti pilvitult sinine ja ilm päikeseline.

Talveilm sobib suurepäraselt sportlikuks tegevuseks, eriti matkadeks ja mandrilähedaste saartega tutvumiseks. Golf on populaarne aastaringselt, kuid talvine ilm teeb raundi veelgi nauditavamaks. Külastajaid ootavad maailmaklassi golfiväljakud, mis lisaks suurepärastele golfivõimalustele pakuvad ka kauneid vaateid Lõuna-Hiina merele.

Septembrist juunini toimuvad hobuste võiduajamised, linna populaarseim spordiala ja lisaks loteriile Mark Six ainus seaduslik hasartmänguvorm. Turistidele on saadaval tervepäeva- või õhtupaketid, mis sisaldavad transporti ühele või kahele hipodroomile, sissepääsupileti loozhi, lõuna- või õhtusöögi rootsi lauas ja isegi panustetegemist hõlbustavad broshüürid.

Mootorispordihuviline võib novembris ette võtta tunnise praamisõidu Macausse, jälgimaks auto- ja mootorrattavõistlusi kahepäevasel Macau Grand Prix'l. Umbes samal ajal võõrustab Hongkong jalgrattureid mitmepäevasõidul. Seitsmeetapine Kent Tour of China läbib Shenzheni, Guangzhou ja Shanghai, finisheerudes mitu päeva hiljem Pekingis.

Mitu uusaastapidu
Talv toob endaga vältimatult kaasa ka jõuluootuse, kuigi Hongkongis pole jõuluvanal lootustki saanisõitu teha. Detsembri algul saab Hongkong endale üleöö jõulukaunistused, säravad mitmevärvilised tuled ehivad kõrghooneid ja teevad vaated Victoria lahelt eriti kütkestavaks. Odavad väljamüügid võimaldavad hankida soovitud kaubad suurepärase hinnaga. Kaubaskaala ulatub odavatest käsitööesemetest maailmakuulsate moekunstnike toodanguni.

Kõik see teeb Hongkongi populaarseks sihtkohaks pidutsemishooajal, kuigi kauplused ja kogu äritegevus sulguvad kolmeks või neljaks päevaks kohalikuks uusaastaks jaanuari lõpus või veebruari alguses. Jõulutuled asenduvad uusaastasoovidega, kauplused kaunistatakse punaste loosungitega. Hiina uusaastaparaad hõlmab terve linna, lapsed saavad taas rohkeid kingitusi.

Kasutatud Hong Kongi Turismiameti (Hong Kong Tourism Association) materjale ja fotosid.


Sisukord