Liigu sisu juurde

24/7 klienditeenindus

(+372)626 6266

Küsi reisikonsultandilt

Otsi Estraveli lehelt
Populaarsed otsingud

Soome

Soome Vabariik on riik Põhja-Euroopas Rootsi ja Venemaa vahel, üks Põhjamaadest. Asustus on Soomes üpris hõre – rahvastiku tihedus on madalaim Euroopa Liidus ning enamik Soome elanikest elab riigi lõunaosas.

ÜLDINFO

Pealinn – Helsingi
Pindala – 338 478 km²
Rahvaarv – 5 608 218 (2024)
Rahaühik – euro (AED)
Riigikeel – soome ja rootsi
Ajavöönd – Ida-Euroopa aeg

MIKS KÜLASTADA

Soome on suurepärane sihtkoht, mis on eelkõige tuntud oma imelise looduse, saunakultuuri ja kaunite linnade poolest.

Helsingi pakub kaasaegset arhitektuuri ja vaatamisväärsusi nagu Suomenlinna kindlus ja kuulus Kaljukirik. Tampere on põnev tööstuslinna taustaga kultuurikeskus, kus asub näiteks Muumide Muuseum ja Pyynikki vaatetorn.

Lapimaal saab kogeda virmalisi, kohtuda põhjapõtradega ja külastada Rovaniemi Jõuluvana Küla. Turku on Soome vanim linn, millel on ilus jõeäärne promenaad ja rikkalik ajalugu.

SOBILIK AEG REISIMISEKS

Soome on külastamist väärt aastaringselt, sest iga aastaaeg pakub erinevaid elamusi – seega see sõltub suuresti sellest, milliseid kogemusi otsid.

Talv on ideaalne aeg Lapimaa külastamiseks. Temperatuurid võivad olla karmid, seega soe riietus on hädavajalik. Suvel tasub tuhande järve maal loomulikult mõnes saunaga metsamajas peatuda ja järves ujumist nautida, külastada erinevaid muusika- ning kultuurifestivale ning avastada Helsingit ja teisi Soome linnu.

KLIIMA

Soome kliima on natuke jahedam kui Eestis, kuid sellel on erinevaid nüansse sõltuvalt aastaajast ja piirkonnast.

Soome põhjaosas ehk Lapimaal on subarktiline kliima, mis toob kaasa väga külmad ja pikad talved ning lühikesed jahedad suved. Talvine temperatuur võib langeda kuni –30 °C või isegi madalamale, samas kui suvine temperatuur jääb sageli vahemikku 10–15 °C. Talvel on Lapimaal polaaröö, kus päike ei tõuse, ja suvel polaarpäev, kus päike ei looju.

PÕNEVAD KOHAD

  1. Rovaniemi ja Jõuluvana Küla
  2. Suomenlinna merekindlus
  3. Muumimaa Naantalis
  4. Helsingi disainipiirkond ja Temppeliaukio kirik
  5. Nuuksio rahvuspark
  6. Inari järv ja Saami kultuurikeskus Siida
  7. Porvoo vanalinn
  8. Saarestiku tee Turus
  9. Pyhä-Luosto rahvuspark ja ametüstikaevandus

HEA TEADA

  • Soomes räägitakse peamiselt soome ja rootsi keelt, kuid enamik soomlasi räägib ka väga head inglise keelt, eriti linnades ja turismiobjektidel.
  • Maksemeetoditest eelistatakse kaardimakseid ja mobiilimakseid (nagu Apple Pay või Google Pay), sularaha kasutatakse üha harvem.
  • Soome ühistransport on tõhus ja täpne. Helsingis on olemas hästi toimiv trammide, busside ja metroo süsteem, mis hõlbustab linnas liikumist. Pikemateks sõitudeks on rongid, mille kaudu saab hõlpsasti sõita näiteks Helsingist Tamperesse, Turusse või isegi Lapimaale.
  • Soome kliima on jahe ja talviti väga külm, eriti põhjapoolsetes piirkondades.
  • Saun on oluline kultuuri osa ning see on turistidele kergesti kättesaadav – hotellides, spaades ja isegi paljudes korterites on saunad olemas. Saunas käimine on soomlastele loomulik, ja sageli tehakse seda alasti, kuigi avalikes saunades on sageli eraldi meeste ja naiste saunad
  • Soome on tuntud kui suhteliselt kallis riik, kuid hinnatase võib kohati olla võrreldav ka Eestiga.
  • Soomes kehtib looduses liikudes jokamiehenoikeus ehk “igaüheõigus”, mis tähendab, et kõigil on lubatud vabalt looduses liikuda, telkida ja korjata metsamarju või seeni. Siiski on oluline järgida looduses liikumise reegleid: mitte jätta maha prügi, mitte häirida loodust ja olla ettevaatlik tule tegemisel. Riigiparkides kehtivad omaette reeglid, mida tuleb järgida.
  • Soomes on alkoholi müügile kehtivad reeglid rangemad kui paljudes teistes riikides. Tugevamat alkoholi saab osta vaid riiklikus Alko-kauplusteketis ning alkoholi müügiajad on piiratud. Tavalistes toidupoodides müüakse ainult lahjemat alkoholi, näiteks õlut ja siidrit, ja sedagi piiratud kellaaegadel.
  • Kui plaanid külastada Soomet talvel ja oled Lapimaal, tasub teada, et virmalisi on võimalik näha selge taeva ja vähese valgusreostuse korral. Parim aeg virmaliste vaatlemiseks on septembrist märtsini.
  • Soomes ei ole jootraha andmine kohustuslik, sest see on tavaliselt teenusesse arvestatud. Küll aga on väike jootraha alati teretulnud, kui oled teenindusega väga rahul, näiteks ümardades arve või jättes mõne euro lisaks.

Samal teemal blogis